Limburg 16 van dateren uit de jaren '70; één monument, t. w. de Pietermanskerk in Zwijndrecht is al zestien j aar urgenten vergt op één na ook het grootste bedrag aan restauratiekostennl ƒ1. 700.000. De Grosmolen in Hoogmade heeft slechts 45.000 voor restauratie nodig. De in het plan opgenomen monumenten zijn geen van alle particulier eigendom. De reden hiervoor is, dat de groep van oordeel is, dat in deze proef particulieren vooralsnog niet met een extra risico mogen worden belast. De samenwerkende gemeentebesturen zijn op hun plan gekomen omdat hun eigen subsi diemogelijkheden geblokkeerd worden door de subsidiestop van de Rijksoverheid. Im mers de subsidies van de lagere overheden zijn gekoppeld aan die van het Rijk. In de voorgestelde proefprocedure komt in rijkssubsidie niet op de eerste plaats, zoals tot nu toe, maar zal het Rijk de sluitpost in de restauratiekosten vormen. Er is dus wèl een risico-factor ingebouwd, al gaat men er van uit, dat het Rijk toch bereid zal zijn een bijdrage te leveren, omdat het plan erin voor ziet ook werklozen, jongeren en ouderen bij de restauratie te betrekken, waardoor gebruik kan worden gemaakt van bestaande werkge- legenheidsregelingen. Enerzijds wil men jongeren - op leerlingenbouwplaatsen - een kans geven, anderzijds wil men zich voor wat oudere werklozen betreft, van vakbekwaam- N.H. Kerk, de z.g. Pietermanskerk, te Zwijndrecht, tweede helft J5e eeuw, staat al 16 jaar dringend te wachten op restauratie. heid blijven verzekeren. Uitgerekend is, dat van de restauratiebedragen 70% aan lonen zullen moeten worden betaald. De groep denkt haar plan te kunnen verwezenlijken omdat de gemeenten èn de provincie Zuid- Holland wèl gelden voor monumentenrestau ratie hebben gereserveerd. Bovendien kan men in sommige gevallen over andere fond sen dan die van de overheid, beschikken. De totale restauratiekosten zijn op ca. 12 mil joen geraamd. Hiervan is meer dan ƒ1,8 miljoen door de eigenaren (gemeenten e.d.) beschikbaar gesteld. v.d.W. Alphen aan de Rijn: Een van de weinige Al- phense monumenten is het uit circa 1650 da terende historische pand Rhijn en Pruisoord - eerder Soetlust geheten - aan de Rijnkade. Was het pand aanvankelijk grotendeels als kaaspakhuis in gebruik, later diende het be halve als woonruimte onder andere als bak kerij, (graan)pakhuis en opslagruimte voor manufacturen. De oorspronkelijke voorgevel van 'Rhijn en Pruisoord' werd tussen 1780 en 1785 vervangen door de huidige, naar een ontwerp van de architect Jan Guidici. In 1952 kreeg de Historische Vereniging Al phen aan de Rijn de beschikking over het pand en maakte spoedig daarna plannen, om haar - bij diverse particulieren opgeslagen - bezittingen aan de Rijnkade voor het publiek ten toon te stellen. Het pand werd gerestaureerd en het Alphens Museum in 1953 geopend. Helaas was, na vele jaren, sluiting onvermijdelijk. Thans wil de nog immer bloeiende Historische Vereni ging 'Rhijn en Pruisoord' opnieuw en ander maal na een hoognodige restauratie, tot mu seum inrichten. De middelen voor de ko mende restauratie ontbreken thans echter nog gedeeltelijk. Bijdragen t.b.v. de restauratie isaS 'Rhijn en Pruisoord' in Alphen aan de Rijn kan met veler hulp weer het Alphens Museum worden! foto: ir. T. A. J. Schiere. worden gaarne ontvangen op postgiro 3909909 t.n.v. bovengenoemde vereniging onder vermelding van 'Rijnkade 11'. De provinciale Heemschut-excursie op 27 november jl. werd door een kleine 60 leden bijgewoond, waarvan 26 leden van buiten Limburg afkomstig waren. Een aanwijzing hoe zeer het landschap rond de Roer en de Swalm in de belangstelling ligt. Hans Heij- nen en Ton Landers (beide biologen) van de Milieu- en Heemkunde vereniging Roer streek, gaven deskundige uitleg over het landschappelijk gebied van het Swalmdal en het waterwinreservaat langs de Meinweg waaraan zich ook de Prinses Beatrix mijn be vindt. Uitleg met betrekking tot hoge, mid den en lage terrassen, de rol die Rijn en Maas speelden in de ijstijd door herhaaldelijk in ei gen bedding in te snijden en het gemeen schappelijk streven van vele Limburgse stichtingen en verenigingen om de totstand koming van het nationale park Midden-Lim burg te bewerkstelligen. Piet Gootzen, schrijver van het Heemkennis boekje over de Roerstreek, putte zich uit in het verhalen over kastelen, kasteelboerde rijen en landhuizen in historisch en architec tonisch perspectief. Natuurlijk werd het ge zelschap bij voortduring geconfronteerd met de desastreuze gevolgen die de aanleg van de RW 73 op de oostelijke Maasoever zou heb ben, indien de plannen van Rijkswaterstaat doorgang zouden vinden. Een ingreep in het Limburgse landschap die inderdaad nog veel ernstiger gevolgen zou hebben dan die bij Amelisweerd. Heemschut dankt de organisatoren van deze - geslaagde - excursie. tidÉMOMHK

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 20