A^ Molens in Noord-Holland Heemschut 38 sprekken met molenaars en molénbouwers en door het doen van opmetingen. Een serie fraaie foto's is daarvan o.m. het resultaat. Kluwer Technische Boeken bv, Deventer; ISBN 90 201 14794: 29,50. De Hollanders, door C. Bunsink, P. van der Heijden, W. van Kranendonk en A. Vieser. Een fascinerend boek over de oorsprong en de geschiedenis van de Hollanders met tal van illustraties, literair overzicht en register. Elsevier Nederland b.v., Amsterdam/Brus sel; ISBN 90 03720 7; 49,50. Brinkenboek, een verkenning van de brin ken van Drenthe, samengesteld door de Werkgroep Brinken onder redactie van Ed- ward Houting, grafisch ontwerper, Klaas Roelof de Poel, landschapsarchitect en Jacob van der Vaart, sociaal geograaf met mede werking van Jan Brederode, architect en Her man Visser, amateur-historicus. Van Gorcum b.v., Assen; ISBN 90 23217691; (304 pag.); 35,-. Het Boek Weimar, een tekenend leven van tekeningen, is de titel van een fraai verzorgd boek met de reprodukties van een groot aan tal van de beste tekeningen van ons Heem schutlid, de bekende, thans 74-jarige kunst schilder A. J. M. Weimar. De door hemzelf geschreven uitvoerige teksten geven een boeiende toelichting op het beeldmateriaal en vertellen tevens het levensverhaal van de in Den Bosch woonachtige schilder. Zijn grote voorliefde voor zijn geboortestad Rotterdam blijkt uit een aantal stadsgezichten. Verder tekeningen van Schiedam en Delfshaven, alsmede fraaie Franse landschappen en fi guurstudies van kinderen. Deze uitgave formaat 21 X 30 cm; 164 blad zijden, (138 tekeningen 126 tekst), is.niet in de boekhandel verkrijgbaar en wordt in een beperkte oplage in de Archiefwinkel, Rotter dam, (Coolsingel 89) verkocht voor de prijs van 50,-; voor snelle beslissers ook in het Korenmetershuis verkrijgbaar. Vijftig jaar welstandsadvisering. Een cul tuurhistorisch overzicht van de geschiedenis van het 'Instituut Stad en Landschap, van Zuid-Holland', dat met ingang van 1 januari 1973 onder de naam Vereniging Dorp Stad en Land in de voetsporen van het oude Instituut verder ging. Uitgegeven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging geves tigd Westersingel 98, 3015 LG Rotterdam. Verkrijgbaar door storting van 35,- op postrekening 31 02 747, t.n.v. de vereni ging, onder vermelding 'Tiende Lustrum Boek'. De benaming van houtverbindingen en constructieve houten elementen bij oude boerderijen, een poging tot systematisering. Uitgegeven door de Stichting Historisch Boerderij-Onderzoek, Schelmseweg 89, Arnhem, door storting van 12,- op post giro 3132500, t.n.v. Publicatiefonds SHBO te Arnhem, onder vermelding 'De bena ming'. Twee provinciale molenboeken Op Limburg na bestaan thans boeken met moleninventarisaties van alle provincies. Onlangs zijn twee nieuwe uitgaven van de pers gekomen en wel over de molens van Noord-Holland en die van Groningen. Beide uitgaven vervangen oudere moleninventari saties - ouder en verouderd. Molens in Noord-Holland is een zeer royaal uitgegeven boek, waaraan vele jaren is ge werkt en dat uitgeverij Meijer Pers/Ideeboek te Amsterdam heeft doen verschijnen in het zelfde formaat als twee eerdere uitgaven: Het veranderend gezicht van Noord-Holland en Een groet uit Noord-Holland. De grafi sche vqrmgeving van al deze boeken was in handen van Mart Kempers - aan het molen boek werkte daaraan Miepje Kempers-den Hartog mee. Twee ervaren boekenmakers van de uitgeverij, W. van der Mark en J. M. Valent hielden zich enige jaren bezig met de produktie, waaraan de provincie 80.000 subsidié besteedde. Het resultaat is een bij zonder mooi boek, gehuld in een stofomslag die een reproduktie is van het schilderij Schermer Molens van A. J. Colnot, dat. thans hangt in het Noorderpolderhuis bij Schermerhorn. Noord-Holland is de provincie van de bin- nenkruiers, de poldermolens met een grote kap waarin de molenaar het kruimechanisme moet bedienen. De staartloze binnenkruier biedt Aanknopingspunten met de Noordhol landse stolpboerderij die de boer bij slecht weer veel bescherming biedt voor zijn werk zaamheden: hij behoeft nauwelijks naar buiten. Maar Noord-Holland is ook de provincie waar de industriemolen zijn hoogste ontwik keling bereikte: ooit hebben 600 molens in de Zaanstreek tegelijk hun wieken laten draaien in de wind die over het lage land kwam aangesneld. En ook in Amsterdam ontbrak het niet aan molens - er waren er ver over de honderd. Een apart hoofdstuk werd in het molenboek ingeruimd voor Zaanse in dustriemolens (door ir. J. A. Kooren). Een ander hoofdstuk - rijk in kleur geïllustreerd - betreft de Amsterdamse molens (door mr. J. H. van den Hoek Ostende). G. H. Keunen nam de inventarisatie van molens voor zijn rekening en vlocht er een hoofdstukje in over de Schermer molens, dr. A. J. Kölker be handelt de talrijke molenresten en schreef een artikel over verhandelde en verplaatste molens. Groningen is de provincie met de vele mo lens met zelfzwichtende jaloeziewieken. Bij restauraties heeft men een aantal jaren gele den de jaloeziewieken als een ongepast nieu- wigheidje meer dan eens vervangen door oud-Hollandse opgehekte wieken, nu is men de overtuiging toegedaan dat deze regionale bijzonderheid bij restauratie gehandhaafd dient te worden. inventarisatie van het Noordhollands molenbezit Een oud Leids huis. Ter gelegenheid van de opening na restauratie van het pand Pieters kerkgracht 9 te Leiden, werd een aantrekke lijk boekje uitgegeven over de bouw- en be- woningsgeschiedenis. Initiatief daartoe werd door het Leids schilder- en tekengenootschap 'Ars Aemula Naturae' genomen die al een honderd jaar het pand in gebruik heeft. Dit soort onderzoeken zijn, zeker indien de ze gedetailleerd verslagen worden zoals hier het geval is, van belang om meer inzicht in de ontwikkelingsgeschiedenis van het woon huis, ook plaatselijk, te verkrijgen. Immers betrouwbare conclusies omtrent b.v. indelingen en veranderingen daarvan, en ma teriaalgebruik kunnen slechts getrokken wor den als veel gegevens aanwezig zijn. Deze zijn het best te achterhalen als nog geen grondige restauratie heeft plaatsgehad, zoals ook hier het geval was, omdat daarbij altijd waardevolle historische gegevens ver dwijnen. Een monografie als deze is dus een waarde volle bouwsteen in het grote geheel maar tevens op zichzelf aantrekkelijk door de inte ressante gegevens, de illustraties en de goede verzorging van de uitgave. Als bijlage is een complete inventaris van de inboedel toegevoegd zoals die zich in 1673 in het huis bevond. Bestellingen bij Ars Aemula Naturae, post bus 11086 2301 EB Leiden; prijs f 17,- in clusief portokosten.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 28