Boeken Utrecht Noord-Holland overHoom 115 Is het kasteel zelf met zijn historisch inte rieur een bezichtiging reeds alleszins waard, de kleren van de keizer die in een bijzondere tentoonstelling 'Driekwart eeuw Keizerlijke Kledij' op originele wijze zijn geëxposeerd - met vele referenties aan foto's en gravures - maken een bezoek nu extra de moeite waard. Men kan voor dit uitstekend initiatief van de huidige beheerder van Huis Doorn, de heer P. J. Yperlaan, van 9.30-17.00 uur Zondags 13.00-17.00 uur) terecht. Heemschut's Provinciale Commissie Utrecht heeft als datum voor de provinciale najaars excursie in de stad Utrecht vastgesteld: zaterdag 15 oktober a.s. (10.00-16.00 uur). Houdt de datum nu reeds vrij. Kosten 25,- over te maken op giroreke ning 124326 van Heemschut te Amsterdam. Uw girobetaling geldt tevens als aanmel ding. Zij die zich nu opgeven behoren zeker tot de max. 75 personen die kunnen deelne men. Een overzicht van de te bezoeken ob jecten treft u aan in het Heemschut septem- ber-nummer. Vóór 5 oktober a.s. zal het programma aan de deelnemers worden toe gezonden. Hoorn. 'De Grote Kerk te Hoorn' is een speciale uitgave van de Vereniging 'Oud Hoorn' die geheel gewijd is aan de zeer om streden Grote Kerk. Het gebouw baart reeds jaren zorgen, vooral omdat (sinds 1968) de kerk buiten gebruik werd gesteld. De door de kerkvoogdij aangevraagde sloopvergunning is voorlopig door B. en W. in de ijskast gelegd hetgeen de zojuist opgerichte Stich ting Grote Kerk in staat stelt de nodige actie te ondernemen tot geldinzameling ter conso lidatie van het dak van het vinden van een nieuwe bestemming van het gebouw. Zowel de Vereniging Oud-Hoorn als de Stichting Stadsherstel Hoorn zijn ervan overtuigd dat afbraak van dit markante beeldbepalende ge bouw in het hart van het beschermd stadsge zicht met alle middelen moet worden tegen gegaan! Hoorn. De Stichting Stadsherstel Hoorn heeft in mei j.1. het gerenoveerde pand Ra men 1-3 officieel in gebruik genomen, waar in 12 eenheden voor 2-persoons huishoudens en 5 eenheden voor alleenstaanden zijn op genomen. Dit 18de-eeuwse pand heeft in de loop der jaren vele bestemmingen gehad, o.a. een armen-weeshuis, vestiging van de Kamer van de West-Indische Compagnie, vervolgens huisvesting van een bierbrou wersfamilie en tenslotte leerlingen van school voor lager- en bewaarschoolonder- wijs. In dit jaar is onder architectuur van het bureau Spaargaren te Amsterdam een heden daagse bestemming gecreëerd en is deze fraaie woonstraat in de binnenstad verrijkt met een uitzonderlijk mooi pand. Hersteld zijn het bovenlicht boven de hoofdingang en het in het pand nog aanwezige 18de-eeuwse geschilderde plafond. Haarlemmermeer: Wie in de vacantie een Monument van bedrijf en techniek wil bekij ken, wordt aangeraden aan De Cruquius te denken te bezichtigen van 10.00-17.00 uur (zondags 12.00-17.00 uur). Dit voormalig stoomgemaal dat van 1849 tot 1933 in gebruik was, met een oorspronkelij ke stoommachine en acht zuigerpompen is ook geschikt voor groepsbezoek met rondlei ding; ook per autobus te bereiken. Inlichtingen: tel. 020-160022. De in zijn voortbestaan bedreigde Grote Kerk te Hoorn aan het Kerkplein waar zich ruim 600 jaar een kerk bevond. De huidige kerk dateert, nadat twee voorgangers door brand werden verwoest, uit 1883. Zaanstreek - 'van dik hout. Op vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 september a.s. wordt in cultureel centrum 'Het Saen' (voormalige Hervormde kerk) aan de Kerkstraat in Zaandijk de tentoonstel- De Historische Schoonheid van Hoorn. In de bij velen bekende Heemschutserie verscheen bij Al- lert de Lange, als deel 10 in 1941, bovengenoemd boekje met op de achterflap van de omslag een toe lichting over de Heemschutserie en haar doelstelling. Hoe jammer dat bij de heruitgave in 1982 door Uit geverij Edecea te Hoorn dit destijds door J. C. Kerkmeijer geschreven boekje nu herzien en aangevuld door H. O. J. de Ruyter de Wildt, de schrijver en uitgever niet op de gedachte kwamen om onze inmid dels 70-jarige vereniging te eren met wederom een herziene toelich ting over Heemschut en zijn activi teiten anno de jaren 80. Het was een kleine moeite geweest en wij had den de verkoop graag willen stimu leren. ISBN 90.700.22.12.5. Toen Hoorn nog Oud-Hoorn was. 'Welaan voldoen wij nu aan d'in- spraak onzer pligten (-) Eene hartelijke wens aan Hoorns Burgers richten: Hem ga het altoos wel, die wel aan Hoorn doet' (een ingekorte Nieuwjaarswens der Hoornse torenwachters uit 1840). Dit is het motto dat de schrijvers W. A. Braasem en H. O. J. de Ruyter de Wildt meegeven aan het bovengenoémd boek dat verhaalt over slenteren door het oude Zuider zeestadje waar de vele sfeervolle en nostalgische plekjes de lezer wel licht met lichte weemoed kunnen vervullen bij het besef dat vele za ken in de stad voorgoed voorbij zijn. Talloze oude foto's en andere illustraties alsmede aardige anecdo- tes dragen bij tot een aantrekkelijke uitgave. Het is een dwarsdoorsnede van de periode van anderhalve eeuw geleden tot na de laatste oorlog. Ook Scharwoude, Zwaag, Blokker en Schellinkhout worden in de aan dacht betrokken. Uitgeverij Edecea te Hoorn, 75,-. ISBN 90.70022.19.2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 19