Lucht verontreiniging en Monumenten 20 BEWUSTWORDING KAN VERDERE SCHADE VOORKOMEN De laatste jaren werd steeds duidelijker hoe groot aantasting aan monumenten is door luchtvervuiling. Aan dit onderwerp besteedden wij incidenteel aandacht zoals in het april nummer 1981 in een interview van Ir. W. B. J. Polman en in een artikel in Heemschut nr. 3 - 1981 waarin gesproken wordt met architect H. E. Teering over de restauratie van de St. Jan in Den Bosch. Deze kan schriftelijk en aanschouwelijk aantonen hoezeer de luchtverontrei- ning op vooral steen aanwijsbaar is. Teering schat dat van de 36 miljoen gulden te besteden aan de restauratie (1974-1984) 4 a 5 miljoen gulden rechtstreeks aan schade door luchtver- ontreining kan worden toegeschreven. Als verdediger van ons monumentale erfdeel maakte Heemschut deel uit van de begeleidings commissie voor het Rapport Cultuurgoederen en luchtverontreiniging' geschreven door drs. J. F. Feenstra van het Instituut voor Milieuvraagstukken van de Vrije Universiteit. Wij hebben toen geconstateerd dat de vele monumentenzofginstanties die met een enquêteformu lier werden benaderd en waarvan de respons te wensen overliet, er blijk van gaven veel te weinig - en zeker te weinig consistent - aandacht voor en inzicht in dit gevaar te hebben. De aantasting door luchtverontreinigende stoffen van diverse materialen waaronder na tuursteen en daarmede de aantasting van mo numenten is een proces dat, hoewel de scha de aanzienlijk is, tot nu toe niet die aandacht heeft gekregen die het verdient. STUDIE Naar aanleiding van het verschijnen van het S02 beleidskaderplan en de daaropvolgende parlementaire discussie bleek er behoefte aan een onderzoek naar de schade aan cultuur goederen door luchtverontreiniging. Deze studie is, zoals gemeld, in opdracht van het voormalige Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne uitgevoerd door drs J. F. F. Feenstra en is onlangs verschenen bij het Distributiecentrum voor Overheidspu blicaties te Den Haag. Doel van het onder zoek was het geven van een overzicht van de processen die aanlèiding geven tot schade en het aangeven van mogelijkheden van econo mische waardering van de optredende schade. GERING BESEF Het probleem van schade aan cultuurgoede ren door luchtverontreiniging leeft in Neder land in onvoldoende mate bij museumbe heerders, architecten en mensen van monu mentenzorg. Er is immers niemand meer, die gezien heeft hoe de meeste cultuurgoederen er uit zagen voor de grote overgang naar het industriële tijdperk. Men is aan deze vorm van aantasting gewend geraakt. Als de men sen, die het aangaat, er op zouden letten, zou er veel eerder aan de bel getrokken worden. Er valt overigens wel begrip voor dit gemis aan inzicht op te brengen. Toen de uitstoot van luchtverontreinigende stoffen, zoals S02, jaren her veel groter van omvang was kwam het onderwerp schade aan cultuurgoe deren door luchtverontreiniging nauwelijks ter sprake en werd er ook niet op gelet. Nu de luchtverontreiniging veel minder is, wordt er eenklaps wel een vinger op die zere plek gelegd. Kenmerkend noemt Feenstra het, dat hij voortdurend met het begrip verwering werd geconfronteerd: 'Alle aantasting viel onder het hoofdstuk verwering'. Deze weinig preciese manier van omschrij ving duidt al enigszins aan, dat de aantasting van materialen op verschillende wijzen kan ontstaan. Weersomstandigheden, zoals windsnelheid, samenstelling van het regen water, de temperatuur, zijn van grote invloed op de aantasting van in de buitenlucht ver blijvende natuurstenen monumenten. Andere Het roesten van de ijzeren doken veroorzaakte scheuren in overigens al aangetaste Saint Joire- natuursteen. Deze pinakels van het zuidertransept werden tussen 1910 en 1920 vervaardigd van de kalkhoudende steensoort Saint Joire. In 1978 zijn deze weer vervangen waarvoor een kalkvrije harde itaiiaanse basaltsoort werd gebruikt. De originele Bentheimer zandsteen uit 1530 (links en onderaan deze foto) bevindt zich overigens nog wel steeds in goede staat.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 10