Monumentale boerderij bij Sexbierum met sloop bedreigd 119 npunff Ingangsportaal met gedenksteen. De Hebreeuwse letters van de psalmtekst hebben de getalswaarde (5)649 van het inwijdingsjaar (1889) nagogecomplex is 'samengeperst' op een tweetal percelen, die (in omtrekkende bewe ging) aan de straatkant nauwelijks honderd wandelpassen tellen. LAATSTE RESTAURATIEFASE De acties, waarover eerder is gesproken, be treffen de tweede en laatste restauratie-fase voor dit complex. De eerste fase van dit plan - restauratie buitenzijde plus badhuis - is inmiddels voltooid. De kosten 280.000,-) zijn gedragen door Rijk, provincie Gelder land, gemeente Winterswijk en de Stichting Oude Gelderse Kerken, die (om bij synago- ges te blijven) in Zutphen bijvoorbeeld actief is voor herstel en hergebruik van een onder de slopershamer vandaan gehaalde sjoel (zie april/mei-nummer Heemschut 1981, bladzij 86 en 87). PAKHUIS In Winterswijk is uiterlijk herstel niet vol doende om het gebouw de beoogde religieu ze centrumfunctie te geven. Daar komt meer voor kijken. In de oorlog is het hele interieur weggebroken. De synagoge deed toen dienst als pakhuis en gymnastieklokaal. Het was de tijd dat tal van religieuze voorwerpen uit het gebouw verdwenen. Na de bevrijding werd het hoofdgebouw weer geschikt gemaakt voor de Joodse eredienst, maar slechts een klein deel is thans als zodanig in gebruik. De eindfase in de restauratie, die voor de deur staat, betreft dan ook het interieur. De plannen zijn klaar en goedgekeurd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De kosten zijn begroot op 372.000,-. Het overgrote deel daarvan is inmiddels bijeen gebracht of toegezegd door de drie overhe den, de Stichting Oude Gelderse Kerken en Nederlands Israëlistische Gemeente. ACTIE In het financiële hoofdstuk ontbreekt nog 80.000,- eèn bedrag dat inzet is van een actie die in zo breed mogelijke kring wordt gevoerd. Motto: 'Het behoud van de Win- terswijkse synagoge..ook uw zorgl'De ac tie, die door Heemschut ten volle wordt on derschreven, wordt zowel plaatselijk als re gionaal/landelijk gevoerd. Plaatselijk via een huis-aan-huis-collecte. Winterswijks burge meester Cor de Vries gaf daarvoor eind mei het startsein door aan het klokketouw van de ióde-eeuwse Jacobstoren te trekken, waarna dit 'luidend voorbeeld' in alle andere Win- terswijkse kerken werd nagevolgd. Regio naal en landelijk wordt een brievenactie ge voerd, die bedrijven en instellingen tot een gift moet bewegen. GEVOELENS De acties zijn ontketend door de Winters- wijkse Raad van Kerken, die in 1977 ook al het initiatief nam voor de restauratieplannen. 'De band van de Kerk met Israël is van een geheel eigensoortig gehalte. Daarbij spelen nog andere gevoelens mee dan alleen die van sympathie' zegt ds. A. N. Doornheim, her vormd predikant en voorzitter van het actie comité. De actievoerders weten zich ge steund door een aanbevelings-comité met tal van klinkende namen, onder wie Gelders commissaris der Koningin mr. W. J. Geert- sema, dr. D. Dolman (voorzitter Tweede Kamer) en de burgemeesters van een groot aantal gemeenten uit de Oostgelderse regio. Naast de kerken in Winterswijk en omgeving is ook het Humanistisch Verbond in dit co mité vertegenwoordigd. Inmiddels is de eerste grote gift binnen: 24.000 van het comité Zomerzegels (in de vorm van een garantie-subsidie). Als het met collectes en andere giften ook meezit kan misschien nog dit jaar met de restauratie worden begonnen. De werkzaamheden zul len, naar verwachting, 6 maanden duren. Rob Lureman P.S.: Voor een financiële bijdrage aan de restau ratie/renovatie van de Winterswijkse synagoge zijn twee bankrekeningnummers geopend. Bij de Bondsspaarbank Winterswijk (postgiro: 886276) rekeningnr.: 92.20.75.395. Bij de Rabobank, Winterswijk (postgiro: 827917), rekeningnr.: 37.12.74.990. In beide gevallen vèrmelden 'renovatie synagoge'. Als meer geld binnenkomt dan strikt nodig is, zal dat worden besteed aan verbetering van de vloer en reparatie van het smeedijzeren hek rondom de synagoge. In 1977 vroeg de gemeente Barradeel, een plattelandsgemeente in het noordwesten van Friesland, een vergunning van de minister van CRM om de boerderij aan de Frentsjer- terdijk 1 te Sexbierum te mogen slopen. Dit met de bedoeling om het terrein vervolgens te kunnen inrichten tot kaatsveld als uitbrei ding van het nabij gelegen sportcomplex. CRM heeft de vergunning overeenkomstig ook het advies van de provincie toen gewei gerd. Dit werd onder meer verantwoord met: 'Hoewel de algemene toestand minder goed is, zou het te betreuren zijn dat deze qua type en ligging zeer fraaie boerderij zou ver dwijnen'. De eigenaar oefent al jaren het bedrijf niet meer uit en wil de gemeente terwille zijn, maar is zich ook bewust dat zijn boerderij niet voor niets al sinds jaar en dag op de Rijksmonumentenlijst voorkomt. CRM heeft dit cultuurhistorische belang niet alleen on derstreept met de weigering van de sloop, maar dit ministerie heeft drie jaar geleden voor het herstel van de schuur bovendien een subsidie toegezegd van bijna 50 mille. De boerderij is gesitueerd nabij de dorpskom van Sexbierum en ligt aan de uitvalsweg naar Franeker. Het is een boerenplaats van het kop-hals-romp-type met een dwarsgeplaatst voorhuis. Het voorhuis kreeg een schilddak met op de hoeken forse schoorstenen met borden. In het midden van de voorgevel zit de monumentale portiekingang. Ook het in terieur is waardevol; de voorname vertrek ken ter weerszijden van de middengang be zitten neo-classicistische betimmeringen. Hoewel er sinds de bouw in 1853 aan hals en schuur wel het een en ander is veranderd, is de oorspronkelijke inrichting in grote lijnen nog aanwezig. Zo zijn de koestallen aanwe zig en zijn de paardestallen en de dorsspil te herkennen. Het rietgedekte dak ziet er niet best uit en is zeer aan vernieuwing toe. Door lekkage is het bintwerk al enigszins aange tast en het is duidelijk dat de boerderij aan een opknapbeurt toe is. Het is zonneklaar dat deze qua architectonische kwaliteit en lig ging voorname boereplaats zo^n herstel ten volle waard is. Toch probeert het gemeentebestuur op aller- vervolg op pag. 121)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 23