Algemeen IVieuxn£__ Uit het Korenmetershuis 8 siersmeedvak moet hij dan nog hélemaal rui ken. En in de regel is dat van korte tijd. Ze voelen er niet veel voor'. Een apart karwei: koperen kelken aan bij voorbeeld de bovenspijlen van oude inrijhek- ken of aan koorhekken. Dat vraagt wel wat kunstzin. Je moet bij de uitoefening van dit vak wel een beetje kunnen tekenen. In wezen gaat het erom van oud nieuw te kun nen maken, met behoud van de allure van het oude. Een hek - bijvoorbeeld - wordt ge zandstraald en voorzien van een laagje vloei baar zink. Om lang de tijd te kunnen weer staan. Soms is er wel blad nodig om de lassen in het vuur te maken; dat komt uit Frankrijk. MIDDEN-EUROPA De bakermat van het siersmeedvak ligt in midden-Europa, Duitsland en Zwitserland, in mindere mate Frankrijk. In Stuttgart is er nog een hoog gekwalificeerde opleiding voor siersmeedsmid. Opleiding voor 'Meister Cees Rombout raakt voor het oude ambacht nog steeds in vuur en vlam. Schlosser' - Meester Smid. Soms exposeert de familie Rombout, maar daarvoor is in de regel weinig tijd. I 'Tegenwoordig gaat het mondjesmaat bij de restauratie van monumenten. Een teken van de tijd,' aldus Cees, die z'n gereedschap nog niet hoeft neer te leggen. 'Jullie hebben toch ook werk gedaan in het Vredespaleis in Den Haag'mengt mevrouw Rombout zich in het gesprek. Jawel, de Be- tuwse vèrfraaiers van het monument komen bijna overal. Terzijde:, tegen een wand, staat bijna achte loos het door de tijd gehavende wapenbord van een marechausseekazerne. Dat moet nog onderhanden worden genomen. Cees Rombout in zijn werkplaats aan de Bu- rense Bergstraat blijft - ook als het zijn hobby betreft-ibij het verleden. Hij is een amateur- archeoloog, verzamelt stenen. 'Leren is zien'is z'n afscheidswoord, als we besluiten in het nog klare licht van de herfst middag ons bezoek aan Buren te besluiten met een wandeling over de stadswalwaar we niemand] zijn tegengekomen. Jan Roelfs Sr. Nationale Monumentenstudiedag 1983 wordt gehouden op donderdag 31 maart a.s. in de St. Joriskerk te Amersfoort. Met de keuze van deze plaats willen de organisato ren, de Stichting NCM (Nationale Contact commissie Monumentenbescherming) en Monumentenwacht Nederland, de nadruk leggen op de nuttige bestemming die kerken en andere monumentale gebouwen in ons da gelijks leven kunnen hebben. Het thema luidt: Monumentenbeheer. In een tijd van slinkende financiële organisatie van de monumentenzorg is het zoeken naar mid delen voor restauratie, onderhoud en exploi tatie zeker een uitdaging zowel in het beheer van grote als van kleine monumenten. Spre kers zullen o.a. zijn prof. ir. Tj. Dijkstra, rijksbouwmeester en prof. dr. P. Verburg, bedrijfsecononoom Gemeente Universiteit te Amsterdam, G. Brinkgreve, voorzitter Dio- genes Amsterdam en Mr. C. H. Goekoop, burgemeester van Leiden. Gedurende de lunchpauze zijn binnen en buiten de kerk vele activiteiten mogelijk: monumentenmarkt, dia's en films, exposities, muziek en bezoek aan een aantal gebouwen in de directe omge ving. Kosten deelname 55,— (incl. lunchen toegang musea). Toezending van een in- schrijf-formulier op aanvraag bij de Stichting NCM, St. Antoniesbreestraat 69, 1011 HB Amsterdam, (tel. 020-277706). (vóór 1 maart 1983). HEEMSCHUT-WERKPLAATSEN VOOR VRIJWILLIGERS Zoals eerder gepubliceerd (augustusnummer 1982) houdt een werkgroep waarin ook de NJBG (Ned. Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis) en de NCM zijn vertegen woordigd, zich bezig met de voorbereidingen van een tweetal proefprojecten in Nederland, die zullen dienen als werkkampen voor jonge vrijwilligers, onder deskundige leiding. Deze z.g. Heemschut-werkplaatsen zijn be doeld om enerzijds in verval geraakte ge bouwde objecten op te knappen of een aanzet te geven tot restauratie ervan enz.anderzijds jongeren te interesseren voor de materie, zo doende zowel restauratie- als educatie-doel einden te dienen. De commissie bestaat uit E. R. van Brede- rode, J. Verschoor, E. J. Hogenberk, F. Focke, R. van Munster, ir. A. J. A. van Sas en P. A. Hengeveld-Brand. Heemschut is de commissieleden en de an dere vrijwilligers die zich bij de projecten zullen gaan inspannen zeer erkentelijk voor hun belangeloze inzet. In een volgend num mer van Heemschut verschijnen nadere in formaties en mededelingen over opgave tot deelneming.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 12