gemeen Rectificatie 33 Ter gelegenheid van haar 347ste diens nata- lis heeft de Utrechtse Universiteit eredocto raten toegekend aan Ir. R. Meischke en Mr. P. Gorter. Ir. Meischke heeft zich onderscheiden op het gebied van de monumentenzorg. Tussen 1953 en 1972 was hij directeur bij de rijks dienst voor de monumentenzorg (restauratie zaken). Sindsdien werkt hij bij dezelfde rijksdienst als wetenschappelijk hoofdambte naar op de kunsthistorische afdeling. Mr. Gorter is van 1947 tot zijn pensionering in 1979 directeur geweest van Natuurmonu menten en heeft zich beijverd voor natuurbe houd en milieubesef in Nederland. Heemschut wenst de beide doctores honoris causa geluk met deze onderscheiding. Antwerpen: Van 5 maart tot 3 april a.s. presenteert de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon, in het Internatio naal Cultureel Centrum (ICC) Meir 50, een tentoonstelling die een historisch overzicht en een beeld van de stedebouwkundige evo lutie geeft van de Meir en de Leystraat te antwerpen in de Scheldestad. De Stichting Natuur en Milieu bestond in 1982 tien jaar. De milieutoestand in Neder land bood weinig reden tot feestelijkheid, maar spoorde wel aan tot een extra activiteit: de productie van een speciale milieu-uitgave voor de jeügd, getiteld 'Een boom over mi lieu'. Vanuit de boom als symbool van het leven worden de milieuproblemen en hun oorzaken aan de orde gesteld op een manier die begrijpelijk is voor kinderen van 11 tot 13 jaar. De uitgave is dan ook bedoeld voor de hoogste klassen van de basisschool en de laagste klassen van het voortgezet onderwijs. van de molen. Stringenter dan voorheen Schoolvoorbeeld van disharmonie dient dit belang een onderwerp te zijn van het goedkeuringsbeleid van Gedeputeerde Staten ten aanzien van bestemmingsplannen, molen bekeken kan worden, uit zijn verband Omdat dit goedkeuringsbeleid is gebaseerd te rukken en in een museum te zetten. De op het streekplan, is het van groot belang dat museumcollectie bestaat derhalve uit datge- de bescherming van de omgeving van mo- ne wat zich niet leent voor een werkende lens daarin wordt genoemd. Aldus één van molen. De meer precieuze zaken belangwek- de belangrijkste aanbevelingen in de nota. kend door historische aard, kostbaarheid enz De nota, waarin ook wordt ingegaan op de vormen thans een museumcollectie waardoor normen voor de windbelemmering die zou- molens en museum een eenheid vormen. Voor de leerkrachten is een handleiding be schikbaar. Bovendien zijn acht documenta tiemappen samengesteld, waarin leerkrach ten - maar ook anderen! - achtergrondgege vens vinden over energie, landbouw en voedsel, natuur en landschap, verkeer en vervoer, milieuhygiëne, afval en afvalver werking, milieu en Derde Wereld en stede lijk milieu. Een Werkgroep Molenbiotoop van de vere niging 'De Hollandse Molen' stelde een no ta samen genaamd 'De inrichting van de om geving van molens'. De laatste jaren, zo is in de nota te lezen, komt het steeds veelvuldiger voor dat de beplanting, waterstaatkundige werken en be bouwing als gevolg van uitbreiding van ste den en dorpen een bereiging gaan vormen voor het functioneren en daarmee het behoud van de molens in Nederland. Het is gewenst dat voor de omgeving van molens bestemmingsplannen worden samen gesteld, die rekening houden met het belang den moeten worden toegepast, is verkrijg baar bij bovengenoemde vereniging door overmaking van 12,50 op giro 11 35 90. De vereniging heeft sinds kort een nieuwe behuizing: Herengracht 476, 1017 CB Am sterdam, tel. 020-23 87 03. In 1982 werd het Molenmuseum aan de Museumlaan 18, Koog a/d Zaan, tel. 075- 288968 van de vereniging 'De Zaansche Mo len' uitgebreid en heringericht. Dit geschied de door naast het bestaande pand een tweede Zaans koopmanshuis te herbouwen dat aan de Oostzijde te Zaandam moest wijken voor fabrieksuitbreiding-in 1976. Deze herbouw stond onder leiding van architect J. Schipper en werd uitgevoerd door bouwbedrijf W. Oosterveld. Waarom een Molenmuseum? De meeste liefhebbers zagen meer in de echte, liefst werkende molen dan een ietwat statisch museum. Het is natuurlijk overbodig om wat in een Molenmuseum in Koog aan de Zaan Kwart eeuw NJGB De Nederlandse jeugdbond ter bestudering van de gescheidenis, een vereniging voor jongeren tussen 12 en 25 jaar die geïnteres seerd zijn in de geschiedenis, bestaat in 1983 25 jaar. Oud-leden die hierover graag ..z.t. meer informatie wensen te ontvangen, kun nen hun naam, adres en telefoonnummers doorgeven aan: Bureau NJGB, Prins Willem Alexanderhof 5, Den Haag. (070-476598). Tijdens de Heemschutdag 1982 (zie ver slag december-nummer 1982 pag. 177) was het niet drs. L. J. van de Laar doch zijn opvolger burgemeester P. Zevenber gen van Bergen op Zoom die de deelne mers toesprak.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 23