Algemene vergadering 1983 twlfeftw fl-rr g, Riiiifëi? 110 In de hal van het prachtige stadhuis van het in de nadagen van de tweede wereldoorlog zo zwaar geteisterde en uit zijn as herrezen Middelburg, kon de burgemeester van die gemeente, drs. P. A. Wolters, zaterdag 7 mei j.1. een select gezelschap Heemschutle den verwelkomen, van dichtbij en verre ge komen om de algemene vergadering bij te wonen. De burgemeester besteedde in zijn toespraak ruime aandacht aan de bescher ming van het historisch verleden, waard om te behouden en om in te leven. Een zorgvul dig beleid en afweging van bëlangen is steeds nodig. Middelburg is een sprekend voorbeeld van de wijze waarop, in samen werking met het Ministerie van VWC - voorheen CRM - (Rijksdienst voor de Mo numentenzorg) het beschermde stadsgezicht, dat in de tweede helft van 1984 zal worden geëffectueerd, tot stand is gekomen. De bur gemeester bracht tenslotte hulde aan het adres van Heemschut, ook al zullen de stand punten niet altijd met elkaar overeenkomen. Nadat de voorzitter van Heemschut, de heer G. K. J. M. Hamm, het gemeentebestuur van Middelburg en in het bijzonder de burge meester had bedankt voor de geboden gast vrijheid en het vriendelijke welkom, kon de agenda voor de vergadering in een vlot tem po worden afgehandeld. De voorzitter wees in zijn jaaroverzicht op vier belangrijke punten, t.w. de voorgeno men decentralisatie van de monumenten zorg, de ontwikkeling van het ledenbestand, het ontstaan van nieuwe regionale en plaatse lijke instellingen op het terrein van de monu mentenzorg/bescherming en de positie van ons tijdschrift. De nadelen van de a.s. decentralisatie wor den groot geacht, omdat de gemeenten niet altijd voldoende begrip kunnen opbrengen voor de monumentenzorg. Heemschut zal bijzonder alert moeten zijn op de ontwikke ling in de,nieuwe situatie. Voor het beleid is het van groot belang, dat alles wordt gedaan om het ledenbestand op peil te houden en zo mogelijk te vergroten. De economische teruggang oefent helaas een negatieve invloed uit. De zorg voor de leefomgeving gaat steeds meer meespreken; allerwegen ontstaan nieu we instellingen op dit terrein. Het onderhou den van contacten op plaatselijk en regionaal niveau krijgt daardoor steeds meer gewicht. Door het teruglopen van het aantal adverten ties vraagt de exploitatie van het tijdschrift veel aandacht. Getracht wordt de kring van adverteerders te verruimen. De grootst mo gelijke inspanning is nodig om het tijd schrift, het belangrijkste communicatiemid del van de vereniging, in alle opzichten op het vereiste niveau te handhaven. De penningmeester, mr. E. Benthem de Gra- ve, gaf een uitvoerige toelichting op de be groting 1983, die een nadelig saldo aangeeft van 50.100 (v.j. 35.200).* Aan contri buties wordt 360.000 verwacht (v.j. 375.000). De subsidies zijn geraamd op 44.000 van het Rijk en 29.000 van de provincies (Limburg heeft de provinciale bij drage ingaande 1-1-1983 ingetrokken). De bijdrage van de Stichting Heemschut Restau ratie Hulpfonds is gesteld op 25.000. De personeelskosten, de kosten voor de buiten- organisaties en het bondsbureau konden, vergeleken met de begroting 1982, op onge veer hetzelfde peil worden gehandhaafd. Het tijdschrift zal in 1983 een uitgave vorderen van 107.200 (v.j. 103.000). Voor publi citeit en ledenwerving is 15.000 opge nomen. Een voorstel tot wijziging van de statuten en het huishoudelijk reglement werd goedge keurd. In de statuten is nu achter de naam Bond Heemschut als ondertitel vermeld: Vereni ging tot bescherming van cultuurmonumen ten in Nederland. Bij acclamatie werden benoemd tot secreta ris mr. P. E. Driessen, te Blaricum, tot lid van het Algemeen Bestuur mevr. M. C. Meyer-Hofland, te Leiden, C. Niermeier, te Rijswijk (Z.H.) en dr. Th. L. Stok, te Am sterdam, die tevens zitting zullen hebben in het Dagelijks Bestuur, alsmede W. L. F. Rietbergen, te Wassenaar. Tot secretaris van Provinciale Commissies werden benoemd H. C. Methorst, te Henge lo (O), en A. A. E. M. Gijsbers, te Beek. De voorzitter van de Provinciale Commissie Zeeland, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, be tuigde bij de rondvraag zijn erkentelijkheid voor het initiatief de algemene vergadering in Middelburg te houden in het stadhuis, dat 43 jaar geleden een vlammende puinhoop was en dat in al zijn schoonheid is gerestau reerd. In Middelburg kan men zien, wat het herstel van monumenten betekent. Na de lunch bezichtigden de meeste aanwe zigen het fraaie interieur van het stadhuis, met zijn indrukwekkende burgerzaal, en maakten zij, onder deskundige leiding van een medewerkster van het bureau Voorlich ting van de Gemeente, een rondwandeling langs monumenten in de stad. J. W. H. K. De rekeningcijfers wijken tot nu toe in gunstige zin af van de begroting. Het tekort over 1982 bedroeg uiteindelijk slechts 14.460. De Jaarvergadering van Heemschut vond plaats in het fraaie Stadhuis van Middelburg. fi i «tl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 14