Zuid-Holland 15 kingsgroep van medewerkers van de ge meentelijke monumentenzorg en wijkbe woners van Bakenes in de vorm van een tentoonstelling in het gemeentearchief. - de stand van zaken met betrekking tot het Beschermd Stadsgezicht voor de Haar lemse binnenstad en de Haarlemmerhout; als de huidige procedure zoals verwacht wordt afgerond dan betekent dit dat medio 1983 Haarlem wordt aangewezen tot Be schermd Stadsgezicht. Tevens zal dit bete kenen dat Haarlem daarmede het predikaat 'grootste beschermd stadsgezicht' van Leiden zal overnemen. - in februari/maart 1983 zal een publicatie verschijnen onder de titel 'Sterck en Wei- doortimmert' een kwart eeuw restaureren in Haarlem. Dit boek, een uitgave van De Vrieseborch te Haarlem, wordt samenge steld door P. Jongens, drs. J. Bart Uitten- hout en drs. Loes J. H. Vroom. Het geeft een beeld van restaureren in Haarlem in de afgelopen 25 jaar. Bij deze persconferentie waren namens Heemschut aanwezig: De heer P. Jongens (technisch adviseur Noord-Holland), Dr J. R. van de Waal (lid provinciale Heemschutcommissie Noord- Holland), Mw. P. A. Hengeveld-Brand (Ex terne betrekkingen Heemschut, Bureau Am sterdam). Oosterblokker: Wellicht zijn lezers van Heemschut, na onze meldingen over de desastreuze toestand van de N.H. Kerk, ter plaatse gaan kijken (zie Heemschut nov. '81 en mei '82). Die toestand is nog rampzaliger dan daarin gemeld. En toch maakt het prach tige gotisch interieur van deze laat 15-eeuwse kerk in zijn haveloze en opzettelijk vernielde toestand een diepe indruk op de bezoeker. Gelukkig daagt er hoop. In de eerste plaats zijn maatregelen getroffen om verder vanda lisme tegen te gaan. Voorts heeft een com missie van vertegenwoordigers van rijk, pro vincie en gemeente, kerkvoogdij, Stichting Oud-Hollandse kerken, Historisch Genoot schap Oud West-Friesland en de aannemers wereld het plan opgevat om van de kerk een leerlingenbouwplaats te maken. (Over dit on derwerp werd in het decembernummer van Heemschut 1981 blz. 224 een interview op genomen met de projectleider van de leerlin gen-bouwplaatsen). Hiervoor zal het Minis terie van Sociale Zaken een aanzienlijk be drag ter bestrijding van loonkosten van de leerlingen beschikbaar dienen te stellen. De overige kosten zullen uit andere bronnen (provincie, gemeente en de stichting Oud- Hollandse kerken) moeten komen. Hiertoe zou de Stichting de.kerk in eigendom moeten verkrijgen. Heemschut zal het tot stand ko men van een leerlingenbouwplaats graag nauwkeurig volgen. Monumentenwacht Zuid-Holland: 'Het zijn de eigenaren van de monumenten die zelf monumentenuiGcht holland het besef moeten hebben dat het onderhoud van hun monument essentieel is voor het voortbestaan ervan. Deze particulier heeft het in zijn hand of dit onderdeel van ons cul tuurbezit behouden blijft of verdwijnt. Aldus Mevrouw drs. I. Günther, gedepu teerde voor monumentenzorg in Zuid-Hol land ter gelegenheid van de overdracht van de tweede monumentenwachtersbus aan de re gionale Stichting Monumentenwacht Zuid-Holland in december 1982. Mevrouw Günther was het Prins Bemhard Fonds zeer erkentelijk voor de schenking van deze tweede bus (bijna 70.000,Zij ver zekerde dat de provincie Zuid-Holland de monumentenzorg een warm hart toedraagt én dat een voorstel van de provinciale monu menten commissie tot het geven van onder- houdssubsidie Gedeputeerde Staten heeft be reikt. Dit sluit dus precies aan bij het werk van de Monumentenwacht. 50% van de sala riskosten van het eerste team van de Zuid- Hollandse Monumentenwacht wordt dan ook gesubsidieerd door de Provincie. Nu het abonnementenbestand van de Monumenten wacht (gestegen tot boven de 350) een tweede team vereist, is wederom de Provin cie bereid de benodigde subsidie (zie boven) te verlenen. 'Als provinciaal bestuur denk je dan' - zo zei mevrouw Günther - 'dat een initiatief als dat van de Monumentenwacht door het rijk met twee - ja zelfsindien moge lijk, met veel meer - handen zal worden aan gepakt. Juist in deze tijd van bezuinigingen, want een goed functioneren van de Monu- mentenwacht voorkomt een groot aantal kostbare restauraties. Zuid-Holland ver wacht dan ook voor 1983 een overeenkom stige bereidheid van de Minister van Welzijn Volksgezondheid en Cultuur. Met de nadruk op CULTUUR. Een woordje, dat op veler verzoek aan de naam van het ministerie is toegevoegd. De minister heeft nu de kans om aan te geven, of hij ook inhoud aan dit woord wil geven: De Monumentenwacht is de be hoeder van een stuk Nederlandse cultuur en doet dit in nauwe samenwerking met de De tweede Monumentenwachtbus van Zuid- Holland! foto: Ed v.d. Zwan, Monster. PARTICULIERE EIGENAAR.' Mevrouw Günther is bereid bij de Minister de benodigde 40% voor het tweede team te be pleiten. Zeventien Zuidhollandse gemeenten heb ben hun krachten gebundeld in een actie om in totaal 19 monumenten van verschillende aard te restaureren volgens een nieuwe finan ciële formule. Onder de titel 'Het verleden herstellen geeft werk voor de toekomst' heeft de groep een rapport samengesteld, waarin de veranderde aanpak voor herstel van monu menten in Zuid-Holland uit de doeken wordt gedaan. Medio december jl. heeft de groep het rapport overhandigd aan mevr. Come- lisse, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van de commissie voor monumenten en aan mevr. Günther, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, belast met de portefeuille Monu mentenzorg. Bij de overhandiging ver klaarde laatstgenoemde niet alleen grote be langstelling voor de actie te hebben, maar er ook zoveel mogelijk daadwerkelijk aan mee te willen werken. De samenwerkende gemeenten zijn: Zwijn- drecht, Leiden, Nieuwkoop, Dordrecht, Woubrugge, Oegstgeest, Woerden, Wad- dinxveen, Nieuwpoort, Voorburg, Putters- hoek, Hazerswoude, Gouda, Zuid-Beijer- land, Goedereede, Alblasserdam en 's-Gra- vendeel. Twee belangrijke grote 'monumen ten'-gemeenten en één kleinere zal men in deze opsomming missen, t.w. 's-Graven- hageDelft en GorinchemDeze en andere Zuid-Hollandse gemeenten hebben tot nu toe nog niet positief op de oproep van het groeps bestuur gereageerd, maar worden in de ge legenheid gesteld alsnog 'aan te haken'De voor het plan in aanmerking komende monumenten vallen alle onder de categorie 'urgent'De meeste restauratieplannen daar-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 19