Winterswiikse actie met landelijk tintje Pi gaande vouwbladen aan de orde kwamen. - Welke kleur zou het vouwblad over de zeer jonge bouwkunst van het midden der 20ste eeuw wel krijgen? - Tot de monumenten van de 19de eeuw wor den ook gerekend fabrieken, gemalen, vuur torens, watertorens, stations, bruggen, be- stuurs- en openbare gebouwen, winkelpassa ges, warenhuizen en kantoorgebouwen. Uit bovengenoemde opsomming blijkt dui delijk dat het aanzien van de 19de eeuw voor een belangrijk deel werd bepaald door de intrede van de stoommachine. Na behandeling van de opleidingen in de bouwkunde in de 19de eeuw, vooral nadat de gilden in 1798 (en niet 1898!) werden opge heven volgt in het vouwblad een overzicht van de voornaamste bouwstijlen: In de eerste helft van de 19de eeuw het neo-classicisme (Empire) met zijn afgeleide Waterstaatstijl; (door het Kon. Besluit van 1824 kregen de Waterstaatsingenieurs behalve stations, stoomgemalen e.d. ook kerken te ontwer pen); in de tweede helft, van die eeuw de neo gotiek (herleving van belangstelling voor middeleeuwse, gotische bouwkunst) vooral in de kerkbouw; daarnaast de neo-renaissan- ce, toegepast voor openbare gebouwen en in de woonhuisbouw. Heemschut juicht de uitgave van dit vouw blad dat met talrijke foto's is geïllustreerd bijzonder toe. Te bestellen bij de RDMZ te Zeist, Postbus 1001, 3700 BA Zeist. Excursies van de Stichting LEVENDE STENEN Zaterdag 17 september excursie voor gevor derden in Amsterdam. (Begijnhof en Historisch Museum) Onderwerp: hout skeletbouw -.11 tot 16 uur Cursisten: 26,-, niet-cursisten: 31,50 Zaterdag 1 oktober excursie in Den Haag (Joh. de Witthuis en Museum Bredius) Onderwerp: schilderijencollecties en wand en plafondschilderingen. Cursisten: 28,-, niet-cursisten: 33,50. 'Aanmelding vóór 1 september 1983. Inlichtingen: tel. 071-451911. Landelijke Wandeldag Zaterdag, 17 september 1983, vindt de eer ste Landelijke Wandeldag plaats, georgani seerd door de ANWB, in samenwerking met de AVRO, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, Bond Heemschut, de Provinciale Landschappen en Staatsbosbe heer. Op ruim 70 plaatsen in Nederland zullen bij de startplaatsen route-kaarten worden ver kocht a 3,-. De wandelingen kunnen wor den gemaakt volgens een 'zoek je weg-sys- teem' in ruim 25 steden en 50 natuurge bieden. De bedoeling is dat velen gestimuleerd wor den om zich al wandelend bewust te worden van de omgeving en bepaalde aandachtspun ten nader te bekijken. Gegevens omtrent de startplaatsen zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke ANWB-kantoren en bij het hoofdkantoor in Den Haag, Wasse- naarseweg 220, tel. 070-264426. 118 'BEHOUD SYNAGOGE...OOK UW ZORG!' Dicht tegen elkaar leunende gebouwen in het bomengroen en een begraafplaats achter een grauwwitte stucmuur tekenen voor de rust en beslotenheid van het synagogecomplex in Winterswijk.aan de plaatselijke Spoorstraat, op nog geen drie minuten lopen van het statige Stationsgebouw. In dit serene beeld, waarin elke stiltedoor breking 'storend' zou kunnen zijn, passen eigenlijk geen acties met veel 'tam-tam', zo als nu gaande zijn. Toch zijn die acties om twee redenen onvermijdelijk. Wil tenminste het Winterswijks synagogecomplex, behou den blijven (voor als 'monument, ter nage dachtenis') en wil de sjoel de regio-functie krijgen die de zo uitgedunde Joodse gemeen schap in de Achterhoek voor ogen staat. Ooit was Gelderland de tweede provincie (na Noordholland) in aantal synagogenanno 1983 zijn er nog maar twee officieel in func tie: Arnhem en Winterswijk. Een aanvullend contrast: Kort voor de oorlog telde de Joodse gemeenschap in Winterswijk alleen al 300 zielen.anno 1983 is de toekomstige regi- otaak van de synagoge bedoeld voor de reli gieuze behoeften van 40 Joden. Ze komen uit Winterswijk, uit Groenlo, Eibergen, Bor- culo en uit Neede. UNIEK Het synagoge-complex in Winterswijk is, zeker voor Oost-Nederland, uniek door zijn samenstelling. De schrijverhistoricus J. F. van Agt dichtte het in 1977, in een zeer gedocumenteerde brochure, zelfs 'landelijke betekenis' toe. Van Agt spreekt van een 'zeldzaam gaaf voorbeeld van een vooroor logse mediene-sjoel' (een synagoge in de provincie, buiten Amsterdam). De gebouwen in dit complex omvatten een laat-19de-eeuwse synagoge met neo-Renais- sance-kenmerken, een qua stijl aangepaste-, achterliggende bijbouw (onder een schildak) voor het 'mikwe' of rituele bad, een voorma lige godsdienstschool en de voorgangerswo ning (beide opgetrokken in het eclecticisme van eind-vorige eeuw, met toen al opvallen de trekjes Art Nouveau). De bouwkundige ontwerper is mogelijk H. van der Schaaf, die destijds in Winterswijk een toonaangevend architect was. Pal aan de voorgangerswoning grenst, door velerlei wildgroei overwoekerd, de begraaf plaats met enkele liggende 18de-eeuwse zer ken van Portugese Joden. Het smeedijzeren hek, dat tuin en gebouwen scheidt van de openbare weg, vindt langszij het kerkhof zijn voortzetting in de gepleisterde muur, met 'Davidsschilden' op de posten. Heel het sy- De Winterswijkse synagoge, verscholen in het bomengroen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 22