Nirwana flats in Den Haag, 1928, ontworpen door J. Duiker en Ir. J. G. Wiebenga. 26 mante wintertuinen, maar ook voor eenvou dige hallen, gewapend beton, fabrieken, si lo's, koeltorens, bruggen. De ontwikkeling van de volkshuisvesting, die in 1901 een wettelijke impuls kreeg met de woningwet, kreeg ook uitvoerige aandacht. De vroegste verkenningen van de architecten die met wisselende resultaten de nieuwe maatschappij vorm trachtten te geven met functionalistische architectuur, werden in een levendig overzicht voorgesteld: Van Lo- chem, Oud, Rietveld, Duiker en Bijvoet en Merkelbach. Wiebenga kreeg er, zoals al vermeld is, afzonderlijke aandacht. In het Rotterdamse Boymans-van Beuningen Museum is tot en met 7 maart 'het Nieuwe Bouwen in Rotterdam' te lezen als een inlei ding, want er wordt de bezoekers met klem aangeraden de stad zelf te gaan bekijken en van het Witte Dorp uit de jaren twintig tot Pendrecht uit de jaren vijftig de geschiedenis van het Nieuwe Bouwen te volgen. In die U.L.O.-school te Aalsmeer, 1933 door Ir. J. G. Wiebenga. Foto: Ned. Doe. Centrum v.d. Bouwkunst, Amsterdam. DE TENTOONSTELLINGEN Dit alles wordt getoond op tentoonstellingen: van 'kubisme' tot 'functioneel verband' en dat van 'stoel tot stad'. Er worden principes onderzocht, gebouwen geanaliseerd, ontwer pers en technici voorgesteld, de rol van over heid en andere instituties behandeld en voor al veel resultaten getoond. Resultaten die niet inwisselbaar zijn, want het Nieuwe Bou wen moet inderdaad gezien worden als een ontwikkeling met van tijd tot tijd, van plaats tot plaats en van persoon tot persoon ver schillende gebeurtenissen. Tot en met de eerste week van februari was de Amsterdamse tentoonstelling, die handel de over de voorgeschiedenis van Het Nieuwe Bouwen, te bezoeken. Met een inleidend overzicht werd de ontwikkeling van de in dustriële bouwtechniek behandeld, aanvan kelijk soms heel puur aangewend, maar ook vaak een middel om uitzonderlijke resultaten te kunnen bereiken: ijzer en glas voor char- periode van 1920-1960 valt als vanzelf veel aandacht op de Van Nelle-fabriek die Van der Vlugt en Brinkman op aanwijzingen van directeur Van der Leeuw vormgaven in 1927, de woonwijk de Kiefhoek van archi tect Oud en de Bergpolderflat uit 1934, de eerste galerijflat van Nederland die Van Tij en, Brinkman en Van der Vlugt ontwierpen. Een van de flats uit dit woongebouw, dat resultaat was van een scherpe analyse van technische en economische mogelijkheden bij uitgekiende gebruiksfuncties, is voor de tentoonstelling, compleet met een stuk gale rij en ben balkon met zonwering, op ware grootte nagebouwd. In een diaprogramma wordt jde Rotterdamse ontwikkeling gerela teerd aan de algemene en zelfs internationale gebeurtenissen en in een multimediashow hebben tijdgenoten een beeld gegeven en commentaar geleverd op de ideeën over de woningbouw, de stedelijke organisatie en de resultaten van het gebruik. In videofilms ge ven de gebruikers commentaar op de wonin gen van de Nieuwe Bouwers. De tentoon stelling in Rotterdam ziet er puntgaaf uit. De indruk| wordt er zelfs gewekt, dat er nogal wat informatie weggeselecteerd is ten gunste van een fraaie inrichting. Niet getreurd: er is Woningbouw De Kiefhoek, 1927, ontworpen door J. J. P. Oud. Foto: Gem. Archiefdienst, Rotterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 16