■tit n li li H ii ;i i1 1 il i'ijl II fl* iiiiÊii li li 107 sum. De gevel is gebruikt om vorm te geven aan een 'open' levenswijze; om licht en lucht te laten toetreden en binnen- en buitenruimte laten overlopen. Met deze voorbeelden van het bouwen in Hilversum is ook getracht de vierde dimensie daarvan, de tijd, tot uitdrukking te brengen. NAAR EEN MONUMENTENBELEID Voor het behouden van gebouwen met hun omgeving willen B en W van Hilversum de mening van de burgerij horen. Daartoe is samengesteld de Discussienota waardevolle Dr. Bavinckschool, volkswoningbouw en badhuis, nabij Meidoornstraat (1921 - W. M. Dudok). Buitenwoonhuis, Joelaan in het Diergaardepark (1930). Foto's: M. A. Sonneveld, Hilversum bebouwing. Het woord 'monument' is ver meden. Het is te geladen voor de oude dorps bebouwing, waaraan wel een historische be tekenis wordt toegekend. Het gaat overigens om een bescherming als juridische maatregel; en gegrond op monu mentenverordening en/of monumentenwet. Met een 'beschermd' pand zal niets mogen gebeuren, dan na goedkeuring van gemeente of rijk. Omdat het bestemmingsplan een on voldoende instrument is voor de bescher ming van buurten, zal de monumenten veror dening daartoe worden aangepast. AKTIEPLAN Het architectuurrapport heeft de bouwstenen gegeven om tot een gericht beleid te komen. In de Discussienota wordt nu een aktieplan voorgesteld. Daarin worden naast de be scherming als juridisch uitgangspunt een aantal maatregelen genoemd welke in posi tieve zin op het behoud zijn gericht. Voor de beleidvoering zijn vijf varianten ontwikkeld. De 'selectieve benadering' heeft de voorlopige voorkeur, zowel van B en W als van enkele raadscommissies. Dit betekent: een selectie maken uit het totaal van het cultureel erfgoed het zichtbaar doen blijven van verschillen de perioden en stijlen. Aan het financieel aspect en de groepsbena- dering van andere varianten zal niet worden voorbijgegaan. De voorlopige keuze kan gevolgen hebben voor bijna 140 objecten (panden en com plexen). Daaronder vallen vrijwel alle objec ten van de le en 2e categorie uit het architec- tuuronderzoek, 35 uit de voorlopige gemeen telijke monumentenlijst en 4 als oude infra structuur (muur, waterput, bruggen). De ar chitectuur van Dudok krijgt bijzondere,'maar geen overdreven aandacht. In het aktieplan komen aan de orde de finan De te beschermen objecten van de monumentenlijst 1973 en de objecten uit het architectuuronderzoek 1983 bouwstijl of monum.l.archit. onderz. '83" stroming 1973' 1 2 3 tot. plaats, bouwwijze 34 4 3 8 oude infrastruct. 4 - - - - late gotiek 1 - - 1 neo-classicistisch 1 4 17 22 43 neo-gotiek 2 - 2 4 neo-renaissance 3 9 17 andere neo-stijlen 3 - 2 5 chalet/vakwerk 4 5 9 18 bakst, ornamentiek 2 1 - 3 jugendstil 2 5 5 12 nieuwe bouwen - 2 6 8 Amsterd. school 3 3 16 22 Haagse/Delftse sch. - 3 4 7 nieuwe zakelijkheid 5 5 4 14 Dudok 8 8 3 19 invloed Dudok - - 7 7 overige 1 1 1 3 totaal 39 42 58 91 191 9 voorzover niet in het architectuurrapport opgenomen indeling naar waarderingscategorie m) dit pand heeft in de nota monumenten in de kern een hogere waardering gekregen Bron: Monumenten in het kerngebied van Hilversum, 1978, Architectuuronderzoek, 1983 ciële aspecten, het beheer, het doen van aan kopen, het steunen en stimuleren van parti culieren en instellingen en het gebruik van het bestemmingsplan als instrument voor het behoud en inpassen van waardevolle bebou wing. De Gemeente heeft onlangs gelegenheid ge geven tot inspraak over het voorgenomen monumentenbeleid Naast waardering voor het gemeentelijk ini tiatief kwam sterke twijfel naar voren aan de uitvoerbaarheid door de beperking van finan ciële middelen. Ook zal in een aantal geval len nader beraad nodig zijn over een aan vaardbaar gebruik van gebouwen, welke niet meer beantwoorden aan hun oorspronkelijke functie. Plaatsing van gebouwen op de mo numentenlijst legt immers beperkingen op aan de veranderbaarheid. In oktober zal de Raad vaststellen of alleen die objecten beschermd zullen worden waar voor financiële middelen kunnen worden vrijgemaakt; dan wel zal kiezen voor de se lectieve benadering, door een inspreekster terecht kritisch 'de krenten uit de pap' ge noemd; of meer waarde zal toekennen aan gebieden waar de gebouwen met hun omge ving een eenheid vormen. Drs J. Kwantes

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 11