Utrecht Noord-HoUand Zuid-Holland 36 A. A. E. M. Gijsbers, lid van de Provincia le Commissie van Heemschut in Gelderland, heeft hard gewerkt alvorens de benodigde subsidietoezeggingen binnen waren ook van de gemeente Ubbergen en het Prins Bernhard Fonds. Het Bisschoppelijk Bouwbureau o.l.v. de heer M. P. Loermans, de firma I. Woudenberg te Rhenen en de Gebrs. Ver meulen, Kerkorgelbouwers BV te Weert en vele anderen zorgden voor de realisering van de door Monumentenzorg goedgekeurde plannen. Over de geschiedenis van de kerk schreef Drs. A. G. Schulte van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg een artikel dat door het R.K. kerkbestuur in een aardig geïllustreerd boekje werd uitgegeven. Hierin wordt o.a. uitvoerig het researchwerk beschreven van tijdens de restauratie vrijge komen bouwsporen van de middeleeuwse kerk die meer dan 1,75 meter onder het hui dige maaiveld liggen. Ondanks alle latere restauraties die in de loop der eeuwen wer den uitgevoerd kan men boven de binnen deur nog een steen aantreffen waarop in re liëf een banderol met gotische letters: MIN HVS IS EN HVS DESGEBETZ. Het boekje is te bestellen a 7,50 op RABO Bank, Beek/Ubbergen (giro 90 57 19) reke- ningnr. 10.51.14.200 t.n.v. Restauratie fonds RK Kekerdom. Voorjaarsexcursie: Zaterdag 7 mei 1983 or ganiseert de Provinciale Commissie een dag excursie naar een van de aantrekkelijkste landschapsgebieden in de provincie Utrecht, de Langbroeker Wetering. Drie particulier bewoonde huizen zullen worden bezocht. Maximaal aantal deelnemers 75, in de eerste plaats leden woonachtig in de provincie Utrecht. Kosten 25,- per persoon, inclu sief koffie, broodmaaltijd, thee. Per lid is één introducé(e) toegestaan. Van de deelnemers, die per auto komen, wordt verwacht, dat zij bereid zijn zo nodig andere deelnemers aan boord te nemen. Met het oog op de 'kleinschaligheid' zullen de deelnemers worden ingedeeld in drie groe pen van elk 25 personen verdeeld over zeven (particuliere) auto's per groep. Inschrijving in volgorde van aanmelding, door over schrijving van 25,- op giro 124326 ten name van Heemschut, Nieuwezijdskolk 28, 1012 PV Amsterdam, onder vermelding: Voorjaarsexcursie Utrecht. Programma en documentatie worden de deelnemers tijdig toegezonden. Amersfoort: van 16 april t/m 15 mei a.s. is in het museum Flehite een kleine expositie ingericht waarin aan de hand van documen ten, foto's, tekeningen en beeldhouwwerken een beeld wordt gegeven van het in de Twee de Wereldoorlog zo beruchte Polizeiliches Durchgangslager Amersfoort. Utrecht: De zeer actieve Werkgroep Tuin straat vervaardigde een actierapport in de vorm van een kalender. De Tuinstraat, waarover eerder in Heem schut werd geschreven - zie nr. 1, 1981 pag. 13, is een dwarsstraat in het Beschermde Stadsgézicht, bestaand uit woningbouwwo- ningen uit 1826. De gemeente wil de huizen nu slopen, van wege de slechte bouwkundige staat. Renova tie zou 72.250,- per huis bedragen. De Werkgroep Tuinstraat is het niet eens met de sloop. Zij vindt dat de huizen wel zijn op te knappen. Bovendien is de straat van beteke nis voor de geschiedenis van de arbeiderswo ning. Voor Utrecht zijn deze huizen uniek voor die periode. Opmerkelijk is de aktie in de Tuinstraat, waarbij één huis is gekraakt en als voorbeeld perfekt opgeknapt, met zelf werkzaamheid, geheel volgens de geldende normen. De kosten bedroegen 14.500,-. De Werkgroep Tuinstraat hoopt met dit voorbeeld te bereiken dat het sloopvoorstel niet door de gemeenteraad wordt overgeno men, die daarover de komende weken zal beslissen. Bestelling van de kalender is mo gelijk door overmaking van 7,50 op giro nr. 3749571 t.n.v. L. de Boer, Doelenstraat 8, Utrecht, onder vermelding van 'kalender Tuinstraat'. Haarlem: Ter gelegenheid van de tentoon stelling over '25 jaar Monumentenzorg Haarlem' in de kloostergangen van het stad huis wordt Heemschut in de gelegenheid ge steld daarbij een presentatie in te richten. Hiertoe zal voor de eerste keer een geheel nieuwe'stand in de vorm van het driedimen sionaal Heemschut-embleem worden ge plaatst, een publiciteitsbijdrage van de Pro vinciale Commissie Noord-Holland. Voor zitter A- Barendregt is de auctor intellectua lis van'deze stand. De tentoonstelling (èn de stand); zijn te bezichtigen tot 11 maart a.s. Haarlem: De Stichting Levende Stenen ter bevorde ring van de Kennis van de Nederlandse Bouwkunst, organiseert - zoals bij velen reeds bekend - excursies in Nederland, zo wel voor cursisten van de gelijknamige cur sus als voor andere belangstellenden. Voor zover ,wij tijdig op de hoogte zijn zal hiervan meldihg worden gemaakt. Op zaterdag 19 maart 1983 wordt een bezoek gebracht aan Haarlèm, waarbij het accent meer ligt op de schilderkunst. Op het programma staan: Frans Hals museum, Teylersmuseum en de Teylershofduur 11.00-16.00 uur Aanmelding zo spoedig mogelijk, kosten 33,50 p.p. Inl. tel. 071-451911. De Culturele Raad Noord-Holland zoekt enige onderdelen van sierstukken: deksels en voetstukken, qua maat en stijl passend bij de hier afgebeelde vaas, ten behoeve van de buitenplaats en museum Beeckestijn te Vel- sen, om deze te laten af gieten in een kunst steen, Dezevaas is in het 2e kwart 18e eeuw ge- Onderdelen voor deze Kennemer vaas te leen gevraagd maakt voor de Haarlemmer Willem Kops (evenals zijn familie de linnenindustrie beoe fenend) en heeft sindsdien verschillende Kennemer buitenplaatsen gesierd. Handelin gen van de linnenindustrie zijn in relief afge beeld. Inlichtingen: J. G. Berkhout, provinciaal museumconsulent, Postbus 163, 1970 AFIJ- MUIDEN, tel.: 02550-16941. Amsterdam. Leden van Heemschut zijn welkom bij onderstaande lezingen georgani seerd door de Vereniging Voor Heemkennis 'Ons Amsterdam': donderdag 21 april: 'Wonen in een Amsterdams grachtenhuis' (met dubbele diaprojectie) door Hans Tulle ners, schrijver van het gelijknamige boekje. Wijkcentrum, Rijnstraat 113; 20.00 uur dinsdag 26 april: 'Amsterdamse Markten', lezing door de heer C. G. de Vries, oud marktmeester. Zaal van de Pniëlkerk, Vier Heemskinderenstraat 56; 20.15 uur. Rotterdam: Eind 1981 werd de stichting SIER opgericht (Stichting Industrieel Erf goed Rijnmond), waarvan een werkgroep de inventarisatie van industrieel erfgoed in Rot terdam e.o. ter hand heeft genomen. Andere activiteiten zijn: een 9-tal bijeenkomsten (in samenwerking met de volksuniversiteit) over 'Oud Werk, industriële archeologie in Rot terdam' (informatie tel. 010-3637722); een tentoonstelling in maart en april door de Gem. Archiefdienst in de Archiefwinkel, Coolsingel; de publicatie van een boek 'Oud Werk' over de ontwikkeling van Rotterdam tussen 1850 en 1940, waarin tevens een aan tal wandelingen is opgenomen langs kenmer kende objecten. Te bestellen door 18,90 over te maken op giro 4296174 van SIER o.v.v. 'Oud Werk'. Voorzitter drs. E. Roe- lofsz van Heemschut's Provinciale Commis sie Zuid-Holland is lid van de Raad van Advies van bovengenoemde stichting.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 26