ir Gelderland Utrecht Noord-Holland 14 vallen in nostalgie uitgegaan kan worden van kenmerkende kwaliteiten van bestaande be bouwing, terreinomstandigheden en vooral beplanting, die in staat is eventuele killere to nen ietwat weg te stemmen. De heer H. C. Methorst, voorzitter van de Welstandscom missie, rayon Zwolle, liet het Hengelo'se tuindorp 't Lansink de revue passeren. Ook hij pleitte niet voor nostalgisch navolgen maar wèl voor het opdoen van inspiratie om eigen karakter te ontdekken en te ontwikke len. Z.i. is men daar in het 70 jaar oude 't Lansink in geslaagd. Vrijheid in gebonden heid en niet die brallerigheid van de huidige wijken in de vrije sector! Door bewust varia tie aan te brengen in grootte en prijs van de woningen heeft men hier goede sociale wo ningbouw kunnen realiseren. Van de vele an dere sprekers noemen wij nog prof. dr. ir. F. M. Maas, hoogleraar aan de TH te Delft, die speciaal over vorm en functie van bebou wing in het landschap sprak. Hij protesteerde tegen de ontwikkeling van 'achteloos in het landschap grote nieuwbouwwijken planten, die simpelweg aan tekentafels ontsproten, worden aangeplakt aan steden en dorpen'. Deze stadsranden met torenhoge bebouwing beïnvloeden het achterliggende landschap sterk negatief. Bovendien dreigen de karak teristieke stadskernen dan te verschrompelen temidden van al die grootschaligheid. Geluk kig kon hij andere voorbeelden noemen waar men er de laatste jaren wèl in slaagde in de opzet van uitbreidingen meer menselijke maat en karakteristieke vorm in te passen. Arnhem: 'Een kern waar pit in zit' heet de leefbaarheidswedstrijd gehouden onder auspiciën van de vereniging Koninklijke Ne- derlandsche Heide Maatschappij te Arnhem, waarvan eind 1982 de winnaars werden be kend gemaakt. In 'Heemschut' (september 1981) werd Dr. ir. J. A. H. Hendriks over deze competitie geïnterviewd. Uit de informatiekrant waarin de uitslag be kend werd gemaakt blijkt, dat van de 157 in zendingen 96 een predikaat en 14 een aan moedigingsprijs kregen toegekend. De pro jecten zijn zeer uiteenlopend; wij volstaan met het noemen van een kerkrestauratie in Kloosterburen, verfraaiing buitenkant van een kerk in Vierhuizen, bouw van een 'los' hoes in Albergen (zie Heemschut september 1981), restauratie theekoepel te Hattem (zie Heemschut augustus 1982) en de restauratie van de molen 'De Veer' te Penningsveer. Meer informatie is verkrijgbaar bij bovenge noemde vereniging. Tel. 085-778363. Zeist:'t klinkt als een klok'is de naam van een tentoonstelling in Het Slot te Zeist t/m 27 februari 1983 georganiseerd door de Rijks- dienst Voor de Monumentenzorg en de Zeis ter Kunststichting. Het betreft een unieke verzameling van luidklokken, carillons, to renuurwerken, klokkestoelen, gietvormen en gereedschappen enz. Reeds in de Middeleeuwen vervulde de klok een belangrijke functie: benamingen als: dol- leklok, brandklok, poortklok, banklok, raadsklok, stormklok, slaapklok, doodsklok, boevenklok, beursklok, enz. herinneren hier aan. In de 14e eeuw ontstond er een grotere be hoefte aan tijdsaanduiding en kwamen de to- renurenjwerken en wijzerplaten en -borden tot ontwikkeling. Voor zeer lange tijd alleen nog maar met een uurwijzer. Pas in 1853 wordt voor het eerst melding gemaakt van de toe passing van minuutwijzers. De ontwikkeling van hetlklokkegieten bereikte in de 17e eeuw een magistraal hoogtepunt, vooral door toe doen van de gebroeders Hemony. Een en an der wordt opgeluisterd door een heel boei ende film, en een doorlopend diaklankbeeld behandelt een groot aantal onderwerpen, met als doel de bezoeker naderhand, tijdens een wandeling door stad of dorp, nog aandachti ger en óp geheel andere wijze te doen kijken en luisteren naar monumentale klok en bei aard. Drie van de vele houten klokkestoel-modellen: boven en links zijn Fries, rechts een Groningse. Foto's: Hanneke Kortland Haarlem: Het verschijnen van het Heem schut-Haarlemnummer (oktober 1982) was aanleiding voor het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg in het kader van het 25-ja- rig bestaan samen met Heemschut een pers bijeenkomst te houden voor plaatselijke en vakpers. Het instellen van het bureau Monu mentenzorg maakte deel uit van de doelstel lingen van Heemschut. (De heer Comeille F. Janssen, eerste hoofd van de afdeling Monu mentenzorg, was voordien medewerker van het landelijk bureau van Heemschut.) Daar naast waren er nog enige aanleidingen voor de bijeenkomst zoals - het 25-jarig bestaan van het gemeentelijk bureau Monumentenzorg en de daaraan te wijden overzichtstentoonstelling in de kloostergangen van het stadhuis in de pe riode 14 februari - 11 maart 1983. - de eerste presentatie van een samenwer-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 18