Sierwerk over? - t Heemschut helpen! Q 77 19 'Oud Alkmaar is vertegenwoordigd in de ge meentelijke welstandscommissie. Dit bete kent dat we niet achteraf, maar vooraf kun nen reageren, als werkgroep deelhebben aan adviezen die aan het stadsbestuur worden gegeven. Dat is een belangrijke ontwikke ling. Het gaat zeker niet om romantiek en nostalgie, je moet je nuchter instellen, de werkelijkheid volop in het oog houden. De winst is dat je als belangenvereniging van het begin af aan kunt meedenken. Je ziet de stukken, tekeningen, voorstellen in eerste in stantie voor commentaar. Een voorbeeld: er bestaat een streven bij de winkelstand in de city de ambachtelijke etalages te vervangen, de winkelvormgeving van de buitenwijken na-apen. Tegen een dergelijk streven kan dan tijdig verzet worden geboden.' Schilstra maakte acht jaar deel uit van de Provinciale Staten en - men kan het raden - lid van de provinciale monumentencommis sie. Daaruit valt mede te concluderen, dat Noord-Holland en zijn historische schoon heid zijn hart heeft. Zijdelings valt het woord 'decentralisatie'. Hij vindt dat er goede kan- Dit pand aan de Oude Gracht te Alkmaar werd door een Woningbouwvereniging als krot gekocht en gerestaureerd. Deze restauratie heeft een duidelijk uitstralingseffect gehad op de omgeving waarin sindsdien meer panden zijn opgeknapt. ten aan deze ontwikkeling kunnen zitten, maar is er geen voorstander van dat de subsi diestroom in eerste instantie de gemeente bereikt. Dat toch liever niet. Laat de concen tratie vanuit de provincie haar actieradius krijgen. Noord-Holland zou daarop volledig zijn ingesteld, onder meer met een voortref felijk apparaat, beschikt over een eigen lijst van monumenten.' Het gesprek met deze pionier, die van begin af aan betrokken was bij het Zuiderzeemu seum, voorzitter was van de Vereniging Vrienden van het Zuiderzeemuseum, schrij ver van boeken als 'Dit land boven het IJ', 'Schermerland' en 'In de ban van de dijk', wil nog dit tijdens ons gesprek in het Koren metershuis kwijt: 'Ik acht het een groot winstpunt, dat de be volking zich meer en meer bewust is gaan worden van de dreiging van sloop, afbraak, onwaardige verbouwingen en wat dies meer zij. We mogen vaststellen, dat we op het weerbarstige terrein van de monumentenzorg niet meer alleen staan. Het zal wel een grote toer zijn om het wat woelt en leeft in en rondom de monumentenzorg constructief te maken. Dat Heemschut daarbij veel steun behoeft om daarin een aandeel te kunnen nemen, behoeft nauwelijks betoog.' ii Oud Alkmaar vestigt de aandacht op een tentoon stelling 'Oude Hofjes', van 10-30 juni in het Ge meentemuseum in Alkmaar. Jan Roelfs Sr. Wie renoveert, restaureert, zoekt soms naar kleinigheden, bij voorkeur passende sierstukken(stukjes). Tot hen behoren stellig Heemschutleden. Een lid kan iets in zijn bezit hebben, dat hij of zij kwijt wil, in dat geval een ander van dienst zijn. Maar hoe weet men wat er aan waar devolle kleinigheden 'op de markt' is? Men denke aan - bijvoorbeeld - een muuranker, een lantaarn, een slot, schar nieren e.d. Door een rubriek 'Vraag en Aanbod' in ons maandblad. Hierbij een proefneming. Lid J. J. Schilstra wil afstaan: Een groot antiek slot met koperbeslag. Formaten: 23 x 235, lengte sleutel: 14 cm. Wie belangstelling heeft, belle 02208- 3589. Aanbieder en gegadigden, dienen het in de sfeer van Heemschut met el kaar eens te worden. VOOR GOED DOEL! Het bedrag dat voor de koop wordt over eengekomen (eventueel op 50-50 basis), dient de verkoper te storten op de girore kening van de Bond Heemschut. Ter ver sterking van het bondswerk. Wie dit alles - deze dienstverlenende mogelijk - als sympathiek ervaart, wordt uitgenodigd, indien daarvoor aanleiding is, gebruik te maken van deze nieuwe rubriek, waarbij een scherpe foto van het aangeboden sier- stuk wenselijk is. Al met al een contact mogelijkheid die het overdenken waard is. De redactie van het maandblad Heem schut verwacht gaarne reacties voor deze servicerubriek, die stellig een traditie kan gaan worden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 9