Nieuws uit de provincies Groningen Overijssel 13 Oosternieland: De N.H. kerk alhier is één van de vele kerken die eigendom zijn van de Stichting Oude Groninger Kerken (1/5 deel van alle 187 beschermde kerkgebouwen in die provincie). Doorgaans zijn het de minst florissante kerken die aan de Stichting wer den aangeboden, waarbij niet met normaal onderhoud kon worden volstaan. Het koor van ook deze kerk bevindt zich in een deplo rabele toestand, zoals de vensterpartij op bij gaande foto laat zien. Met bitterheid consta teert de voorzitter van bovengenoemde stich ting dat de herhaalde aanmelding van de vijf meest urgente kerken (de onderhavige, die van Godlinze, Midwolde, Niehoven en Homhuizen) in het kader van het Integraal Structuurplan Noorden des Lands (ISP) wei nig resultaat heeft opgeleverd: ook voor 1982 is geen subsidie voor één dezer kerken ont vangen en in de toekomst valt nauwelijks iets te verwachten. Derhalve heeft het stich tingsbestuur aangedrongen op verhoging van Het koorvenster van de N.H. Kerk te Oosternie land in deplorabele toestand, foto: Jan Horinga, Zd. Laren. het door de stichting jaarlijks te besteden al gemeen subsidiebedrag om tenminste aan enige verplichtingen te kunnen voldoen Wellicht is hier ook een mogelijkheid aanwe zig tot een leerlingenbouwplaats. (Zie Noord-Holland: Oosterblokker (Red.)). Genemuiden: Het als monument geregi streerde complex stoomgemaal Mastenbroek zal gerestaureerd worden op basis van sa menwerking tussen het bedrijfsleven - vak organisaties en overheid met inzet van jeug dige werklozen! Zo deelde Gedeputeerde J. Dijkema van de Provincie Overijssel onlangs mee. De jaren 1850-1900 vormden de bloei tijd van het stoomgemaal in ons land. Een be langrijke ontwikkeling was de bouw van een horizontale, langzaam werkende roterende stoommachine, op basis van de in Engeland gebruikte verticale machines voor mijnpom- pen. Een installatie van dit type is nog te vin den in het stoomgemaal Mastenbroek bij Ge nemuiden, van 1855 tot 1856 gebouwd door de ingenieurs Beyerinck en Van Diggelen. De ééncilinder stoommachine met kleppen werd vervaardigd door de Amsterdamse ma chinefabriek 'De Atlas'. Het is zeer verheugend dat de in deplorabele toestand verkerende behuizing van het ge maal met spectaculaire stoommachines, be langstelling trekkend tot over de grenzen en gebruikt als studieobject voor studenten, door restauratie gered wordt. Dank zij een grote schenking van de Ge meente Genemuiden, actie onder de inwo ners van het gebied, giften en 50.000,-pro vinciale subsidie kwam 140.000 beschik baar. Voorzitter van de restauratiecommissie is de burgemeester van Genemuiden. Zwolle: Tijdens de Algemene Vergadering van het Genootschap Het Oversticht (tot bevordering en instandhouding van het lan delijk en stedelijk schoon in Overijssel) in september 1982 constateerde voorzitter H. A. Te Riet o.m. dat het praten over decen tralisatie èn het tegelijkertijd ontnemen aan de gemeenten van de kleine tot dusverre be staande mogelijkheid tot verwarring leidt! Hij doelde op de ogenschijnlijk weinig ingrij pende maatregel die in juli 1982 werd door gevoerd en die het sindsdien het ministerie van WVC (voorheen CRM) mogelijk maakt de subsidies voor restauraties zelf recht streeks te doen uitkeren. Hoe zeer ook uit het oogpunt van doelmatigheid toe te juichen, zijn de belangen er niet mee gediend de subsi diestroom geheel te centraliseren terwijl bij invoering van decentralisatie toch voor een geheel nieuw systeem gekozen moet worden. Waarom deze haast en wat staat ons nog te wachten, aldus de heer Te Riet. 'Vaststaat dat een beleid waarbij beleidsvoorbereiding, zeggenschap en verantwoordelijkheid bij de lagere organen worden gelegd, maar het rijk de portemonnaie in handen houdt, de naam van decentralisatie niet verdient.' Deventer: Tijdens een studiedag over 'ka rakteristieke bebouwing', in november 1982 georganiseerd door 'Het Oversticht' voerden een aantal sprekers het woord, onder wie Heemschuts technisch adviseur voor Dren the, Ir. J. A. M. den Boer, oud-directeur van de P.P.D. in die provincie. Hij toonde aan met behulp van dia's van de uitbreiding van het dorp Vries uit de zestiger jaren dat hand having van dorpskarakteristiek ook nü, zeer goed kan worden bereikt. Dat zonder te ver- Het oude stoomgemaal Mastenbroek bij Kamperzeedijk (rechts). De pjjp is opgenomen in het restauratieplan, foto: N. Steltenpool

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 17