Amsterdam Steenbergen Bergen op Zoom Eersel 12 Begijnhof 10, Amsterdam. Aan renovatie/restaura- tie vallen bescheiden interieuronderdelen zoals paneeldeuren nogal eens ten offer. ten zouden moeten worden ingebracht. Het Begijnhof is een samenstel van verschil lende historische huizen, veelal met een ei gen bouw- en verbouwgeschiedenis. Dit vraagt om een meer individueel gerichte be nadering van een gedifferentieerde restaura tie-aanpak per pand. Inmiddels berichtte het gemeentelijk bureau Monumentenzorg ons zorgvuldig de waarde van de bestaande inter ieurs te zullen vastleggen en te respecteren. Gezien het grote cultuurhistorische belang van dit monumentencomplex, dient ook het ingrijpende herstel dat sommige panden be hoeven met de grootste zorgvuldigheid te ge schieden. In het verleden pleitten wij voor het terug brengen van de bestaande vorm bij de nood zakelijke vernieuwing van de door Berlage ontworpen brug over de Amstel ter hoogte van de Ceintuurbaan. Deze is nl. een zeer kenmerkend onderdeel van het stadsbeeld ter plaatse. Hoewel wij appreciëren dat dit thans ook het uitgangspunt is van het ter visie liggende ont werp, achten wij dit op een aantal kenmer kende detailpunten zó afwijkend, dat wij hiertegen bezwaar maakten. Met name zal het ijzeren hekwerk midden op de brug vervangen worden door een ontwerp van veel strakkere vormgeving en zijn de voor de verlichting ontworpen toegevoegde lantaarns van een afwijkende, moderne vorm. Daarnaast worden wel de nu bestaande lantaarns teruggebracht. Een dergelijke menging van stijlen stelt zeer hoge eisen aan de ontwerpers om succesvol te zijn en wij vrezen, dat het resultaat niet zal zijn wat ervan wordt verwacht. In verband daarmee wezen wij tevens op het moderne brugwachtershuis dat, technisch nodig voor dit ontwerp, ook als gevolg zal hébben dat de brug eén heel ander aanzien zal krijgen. Van uit monumentenbelang is het behoud en de reparatie van de bestaande brug verre te pre fereren boven de nu ter visie liggende aan pak, die het grote gevaar van een niet ge slaagd icompromis in zich houdt. Behoud en renovatie van de bestaande brug blijken bovendien volgens de laatst bekend geworden technische en verkeerstechnische gegevens toch mogelijk, reden waarom wij B. en W. verzochten een dergelijke aanpak- die bovendien financieel gunstig is - weder om in studie te nemen. B. en W. ontvingen een sloopaanvraag voor het karakteristieke en cultuurhistorisch waar devolle pand Grote Kerkstraat 40. Afbraak en nieuwbouw ter plaatse zal, ook stede bouwkundig, een zeer grote verarming bete kenen,; zo schreef de Bond in een brief aan B. en W. Een dergelijk pand is zeker een plaats op een gemeentelijke monumentenlijst waard. Daar de kern van Steenbergen slechts twee beschermde panden bezit (St. Gum- maruskerk en N.H.-kerk) is behoud van dit beeldbepalende pand alleszins te rechtvaardi gen, réden waarom wij verzochten hiervoor al het mogelijke te doen. Het beeldbepalende hoekpand Grote Kerkstraat 40 te Steenbergen voor het behoud waarvan Heemschut bij het gemeentebestuur pleitte. Tijdens de o.a. in deze stad gehouden Heem schutdag werden wij geconfronteerd met het indertijd met sloop bedreigde pand Potter straat 40. Het is thans eigendom van de ge meente, die zich voor een bouwplan beijvert waarbij de gevel wordt behouden. Hoewel wij ditltoejuichen, hebben wij B. en W. met klem vérzocht ook het behoud van het monu mentale schilddak te bewerkstelligen. In het stadsbeeld dat ter plaatse erg boeiend is, mede door de aanwezigheid van een Wa terstaatskerk en het Provoosthuis, neemt dit huis door zijn monumentaliteit, die voor een belangrijk deel bepaald wordt door deze kap, een onmisbare plaats in. Mede naar aanleiding van een onlangs door de provinciale Heemschutcommissie aan de gemeente Eersel gebracht bezoek, verdiepte de Bond zich in de problematiek het vm. klooster St. Jacobus zo optimaal mogelijk te behouden evenals de noodzakelijke nieuwe behuizing van het gemeentehuis. Zowel de stedebouwkundige structuur rond het be staande gemeentehuis, als de karakteristiek van het kloostercomplex (in zijn geheel èn in onderdelen) diende daarbij in overweging ge nomen te worden. Het bestaande raadhuis met omringend areaal leent zich o.i. niet voor een aanzienlijke uit breiding, nodig om aan het programma van eisen voor het gehele gemeentelijke apparaat te voldoen. De beschermde stedebouwkun dige structuur rond de Markt zou een derge lijke schaalvergroting niet verdragen en ook de kenmerkende groenzone achter de markt- bebouwing zou dan onaanvaardbaar worden aangetast. Een verspreide locatie van de gemeentelijke diensten ofwel verplaatsing van het gehele gemeentehuis lijkt de enige oplossing. Stede bouwkundig kan situering van het gemeente huis op het kloosterareaal acceptabel worden genoemd, vooral vanwege de goede ontslui- tings- en parkeermogelijkheden en de situe ring daarvan in de gemeente. De verarming die de Markt dan qua centrumfunctie zou on dergaan kan ondervangen worden door daar de representatieve functies (raadzaal, trouw en commissiekamer) te handhaven. Na verschillende aspecten betreffende de bruikbaarheid en de bouwkundige staat van de verschillende onderdelen van het klooster complex te hebben overwogen, concludeert Heemschut dat als het gemeentehuis in het waardevolle kloostercomplex zal worden ge huisvest, de eigen expressie daarvan een on dergeschikt karakter zal dienen te krijgen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 16