Hoe het krekelhuis gered werd Heemschutdag 1983 Recitatie Jan Roelfs Hoe het Krekelhuis gered werd 111 KINDERBOEK OVER MONUMENTENZORG Bond Heemschut biedt in samenwerking met Uitgeverij TERRA, Zutphen een jeugdboek aan, waarin op speelse wijze bij kinderen belangstelling wordt gewekt voor monumentenzorg. HOE HET KREKELHUIS (een verwaarloosd grachtenpandje) GERED WERD, is een aanspreekbaar, ten dele sprookjesachtig verhaal, over dieren en kinderen. Op uiteenlopende wijze doen ze hun best een ruim drie eeuwen oud pand te behouden. Het is een eigentijds kinderboek met een boodschap! In de sfeer van de monumentenzorg is er nog nimmer een dergelijk verhaal verschenen. De tekst - meermalen geladen met humor - is van de Amsterdamse journalist, Jan Roelfs, die deel uitmaakt van de redactie van het maandblad Heemschut. Hij heeft ver scheidene jeugdboeken op zijn naam staan. Een aantrekkelijk boek voor jonge ogen en uistekend geschikt voor gebruik bij het lager onderwijs. De begrijpelijke tekst van dit lees-kijkboek wordt ondersteund door veroverende illustra ties. Met deze uitgave wil Heemschut op origine le wijze van een leeftijdsgroep aandacht vra gen voor zijn pionierswerk. PRESENTATIE TIJDENS KINDERBOEKEN-WEEK HOE HET KREKELHUIS GERED WERD zal worden gepresenteerd tijdens de Kinder boekenweek: 5-16 oktober aanstaande. Le den van de Bond Heemschut kunnen deze uitgave voor een gereduceerde prijs ontvan gen waarover in onze volgende uitgave nade re mededelingen worden gedaan. - De huiskrekels en andere priegeldieren van de vliering van het Krekelhuis, de duiven uit de iep aan de gracht, een sterke herdershond, Ron en Ans, de tweeling van de woonboot 't Dobbertje, en een paar volwassenen spelen een soms heel won derlijke rol bij de schijnbaar ongelijke strijd om het vergeten, rimpelige pandje te redden van de ondergang. Met de aankoop van dit kinderboek steunt u niet alleen het werk van Heemschut, u zult er kinderen - en ook uzelf - plezierige uren mee bezorgen. Nijmegen, vroeger en nu In de Fibula-Heefnschutreeks verschijnt bij Unieboek bv, te Bussum, een tweede geheel i herziene en uitgebreide druk over de ge schiedenis van de oudste stad van Neder land, die reikt tot de prehistorische nederzet tingen op de heuvelrug aan de Waal. Als 'Noviomagus' kan Nijmegen bogen op een rijk Romeins verleden; als 'Numaga', de meest noordelijke residentie van Karei de Grote, heeft de stad zich vanaf de vroege middeleeuwen, bevoordeeld door de gunsti ge ligging aan de Waal, ontwikkeld tot een belangrijk handels- en verkeerscentrum; als vestingstad van grote strategische waarde bleef Nijmegen tot het laatste kwart van de 19de eeuw opgesloten binnen overbodige vestingmuren. Zijn in de loop der eeuwen tot vandaag toe vele historische monumenten verloren ge gaan, toch bezit Nijmegen nog een beperkt aantal waardevolle en zelfs unieke bouwwer ken, die zorgvuldig gerestaureerd, getuigen Op blz. 88 van het juni-nummer van 'Heemschut' is tot onze spijt het onder schrift van de foto verminkt overgeko men. De tekst moet luiden: 'Het v.m. 'Groot-Boterhuis' aan de Prinsegracht na de restauratie die in april van dit jaar gereed kwam. Het herstel van de tussen 1650 en 1681 in twee fasen gebouwde Boterwaag vormde een onderdeel van een groots rehabilitatieproject, dat be halve het Boterhuis zelf een groot aantal panden omvatte, o.a. het links op de foto zichtbare, 17de-eeuwse huis Luchten- burch met zijn in de jaren zestig van de vorige eeuw vernieuwde voorgevel en het v.m. Stukken-Boterhuis aan de Grote Markt. In het complex werden meer dan zeventig woningen voor één- en tweeper soons huishoudens gerealiseerd, maar de historisch waardevolle interieurs van de Boterwaag zelf bleven zoveel mogelijk intact. Foto: Dienst voor de Stadsontwikkeling' van een rijk historisch verleden. In dit Fibula-Heemschut boekje zijn alle nieuwe gegevens over Nijmegens verleden verwerkt tussen 1971 (eerste deel) en 1983. Ook met betrekking tot de benedenstad waar gehele straten zijn herbouwd, huizen ge sloopt of gerenoveerd. De bodemvondsten hier en elders in de stad gaven aanleiding tot een herziening van de visie op middeleeuws en Romeins Nijmegen. In nauw overleg met de heer Brinkhoff heeft drs. W. J. Pantus, kenner van de Nijmeegse geschiedenis, deze nieuwe visie verwoord. Zoals bekend is Willem-Jan Pantus, kunst historicus, redactioneel medewerker van 'Heemschut'. De verschijningsdatum van het boekje valt samen met de datum van de landelijke Heemschutdag 1983, op 10 september a.s. Ledenprijs 22,-; 24,- incl. porto (win kelprijs 27,50) ISBN 90 228 3379 8 te Nijmegen e.o. Zoals in het juni-nummer van Heemschut (blz. 83) aangekondigd, vindt dit jaar een zeer aantrekkelijke Heemschutexcursie plaats waarbij naast bezoek aan de gereno veerde benedenstad van Nijmegen, ook twee bustochten (tegen elkaar in) zijn georgani seerd naar het Land van Maas en Waal en naar het Rijk van Nijmegen, zodat iedere deelnemer van beide routes kan genieten. Vooral de wandeling door het stadje Baten burg met zijn kasteelruïne en het bekijken van de pas gerestaureerde middeleeuwse Laurentiuskerk, met orgelspel op het even eens gerestaureerde F. C. Smits orgel te Ke- kerdom, maken de excursies alleszins de moeite waard. Opgave uiterlijk 30 augustus a.s. Inschrijving in volgorde van binnenkomst van de giro-overschrijving op nr. 124326 t.n.v. Heemschut, Amsterdam; de kosten bedragen 35,- voor leden 40,- voor in- troducé(e)s; 17,50 voor jongeren tot 25 jaar). Deelnemersbewijzen worden begin septem ber toegezonden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 15