5 m i| .ti i ii mammam Woongebouw Bergpolder, 1934, ontworpen door W. van Tijen, J. A. Brinkman en L. C. van der Vlugt. Foto: Gem. Archiefdienst, Rotterdam. De Weissenhofsiedlung te Stuttgart, 1927, met door verschillende architecten ontworpen woongebouwen en de Siedlung 'Onkel Tom's Hütte' te Berlijn, Zehlendorf, 1926-1931, ontworpen door Bruno Taut. Beide foto's zijn te zien in het Rijksmuseum Kröller-Müller, alwaar een tentoonstelling komt waar deze projecten van volkswoningbouw de aandacht krijgen. Deze projecten kwamen beide tot stand in de jaren van de z.g. CIAM-congressen. Het project van Taut is vooral toegespitst op de sociale functie. Bij de Weissenhofsiedlung is de nadruk meer gekomen op de ontwerpcapaciteiten van de deelnemende architecten. genoeg te zien. Toch lijkt mij de Amster damse tentoonstelling, die minder fraai was, informatiever voor een niet ingewijd pu bliek. De zaken waar aandacht op gevestigd werd, waren kernachtig geformuleerd en geïllustreerd met flinke hoeveelheden oor spronkelijk materiaal. Kort na afloop van deze eerste twee terug blikken op Het Nieuwe Bouwen zullen nog drie musea belangrijke aspecten van deze stroming laten zien. Op 11 maart zal de ten toonstelling over de ontwikkelingen in Am sterdam in het Stedelijk Museum aldaar geo pend worden. In het Haags Gemeentemu seum zal vervolgens van 31 maart af de rela tie van Het Nieuwe Bouwen en De Stijl doorgelicht worden met speciale aandacht voor de nalatenschap van Theo van Does burg die in 1922 nog sprak van kubistische architectuur. In het Kröller Müller Museum in Otterlo zal tenslotte vanaf 3 april de inter nationale congresvereniging (CIAM) waarin de nieuwe bouwers elkaar ontmoetten en de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 17