Krslog^ ^caüsters Uw aandacht voor: het Heemschut-Winkeltje zie pag. 123 "MffcN 1 J tie 109 Kasteel Amerongen is geopend van I april tot 1 november, dinsdags t/m zater dags van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. Telefonische inlichtingen, secretaresse mevrouw A. Eyffius-Muller, 03434-54212. De Afdeling Textiel van het Centraal La boratorium voor Onderzoek van Voor werpen van Kunst en Wetenschap is ge vestigd in de Gabriël Metsustraat 8-16, Amsterdam, tel. 020-735162. Corres pondentie-adres Postbus 5132, 1007 AC Amsterdam. willigsters. Door gezamenlijke toewijding mogen deze vrijwilligsters zich gevleid we ten een niet onaanzienlijke bijdrage aan het behoud van het Hollandse textilia-erfgoed te leveren. J. Roelfs Sr De vergane zijden binnenbekleding van een draagkoets uit de 18de eeuw kon - dank zij hulpvaardigheid - worden gerestaureerd 'Ons werk is zowel nuttig als gezellig; we pretenderen echter geenszins echte restaura- trices te zijn', aldus mevrouw E. E. Pezarro- van der Horst, een van de engelen, terwijl ze bezig is met een van de dertig zware over gordijnen uit Kasteel Amerongen. 'Door licht verteert het textiel. Daarom hebben we reeds tientallen zonwerende gordijnen ge maakt, elk ruim drie meter lang en 1.35 meter breed. Aan ieder gordijn moesten 144 ringetjes met de hand worden bevestigd. Er zijn mensen die ons voor gek verklaren om zoveel tijd in dit monnikenwerk te steken. Ze moesten eens weten welk een voldoening het schenkt'. Een engel aan het werk i ACHTERSTANDEN Niet alleen in Amerongen maar eveneens in andere kastelen of monumenten met een waardevol textielbestand, bestaan vaak enor me achterstanden op het gebied van de tex- tielconservering. De Afdeling Textiel van het bovenvermelde Laboratorium wordt - zowel door musea als door particuliere ver zamelaars - veelvuldig geraadpleegd om trent de verzorging en de berging van kwets bare textilia. Laboratoriummedewerkster mevrouw Van Nes beijvert zich op de hoogte te blijven van nieuwe ontwikkelingen binnen haar vakge bied: op het terrein van textielrestauratie, textielconservering, te gebruiken materialen en hun gebleken duurzaamheid in de prak tijk. Omdat de capaciteit van de Afdeling Textiel helaas beperkt is, kan zij slechts in speciale gevallen daadwerkelijk haar mede werking verlenen (als bijvoorbeeld door de uitzonderlijkheid van het geval een bestaan de werkmethode niet toepasbaar is en naar een volledig nieuwe oplossing gezocht dient te worden). Met genoegen constateert mevrouw Van Nes dan ook dat het initiatief van de vrijwillig stersclub van Kasteel Amerongen inmiddels elders navolging heeft gekregen. Eveneens geruggesteund door de deskundige hulp van het Centraal Laboratorium werken op Kas teel De Cannenburg (Vaassen) en op De Menkemaborg (Uithuizen) een groépje vrij- 'Vloerkleden waarover per seizoen meer dan 25.000 paar voeten lopen, werden versteld en losse randen vastgezet. Van een draagstoel werd een kussentje hersteld, en de bekleding per centimeter losgeweekt om verharde lijm van vorige reparaties te kunnen identificeren, vocht- kringen werden verwijderd, zodat het ge heel nu weer in een ooglijke staat ver keert. Van stoelen en zitbanken in het grote salet werd de bekleding opnieuw beves tigd en losse draden vastgezet. Van vier leunstoelen in de bibliotheek was de be kleding losgeraakt en ingescheurd; dit werd hersteld en zoveel mogelijk, bijge werkt. Op ons wensenlijstje staat bijvoorbeeld: meer, en betere verlichting, een werktafel die voor dit doel berekend is, meer ruim te, zodat wij elkaar niet in de weg zitten, meer materiaal, en bergruimte hiervoor - betere verwarming in de winter maanden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 13