Nieuwe subsidieregelingen HeriniwsriHfl 23 Zowel de subsidieregeling voor monumenten als die voor rehabilitatie van panden met waarde als monument worden gewijzigd. De bedoeling was dat dit rondom de jaarwisse ling 82/83 zijn beslag zou krijgen. Op den duur zal de regeling voor de restauratie van woonhuismonumenten door de Ministers van WVC én VROM worden uitgevoerd, evenals dat nu al sinds 1976 het geval is met de rehabilitatie van panden met waarde als mo nument. MONUMENTEN Totdat de bijstelling van de regeling heeft plaatsgevonden, hetgeen nog jaren kan du ren, zal de Tijdelijke Bijdrage-regeling Res tauratie Monumenten van kracht zijn. Deze komt dus in de plaats van de bekende z.g. Verfijningsregeling, waarbij van het subsidi abel gestelde bedrag in het algemeen 30% voor rekening van de Gemeente kwam, 30% van het Rijk en 10% door de Provincie werd opgebracht. Thans neemt het ministerie van WVC hef aandeel van het Gemeentefonds over en keert dus voortaan niet meer het gebruikelij ke subsidiepercentage, maar een met 30% verhoogd percentage uit van het verwerkte bedrag der subsidiabele kosten. Subsidie-aanvragen moeten bij de gemeen ten worden ingediend. Deze sturen de aan vragen, voorzien van advies, door naar het Ministerie van WVC, per adres Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Broederplein 41, 3703 CD Zeist. Het Ministerie van WVC beslist en zendt de beslissing aan de gemeen te, die op grond hiervan subsidie verleent aan de eigenaar. De uitbetaling van de totale bijdrage (het voormalige rijkssubsidie -1- het voormalige verfijningsaandeel) geschiedt aan de gemeenten. Deze betalen weer door aan de eigenaar. Aangezien een belangrijk deel van het res tauratiebudget van het Ministerie van WVC al met verplichtingen is vastgelegd, zullen naar verwachting in de periode, dat deze tijdelijke regeling van kracht zal zijn (1 janu ari 1983 - 1 januari 1988), weinig nieuwe subsidietoezeggingen kunnen worden gedaan. BEELDBEPALENDE PANDEN De bijdragen voor de verbetering van panden met waarde als monument verandert voor die panden die gelegen zijn in beschermde stads- of dorpsgezichten, dan wel in gebieden, ten aanzien waarvan het voornemen tot een der gelijke aanwijzing bestaat en de gemeente raad kenbaar heeft gemaakt te zuilen-instem men met die aanwijzing in de toekomst. Het tot nu toe geldende kader, namelijk het door de beide departementen goedgekeurde gemeentelijke meerjarenprogramma en een budgetreservering blijft onverminderd van toepassing. Deze bijdrageregeling betreft zowel panden op de monumentenlijst als panden die welis waar niet op de monumentenlijst zijn ge plaatst, maar die op grond van uit het stads- of dorpsbeeld te stellen voorwaarden vol doen aan zodanige eisen met betrekking tot de situering, de structuur (breedte, hoogte, bekapping), verschijningsvorm en histori sche en architectonische waarde, dat ernaar gestreefd moet worden deze panden voor het stads- of dorpsbeeld te behouden. Deze laat ste categorie panden (ook wel beeldbepalen de panden genoemd) staat aangegeven op de historische kwaliteitskaart, die door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in overleg met het Ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer en met de betrokken gemeente wordt samengesteld bij de voorbereiding van een aanwijzing tot beschermd stads- of dorpsge zicht. Indien nu dergelijke panden met waar de als monument in aanmerking komen voor Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben besloten ten behoeve van het onderhoud van grote rijks- en provinciale monumenten subsidies beschikbaar te stellen volgens een regeling analoog aan de in 1981 van kracht geworden rijkssubsidieregeling. Het komt herhaaldelijk voor, dat restauratie subsidies worden aangevraagd voor grote monumenten die nog niet zo lang geleden met overheidssteun werden hersteld. Om de ze ontwikkeling een halt toe te roepen is in Noord-Holland, voorlopig voor 5 jaar, een onderhoudssubsidieregeling voor deze mo numenten vastgesteld. Verondersteld wordt, dat de regeling op langere termijn een bespa rend effect zal hebben, omdat hiermee res tauraties kunnen worden voorkomen of be perkter van omvang zullen zijn. De objecten die voor deze regeling in aan merking komen zijn: kerkgebouwen, kaste len, historische landhuizen en buitenplaat sen, die vermeld zijn in het monumentenre- een verbeteringssubsidie op basis van de hiervoor genoemde VROM-beschikking gel delijke steun verbetering particuliere wonin gen, wordt bij de verlening van een rehabili- tatiebijdrage door het Ministerie van WVC een bijdrage verleend van 60, 70 of 80% van de subsidiebasis. Deze subsidiebasis is steeds 50% van de goedgekeurde begroting. De goedgekeurde begroting is aan een maxi mum gebonden en wordt als volgt berekend: maximaal 150.000,- voor het herstel van het casco -I- maximaal 10.000,-voor iede re kamer en keuken. Als algemene regel geldt, dat slechts kosten die een sober en doelmatig herstel dienen, subsidiabel zullen worden verklaard en dat extra kosten, al of niet voortkomend uit overschrijdingen, boven de aanvaardbare subsidiebasis in geen geval worden gesubsi dieerd. Indien, echter uitsluitend in geval van van rijkswege beschermde monumenten, bijzondere monumentwaardige elementen aanwezig zijn, waarmee bij het herstel reke ning gehouden moet worden, kan bij hoge uitzondering tot een hogere aanvaardbare subsidiebasis worden besloten, waarbij als voorwaarde geldt, dat deze extrakosten af zonderlijk en onderdeelsgewijs moeten wor den aangetoond. De Minister legt er ook bij deze nieuwe regeling de nadruk op dat het hem slechts mogelijk zal zijn rehabilitatiebij- dragen te verstrekken, voorzover de wetge ver hem daartoe de nodige middelen ver strekt. men. Hiervoor heeft de provincie jaarlijks 108.500,- gereserveerd. Het aantal histo rische landhuizen, buitenplaatsen en kastelen dat van deze regeling gebruik zou kunnen maken is nog niet bekend. De Nationale Monumentenstudiedag 1983 - onderwerp Monumentenbe- heer - vindt plaats op 31 maart a.s. in de St. Joriskerk te Amersfoort. Opgave vóór 1 maart tel. 020 - 277706. gister, alsmede monumentwaardige orgels. De regeling is alleen van toepassing voor in technisch goede staat verkerende monumen ten; in slechte staat verkerende objecten die nen eerst gerestaureerd te worden. Werk zaamheden die in aanmerking komen voor subsidie zijn, die aan het dak, aan schoorste nen, aan goten en regenafvoeren, aan muren, aan vensterwerk en buitenschilderwerk. Op dit moment zullen ca. 100 kerken en ca. 35 orgels voor deze bijdrage in aanmerking ko-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 13