6 'STOP-DE-SLOOPVIRUS' NIET TE STUITEN Het protest in Oost-Gelderland is opgepikt uit incidentele reddingsgevallen als Meppel (in middels op de 'lijst' geplaatst), Wolfheze, Lunteren, Loppersum (dat dienst doet als bankgebouw) en Ede-Centrum (waar in het station een museum is gevestigd). De alge mene strekking van het protest ging veel ver der. Gevoegd bij acties elders lijkt het 'stop-de-sloop-virus' thans niet meer te stui ten. Het is in dat opzicht verheugend dat de NS de bot afwijzende houding van weleer heeft la ten varen. Er is nu ruimte voor begrip en overleg. Ir. C. Douma, chef nieuwbouw van de NS, heeft in een aantal interviews ver klaard ook 'om' te zijn gegaan. Hij is niet langer die verwoede sloopaanhanger uit de jaren zestig. Dat wil niet zeggen dat de meer dan 200 oude stations, die er nog zijn, ook allemaal behouden kunnen blijven. Maar, zo vindt ook Douma, wel de meest markante. De NS-chef hamert in al die vraaggesprekken wel op een zinvolle bestemming, nog steeds het grootste zorgenkind. PROTESTSTORM OVER ANDERE Station Varsseveld, enkele dagen voor de sloop. Rob Lureman STATIONS Foto: Henk Westerveld, Aalten Achteraf beschouwd hebben de Spoorwegen bij hun afbraak- en automatiseringsplannen Varsseveld. De zogenaamde 'hevige druk' voor Oost-Gelderland niet gerekend op de van NSfzijde, met bijbehorende kostenpres- proteststorm die in dit gebied de kop zou op- sie, bleek een mooie gelegenheid om de Literatuur: historisch archief dagblad De Gelderlan- r- j. i i jj- der/Doetinchem; diverse artikelen dagblad steken. Een storm, inmiddels overgeslagen reddingsactie te staken en tegelnk d d o dj lubantia/Winterswijk; Is er nog hoop voor Lochem, op andere bedreigde baanvakken, ennog gezichtsverlies te voorkomen. Goor en Ddden, (Charles Groenhuijsen in de Volks- langmiet uitgewoed. Voor Doetinchem kwam het afbraak-protest krant van 24 januari 1981); 'Station Winterswijk' uit In het spoor van jhr. Van de Brandeler en (ondermeer van de Oudheidkundige Kring de Stationsencyclopedie van Marinus Vermooten, mevr. Albrecht voeren hele legioenen. Niet 'Deutekom') pas op gang toen de sloopver- Den Helder (voorpublicatie Nieuwe Winterswijkse alleen in Oost-Gelderland! Om het wel tot die gunning al was verleend. Courant); Stroomtractie (jubileum-uitgave 1981 regio te beperken: SSN); 'Daar komt de trein' (Marie-Anne Assel- - In Vorden werden bijna 3.000 handteke- berShs' 1981' De Beziëe BiJ- Amsterdam); 'Spoor- ningen verzameld, vooral dankzij de plaatse lijke Leefbaarheidsgroep. - In Aalten onderhandelde burgemeester Bekius net zo lang tot hij de NS bereid vond tot verhuur. - Ook de landelijke politiek hield zich, via Kamervragen, herhaaldelijk bezig met de Achterhoekse stationnetjes. Almen-Laren was het eerste station dat kon worden gered. Twee kunstenaars zullen er hun intrek nemen. Na Almen kwam Aalten, inmiddels in oude staat teruggebracht en weer gedeeltelijk- in gebruik als station. Toen: Lievelde (nog geen bestemming), ver volgens Vorden (gedeeltelijk ingericht als tandartsgroepspraktijk) en dan nu: Winters wijk. De reddingsacties mochten niet baten voor Varsseveld en Ruurlo. Eerstgenoemd station ging in januari 1980 plat, het lieftallige wit gepleisterde Ruurlo (in 1878 door de GOLS gebouwd) een half jaar later, in juli. Op de plaats van beide afgebroken accommodaties staan nu strakgelijnde, fantasieloze abri's. Sloop dreigt nog voor Terborg, terwijl in Doetinchem de bulldozer bijna voor de deur staat. Voor Terborg (gem. Wisch) heeft het college van b. en w. nooit 'echt' strijd gevoerd. Net zo min eigenlijk als voor De initiatiefnemers nog eens bijeen voor het (geredde) Winterswijkse station. Van links naar rechts: mevr. Albrecht, Dick Leeuwenburgh, jhr. A. L. van de Brandeler, Ben Vreeman (woordvoerder Stations-werkgroep) en Wilma Leeuwenburgh. Foto: Henk Westerveld, Aalten wegstations in Nederland (L. van Paddenburgh en J. van de Meene, 1981Kluwer, Deventer); 'Spoorweg monumenten: op een zijspoor?' (P. Nijhof in: Stede- bouw en Volkshuisvesting, febr. 1981, no. 2, pag. 74-85); persoonlijk archief R. E. Lureman (waaron der aantekeningen diverse gesprekken met jhr. Van de Brandeler/Hengelo-Gld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1983 | | pagina 10