Nieuws uit de provincies Friesland Gelderland 35 Tuinhuis aan het Bolwerk te Franeker. Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, A. J. van der Wal De samensteller van het boek, R. J. Wielin- ga, wil onder een tuinhuis verstaan: 'een van vensters voorzien gesloten huisje dat vrij van het woonhuis in de tuin is geplaatst en dat een recreatieve functie vervult.' Geen thee koepels dus, omdat het tuinhuis als type al volop in gebruik was vóórdat thee in de loop van de achttiende eeuw een veel genuttigde drank werd. Leeuwarden: in het Fries Museum, Turf markt 24, is tot 10 april een tentoonstelling te bezichtigen 'Tuinhuizen in Friesland', mede naar aanleiding van de verschijning van het gelijknamige boek van R. J. Wielin- ga, uitgave van de Stichting Moderne Archi tectuur Friesland 16,50). Bij het noemen van theekoepels, zomerhui zen en tuinhuizen worden de gedachten als vanzelf getrokken naar streken langs de Am- stel en vooral langs de Vecht. In een gewest waar de tuinhuizen allerminst verwacht worden, in Friesland, is nu een documentair boek over dit type architectuur verschenen en ter gelegenheid van de ver schijning is er in het Fries Museum te Leeu warden een tentoonstelling. Boek en ten toonstelling maken onder meer duidelijk, dat de tuinhuizencultuur in Friesland niet gecon centreerd is geweest in bepaalde streken. Het herstelde St. Laurentiuskerkje aan de bochtige Dufteltdijk. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist. In de achttiende eeuw waren het meestal stenen gebouwtjes op een onderbouw of een kelder die aan een weg of vaarwater werden geplaatst. De gebruikers wilden naar het be weeg zien én zelf ook gezien worden. Toen waren ook de nog niet afgegraven, maar nagenoeg functieloze stadswallen ge liefde plaatsen voor de charmante bouwsels. Van dit type zijn er nog fraaie in Akkrum en Franeker te vinden, ze bezitten beide een schouw. Ook in de negentiende eeuw werden de tuin huizen veelal op een sterien onderbouw op getrokken, maar verder waren ze meestal van hout. Ze kregen heel andere situeringen: op een heuvel of vrij in een besloten tuin, geplaatst op belangrijke zichtassen. In de publicatie en op de tentoonstelling wordt op de verdwenen en nog bestaande tuinhuizen ingegaan. De rij wordt geopend met het vorstelijke zomerhuis in de Prinsen tuin te Leeuwarden en wordt besloten met een reeks hoogst eenvoudige stulpjes. Van alle nog bestaande zijn opmetingtekeningen gemaakt, ook van die welke bijna als verlo ren kunnen worden beschouwd. Ze zijn zeer kwetsbaar; een behoorlijke documentatie is een eerste stap voor respect en behoud. Hoe gering in aantal en voorkomen de bouwsels ook zijn, ze vormen belangrijke tastbare her inneringen aan een voorbije cultuurperiode en de laatst overgebleven exemplaren verdie nen aandacht en zorg. PK. Kekerdom: Wie van ver de bochtige Duf- feltdijk stroomopwaarts volgt ziet het on langs gerestaureerde St. Laurentiuskerkje, een middeleeuwse monument, met zijn ook gerestaureerde orgel van F. C. Smits reeds van verre pronken in het Rijk van Nij megen. De restauratiecommissie, waarineen belangrijke taak werd vervuld door de heer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 25