Enthousiasme met naald en draad in Kasteel Amerongen DE ENGELEN EN HAAR MONNIKENWERK 108 'Kasteel Amerongen mag zich over een groeiend bezoekersaantal verheugen. In 1982, vijf jaar na de aankoop van het kasteel van de erven van Aldenburg Bentinck door de Stichting Utrechtse Kastelen gingen maar liefst 40.000 bezoekers over de slotbrug'. Met gepaste tevredenheid spreekt conservator J. J. C. Baron Taets van Amerongen over 'zijn' werkdomein: een in 1286 gesticht kasteel, dat tijdens de inval van de Fransen in ons land (1673) volledig werd uitgebrand om vervolgens in 1678 herbouwd in zijn huidige vorm te verrijzen. 'Eén van onze doelstellingen', zo vervolgt de conservator, 'is het publiek door middel van de collectie een werkelijkheidsgetrouw beeld van het verleden te geven. Met onze beperkte financiële middelen trachten we de collectie zo optimaal mogelijk te conserve ren. Aanschaf van nieuwe voorwerpen om het versletene te vervangen, trachten we te vermijden. Een zorgvuldig beleid, een zeke re terughoudendheid is op het terrein van conservatie en restauratie geboden als we de authentieke sfeer van Amerongen willen waarborgen. Pas als een te restaureren object of -materiaal zich in dermate slechte staat bevindt dat conserveren niet of nauwelijks mogelijk blijkt of het museum op te hoge kosten jaagt, dan kan besloten worden voor een volledige vernieuwing. Met nadruk wil ik er op wijzen' - zo besluit Baron van Ame rongen - dat de conserveringsproblematiek niet zozeer van financiële als wel van ethi sche aard is; zelfs al zou de Stichting Kasteel Amerongen over ruime liquide middelen be schikken dan nog zouden bijvoorbeeld rafeli ge en versleten stoelbekledingen niet auto matisch door nieuwe stoffen vervangen wor den: de nieuwe luister van dergelijke - wel iswaar vaak volgens oud procédé geweven - stoffen zou niet overeenkomen met de authentieke, intieme sfeer die Amerongen tot op de dag van vandaag gelukkigerwijs heeft weten te behouden en waardoor het zich nu juist onderscheidt van andere collecties die een meer museale sfeer uitstralen'. 'DE ENGELEN' Het is dankzij de steun van een aantal vrij- willigers(sters) dat Amerongen kan vasthou den aan bovenvermeld conserveringsbeleid. Iedere donderdag komt een groep van acht dames bijeen om daadwerkelijk bij te dragen aan het behoud van de Amerongse textilia. De meeste van deze 'textiel-engelen', zoals hun lovende bijnaam luidt, waren door het verrichten van andere hand- en spandiensten (zoals assistentie bij de rondleidingen of bij de kasteelconcerten) reeds eerder actief be trokken bij het wel en wee van het kasteel. RUGGESTEUN Mevrouw C. J. van Nes is de begeleidend- deskundige van de groep. Ze is verbonden aan de Afdeling Textiel van het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Voorwer pen van Kunst en Wetenschap te Amster dam. Onder haar professionele leiding en toeziend oog werken de vrijwilligsters - nu reeds enige jaren - op verantwoorde wijze met het textiel. 'De vrijwilligsters leveren een reële bijdrage om kostbare stoffen, die generaties hebben gediend, zoveel mogelijk voor verder verval te behoeden', aldus mevrouw Van Nes. 'Gordijnen, tapijten, stoel- en sofabekledin gen, traplopers en wat dies meer zij, verto nen ouderdomsverschijnselen. Op handige doch uiterst zorgvuldige wijze brengen de 'engelen' een halt toe aan voortgaande slij tage'. Mevrouw Van Nes bezoekt de groep regel matig en onderhoudt intensief telefonisch contact over de te volgen methodes. Vanuit Amerongen is het mevrouw S. Stratenus- Dubo die wekelijks naar Amsterdam reist. Zij treedt op als contactpersoon tussen het Centraal Laboratorium en de textiel-engelen. Zij tracht in Amsterdam zoveel mogelijk vaktechnische kennis te vergaren, gericht op de problemen die zich in het Amerongse textielbestand voordoen en hoopt mevrouw Van Nes enige verantwoordelijkheid uit han den te kunnen nemen. Aangezien de weefsels van de te behandelen stoffen vaak teer zijn, kan niet met gewoon naaigerei worden gewerkt. Pincetten, roest vrije insektenspelden, vlinderdunne naaldjes en diverse soorten garens komen bij de her stelwerkzaamheden op tafel. Blijkt een toe gepaste methode niet het gewenste resultaat op te leveren dan wordt - indien mogelijk - naar een andere oplossing uitgekeken. Be staande methodes worden aan elk specifiek probleemgeval aangepast: het Centraal La boratorium wordt gevraagd voor het object of materiaal in kwestie de meest geëigende conserveringswijze vast te stellen. Aldus vormt Kasteel Amerongen voor het Labora torium een stimulans omdat het bepaalde be staande probleemgevallen aandraagt, die het Laboratorium tot verder gericht onderzoek aansporen. Kasteel Amerongen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 12