Uit het korenmetershuis 9 EEN AFFICHE EN EEN NIEUWE FOLDER Heemschuts nieuwe folder die u in dit num mer aantreft werd gefinancierd door de Stich ting Het Prins Bemhard Fonds. Heemschut is deze Stichting zeer erkentelijk voor deze fi nanciële bijstand, waardoor het mogelijk is geworden de éérste Heemschut-affiche met bijpassende folder uit te geven in kleuren druk! De tekening van de affiche, tevens voorzijde van de folder, wérd vervaardigd door J. N. Egas. Onder de bezielende en energieke leiding van Jhr. J. Six van Art Promotion Amsterdam B.V. werd de folder in nauwe samenwerking met de afdeling Ex terne Betrekkingen van Heemschut samenge steld. De affiche en de folder zijn gericht op die mensen die, geleid door het indringend aan de orde gestelde beeld moeten erkennen nog geen lid te zijn. Het beeld van steeds meer verstedelijking en verlies van karakteristieke bebouwing in zijn historisch gegroeide om geving. Jammer, die ontwikkeling en jam mer dat die mensen nog geen lid zijn! Om die grote categorie Nederlanders te berei ken roepen wij ook uw hulp in; u en u, leden van Heemschut! Indien u met behulp van deze folder/kaartje één lid aanbrengt, krijgt u een Heemschut ballpoint toegezonden. Meer folders en/of affiches worden u, op aan-' vraag, kosteloos verstrekt! Bij het aanbrengen van twee of meer leden kunt u kiezen uit de Héemschutdas, de Heemschut-shawl of het boek 'Kijken naar Monumenten' deel II. Laat Heemschut niet in de steek. Wij doen er veel aan. En u? HET PRINS BERNHARD FONDS En nu iets over de stichting, die deze leden wervingsactie heeft mogelijk gemaakt. Deze heeft tot doel het bevorderen van de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van de cultuur en bracht een fraai geïllustreerd jaarverslag uit (over 1981), waaruit blijkt, hoe gevarieerd en ge schakeerd het terrein is waarop het Prins Bemhard Fonds en de Anjerfondsen zich be wegen en aan hoevele en veelsoortige instel lingen de subsidies ten goede komen. De An jerfondsen zijn 14 autonome afdelingen in de provincies en de steden Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, juridisch gesproken on derdeel van het Prins Bemhard Fonds, doch met eigen besturen enz. Het Prins Bemhard Fonds houdt zich bezig met projecten van landelijk karakter, de Anjerfondsen zijn ge richt op initiatieven van regionaal of plaatse lijk belang. In bovengenoemd jaarverslag is gedetailleerde informatie opgenomen zowel over het Prins Bemhard Fonds als over de af zonderlijke Anjerfondsen. Er wordt op gewe zen, dat niet alleen het aantal aanvragen voor subsidie toeneemt maar dat ook de aard ervan verandert; deze ontwikkeling stelt het bestuur voor moeilijke keuzen. Het gevoel van tevredenheid over de stijging van het aantal verleende subsidies (2539 in 1981 tegen 2346 in 1980) wordt enigszins teniet gedaan door het feit, dat de inkomsten nauwelijks stijgen en dat een groot aantal aanvragen niet kon worden gehonoreerd door gebrek aan iSÊt financiële armslag. Het bestuur verwacht dat de druk op het fonds in de ko mendejaren eerder toe dan af zal nemen. Het Prins Bemhard Fonds verleende in 1981 voor ca. 16.985.000 aan subsidies. Hiervan na men de Anjerfondsen ca. 6.500.000 voor hun rekening. Alleen voor monumenten werd ca. 2.830.000 besteed. Heemschut prijst zich gelukkig tot de gesubsidieerden van 1981/82 te hebben mogen behoren! Het Prins Bemhard Fonds is sinds kort geves tigd in een huis op de Herengracht No. 476 in Amsterdam, eigendom van de Vereniging Hendrick de Keyser, bekend als het huis van 'juffrouw' Mirandolle, die hier in 1974 op 101-jarige leeftijd overleed. In 1670 kwam het dubbele huis gereed. Als gevelbekroning had het huis een tympaan. Bij de verbouwing in 1730 werd deze vervangen door de rijke attiek, die wij nu nog zien met in het midden naast een wapenschild twee beelden en boven op de attiek een reusachtige adelaar. In het begin van de 19de eeuw is het huis nog een keer verbouwd, waarbij de stoep is verdwe nen. Tevens heeft het huis toen een nieuwe onderpui gekregen. In 1913 volgde weer een verbouwing onder leiding van architect Eduard Cuypers. Er is toen een verdieping opgezet en op de eerste verdieping werd een slaapkamer in Jugendstil ingericht. In 1927 werd het huis verkocht aan mejuffrouw G. L. C. A. Mirandolle. In 1940-42 liet zij het restaureren door architect C. W. Royaards. Bij deze restauratie werd de stoep weer herbouwd. In 1953 schonk mejuffrouw Mirandolle het huis aan de Vereniging Hen drick de Keyser. Het Prins Bemhard Fonds heeft in 1981 het vruchtgebruik van het huis gekocht en het grondig laten opknappen en inrichten voor eigen gebruik op de eerste woonlagen. Wanneer men het huis binnen treedt via de monumentale stoepentree valt het fraaie trappehuis op. De prachtige ver trekken met mooie wand- en plafondschilde ringen o.a. van Jacob de Wit (de z.g. Witjes) hebben nu de bestemming van vergader- en werkruimten. Achter het huis bevindt zich aan het eind van een mooie grote stadstuin een uitzonderlijk fraai tuinhuis met o.a. beel den van Apollo en Diana. P. A. H.-B. I» De zandstenen attiek die de gevel bekroont van Herengracht 476, zetel van het Prins Bemhard Fonds. foto: Maarten Brinkgreve

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 13