114 Groot in Slot Loevestein te bezichtigen. On der de titel 'Veel heb ik ondernomen, niets volbracht', een uitspraak toegeschreven aan Hugo de Groot, wordt aan de hand van enke le thema's het wel en wee van het verblijf van Hugo de Groot, zijn familie en medege vangenen, onder wie Rombout Hogerbeets - pensionaris van de stad Leiden - behandeld. Deze tentoonstelling sluit aan bij andere ten toonstellingen, die eveneens ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van Hugo de Groot worden gehouden in de bibliotheek van het Vredespaleis te 's-Gravenhage en in het Stedelijk Museum 'Het Prinsenhof' te Delft. Voorts is vanaf 1 juli de reizende kastelen tentoonstelling van de Nederlandse kastelen stichting te bezichtigen. Onder het motto 'Kastelen zijn de moeite waard' wordt de geschiedenis van het Nederlandse kasteel in beeld gebracht. Slot Loevestein is dagelijks tussen 10.00 en 16.00 uur geopend. Monumenten wacht: Er is kans op een derde team monumentenwachters in de provincie Gelderland. De steun komt van de provincia le overheid en het Prins Bernhard Fonds. Gedeputeerde Staten erkennen 'het nuttig ef fect en de noodzaak' van een derde team. Het college laat het niet bij woorden, maar heeft 40.000,- toegezegd in de personeels lasten. Van het Prins Bernhard Fonds kwam de toezegging van 75.000,- voor de aan schaf van een busje met uitrusting. Het wachten is nu nog op de bijdrage van het ministerie van WVC. Een derde team is in Gelderland nodig, om dat de twee teams die er al zijn het werk amper aankunnen. Dat werk van de Gelderse monumentenwacht is sinds de start, in april 1979, meer dan verdubbeld. De groei bleek ook afgelopen jaar. Op 8 november kon het 500e object worden ingeschreven: Huize 'Morren' van de heer Verhaaff in Oosterwol- de. In totaal groeide het abonnee-bestand in 1982 met 110 monumentale objecten, van 437 naar 547. Het aantal inspecties steeg dat jaar met rondom de 100, van 410 naar 512. Vanwege de uitgestrektheid van het Gelderse zijn de huidige twee inspectie-teams gestati oneerd in de nabijheid van grote concentra ties monumenten. Voor de Betuwe en Noord-west Veluwe is dit Tiel, voor de Ach terhoek en Noord-oost Veluwe is de stand plaats Vorden. Laatstgenoemd team assis teerde in mei en juni 1982 in de provincie Overijssel, waar de monumentenwacht ein delijk, na jarenlange aanloopproblemen (lees: provinciale tegenwerking), van de grond is gekomen. Specifieke problemen, die in 1982 uit jaar verslagen en technische rapporten naar voren zijn gekomen, zijn: - de slechte staat waarin veel torenkruizen verkeren; - de enorme vervuiling en overlast van duiven; - scheurvorming in loden goten, met name de schampgoten, die in de jaren '60 en '70, zijn gerestaureerd. Een Monumentenwachter moet geen last hebben van hoogtevrees. In Dinxperlo zetten Wim Nijenhuis (boven) en Bennie Franken (onder, met baard) de gerestaureerde en opnieuw vergulde haan weer op de torenspits van de hervormde kerk. (Foto: Henk Westerveld, Aalten Een ander probleem, waaraan bij restauraties te weinig aandacht wordt besteed, is de be reikbaarheid van leien daken en de beloop baarheid van goten. Een bergklimuitrusting met touwladder hoort dan ook bij de attribu ten die afgelopen jaar in Gelderland zijn aan geschaft. Voor sommige daken en torens is ook dit niet toereikend. Die zijn alleen be reikbaar met een hoogwerker. Inspectie van monumnten zou weinig zin hebben als niets met de adviezen (voor on derhoud en herstel) wordt gedaan. Daarom is aan de adviezen zoveel mogelijk gevolg ge geven, in 14 gevallen in beperkte mate. Bij 13 objecten was geen resultaat waarneem baar. Onder deze categorie bleek een aantal, waarvoor een aanvraag was ingediend voor restauratiesubsidie, niet gehonoreerd. Nijmegen: Voor het monumentale Nijmeeg se Canisiuscollege wordt al enige jaren door de Initiatiefgroep Behoud Canisiuscomplex naar een nieuwe bestemming gezocht. Na vier en een half jaar ijveren van diverse be trokkenen, is het gebouw op 17 mei j.1. door de minister van WVC geplaatst op de voorlo pige lijst van beschermde monumenten. Dit houdt een erkenning in van de monumen tale waarde van dit, door de Cuypersleerling Nicolaas Molenaar gebouwde, grootste in ternaatsgebouw van Nederland. Al eerder had de tentoonstelling over het gebouw on der de titel 'Wonen onder Stenen Pruiken' een groot succes. Meer dan 3.000 bezoekers bekeken de plannen die de architecten R. Smorenburg en J. ter Horst voor de Initiatief groep hadden ontwikkeld. De doelstelling, het verbreken van de stilte rondom het ge bouw, is volledig geslaagd. De gemeente, de eigenares van het gebouw en de Initiatiefgroep werken samen aan een haalbaarheidsonderzoek voor verbouwing tot kleine wooneenheden. Initiatiefgroep Behoud Canisiuscomplex, Daalseweg 259, 6521 GK Nijmegen. Baak: (gemeente Steenderen): De kerktoren van de neogotische Sint Martinus-basiliek, die het piepkleine Baak beheerst, ziet er weer uit om door een ringetje te halen. Dit deel van de uit 1892 daterende, en in 1976 op de monumentenlijst geplaatste, kerk- schepping van Alfred Tepe, heeft een gron dige restauratie achter de rug, terwijl bij de kerk zelf herstelwerkzaamheden aan de steunberen zijn uitgevoerd. De restauratie die de zes ton te boven gaat, was geen overbodige luxe. Al in 1977 woei één van de smeedijzeren sierspitsen (ge wicht: 100 kilo) van een dakkapel, tot grote schrik van de toeschouwers bij een voetbal wedstrijd die destijds op een steenworp af stand aan de gang was. De houten kern, waarmee het ornament aan het dak was be vestigd, bleek volkomen doorgerot. Dit on geluk actualiseerde de restauratieplannen, maar het zou toch nog tot 1982 duren eer aan die plannen uitvoering werd gegeven. Als altijd bleken de financiën een struikelblok. De toren-restauratie, onder leiding van ir. A. Meerstadt uit Zutphen, kwam praktisch neer op vernieuwing van de complete spits. Het hout bleek verrot, de Engelse leien zaten los of waren al eerder naar beneden gewaaid, terwijl het loodwerk al was verweerd. Ook het gehele metselwerk van de toren zelf dien de opnieuw te worden ingevoegd en tiental len kapotgevroren stenen moesten worden vervangen. De restauratie omvatte verder vervanging van de vloeren, trappen en lad ders en het herstel van de toegangsdeuren. Bij het financiële deel van de restauratie valt vooral de toewijding op van de 200 parochie gezinnen en een kleiner deel andersdenken den. Met rommelmarkten, collecten, bingo, verkoop van breiwerken en pentekeningen werd in korte tijd een kleine 80 mille bij eengebracht! Midden jaren zeventig trok de offerzin van de Baakse bevolking al eerder de aandacht. Met allerlei acties werd toen voor de Sint Martinus bijna 40 mille ingezameld voor herstel en vernieuwing van de glas-in-lood- ramen en de dakgoten. Doorn: Een bijzonder interessant object voor bezichtiging tot tenminste eind oktober a.s. vormt Huis Doorn, het kasteel waar ex- keizer Wilhelm II van Duitsland in balling schap woonde van 1920-1941.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 18