Het Nieuwe Bouwen, ook onderwerp van Monumentenzorg i 1 Jaargang 60, no. 1 - januari 1983 Heemschut verschijn tl Ox per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Pionieren voor behoud historische N.S.-stations Het driemanschap van Buren 'Doesburg staat rood' Foto omslag: Tijdseinen in de loop der eeuwen. Klokken en uurwerken in het Slot te Zeist, tentoongesteld t/m 27/2. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) Drs. W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel.020-22 52 92 óf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn De belangstelling voor 'jonge en jongere' bouwkunst is groeiende, gelukkig niet alleen bij vakmensen. Zo bleken de vier in 1975 gehouden architec tuurtentoonstellingen - Architectura, Ameri- cana, Amsterdamse School en Berlage - die globaal de periode van vóór 1900 tot 1930 bestreken, het publiek bijzonder aan te spre ken. Momenteel kan het publiek via een reeks ten toonstellingen in verschillende musea uitge breid kennis maken met het zg. Nieuwe Bou wen, een stroming die in de twintiger jaren opbloeide. Een ontwikkeling in het bouwen, die een breuk met de bestaande bouwtraditie betekende en waarbij opvattingen over maat schappijvernieuwing een belangrijke rol speelden. Ook integratie met de beeldende kunst was één van de uitgangspunten. Zoals echter meestal met een bepaalde stroming het geval is, onderging ook deze zeer verschil lende invloeden en laat dan ook een vrij grote verscheidenheid aan voortbrengselen zien. Wel zijn alle produkten van deze bouwkunst gebaseerd op het fundamentele principe dat de vorm uit de functie moet voortkomen, waarbij bij voorkeur niet-conventionele, in dustriële materialen zoals staal en beton wer den toegepast. Het is te hopen dat voor deze richting in de architectuur - ook wel Nieuwe Zakelijkheid en Functionalisme genoemd - de publieke belangstelling, en daarmee waardering, zal toenemen. Nederland bezit van deze architectuurrich ting vele, ook internationaal, zeer bekende gebouwen zoals het sanatorium Zonnestraal in Hilversum (1926/28) en de Van Nelle-fa- briek in Rotterdam (1926/30) uit de beginpe riode. Deze twee gebouwen zijn het zeker waard om behouden te blijven voor het nage slacht en inmiddels op de voorlopige monu mentenlijst geplaatst. De officiële leeftijd voor bescherming op grond van de monu mentenwet - 50 jaar - zijn ze inmiddels al gepasseerd, maar om ze als 'levende' monu menten te behouden zullen wel de problemen die samenhangen met het herstel en het be houd van de (functionele) vorm dienen te worden opgelost. Anders dan met meer tradi tioneel geconstrueerde gebouwen, stelt het feit dat bij het Nieuwe Bouwen gebruik werd gemaakt van toentertijd nieuwe materialen en nieuwe constructiemethoden het repareren en zeker het 'stijl'zuiver restaureren ons voor grote -technische - problemen. Ook het feit dat hun vorm zo specifiek voort komt uit hun oorspronkelijke functie kan hun behoud als dit een andere of veranderde func tie met zich meebrengt tot een discutabele zaak maken, omdat mèt die verandering van functie ook iets wezenlijks verloren is ge gaan. Het vanzelfsprekende, eenvoudige, functio nele, kortom het 'moderne' dat een kenmerk is van het Nieuwe Bouwen spreekt zeker mog niet iedereen aan. Dezelfde mensen, die hun liefde voor oude gebouwen vrij gemakkelijk hebben uitgebreid tot die voor meer recente, De Van Nelle-fabriek in Rotterdam (1926/30) die ontworpen werd door J. A. Brinkman en L. C. van der Vlugt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 5