Nieuws uit de provincies Groningen Overijssel Gelderland Margraten f- 1 r De neogotische ramen eVi de beschildering van de dagkanten van de muren die deze omsluiten, zijn in het gedeelte van de voormalige schatkamer dat tot dagkapel is ingericht zorgvuldig hersteld. Jammer genoeg werd de daarop aansluitende beschildering van de muren verwijderd. voormalige schatkamer de gehele aanwezige beschildering respecteert. In het 'sacristiegedeelte' is van de muurbe schildering alleen aan één zijde (die van het pandhof) weggehaald. Wij blijven daarom achter ons pleidooi voor herstel van de totale Cuypers-uitmonstering in deze ruimte staan. De muurbeschildering is, zoals we in ge noemd februarinummer al stelden, sjablone- werk en dus reproduceerbaar. Onlangs bereikte ons het bericht, dat er plan nen bestaan om te komen tot een grootschali ge uitbreiding van de camping in de directe nabijheid van het beschermde dorpsgezicht Gasthuis. Bij B. en W. brachten wij hiertegen bezwa ren in met de volgende argumentatie. Het straatdorp Gasthuis is te beschouwen als een van de meest monumentale boerderijdor pen van ons land en is landschappelijk van grote betekenis. Voorts vormt de door droge erosiedalen omsloten plateau-eenheid met Gasthuis, Wolfshuis, Terblijt, 't Rooth en Klein Weisden het meest gave deel van het plateau van Margraten. De hier gesitueerde camping vormt reeds ve le jaren een aantasting van het dorpsgezicht, zodat de voorgestelde uitbreiding dit karak teristieke lineaire dorp ruimtelijk zelfs in die mate zal gaan domineren dat het onaanvaard baar moet worden geacht. 'Campingbebou wing' van een dergelijke omvang staat op gespannen voet met de historisch-ruimtelijke context en verdraagt zich uit oogpunt van monumentenzorg niet met het cultureel- ruimtelijke belang verbonden aan het behoud van het beschermde dorpsgezicht Gasthuis. B. en W. antwoordden ons inmiddels, dat zij eventuele vergunningen niet dan na de meest zorgvuldige afweging van de diverse belan gen zullen afgeven. Het aantal deelnemers aan de excursie van de Provinciale Commissie Groningen op 25 juni j.1. was wel niet zo groot, de sfeer daarentegen was bijzonder plezierig. De ge ringe opkomst bleek o.a. te wijten aan het feit dat velen dachten dat de excursie alleen voor provinciale leden was bedoeld. Met de kleinere groep deden zich echter mo gelijkheden voor die anders niet hadden bestaan: - na de rit langs het fraaie Reitdiepdal werd spontaan een kopje koffie aangeboden door de bewoonster van Allersmaborg te Ezinge, mevrouw A. Vriezen; - via een kostelijke tocht door het Wester kwartier arriveerde de groep in Nienoord, het Nationale Rijtuigmuseum; aan één lange tafel werd toen gezamenlijk de lunch genut tigd; - de eropvolgende rondleiding en toelich ting van drs. H. Vos, lid van de Provinciale Commissie, kwam heel effectief en persoon lijk over. Kortom, een geslaagde excursie waarop on der dankzegging vele positieve reacties wer den ontvangen. Provinciale Heemschutdag in Groningen: Een deel van het gezelschap voor de rijk gebeeldhouwde toegangspoort van Nienoord, het Nationaal Rijtuigmuseum, foto: P. L. de Vrieze De eerste Overijsselse ledenexcursie die op 16 april jl. in de binnenstad van Zwolle plaats vond, genoot grote belangstelling (ruim 60 deelnemers) en wordt hopelijk nog door vele excursies in de provincie gevolgd! Gekozen was voor het systeem van individu eel wandelen door de zaterdags drukke bin nenstad aan de hand van een routebeschrij ving nadat alle deelnemers in de Schepenzaal van het Zwolse Raadhuis waren toegespro ken door o.a. mevrouw W. Frederiks-van Ieperen van de 'Vrienden van de Stadskern Zwolle'. Rustpunten in de wandeling waren de O.L. Vrouwe kerk en de Bethlehem-kerk. In beide kerken hield restauratiearchitect Th. G. Verlaan een inleiding. Na afloop werd met een drankje het onderlinge contact o.a. met de Provinciale Heemschutcommis sie verstevigd. Tentoonstellingen in Slot Loevestein Vanaf 1 juli 1983 is in de onlangs gerestau reerde soldatenhuisjes op het terrein van het slot Loevestein een foto-documentaire ten toonstelling over het verblijf van Hugo de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 17