Heemschut langs Het Kerkepai heemschut 147 Langs de Kerkepad-route in Amerongen mocht de Heemschut-stand riiet in de kerk. Dan maar erbuiten! 'De nieuwe Brinkman aan de Grote Markt, een 'schort' ter camoeflage van het winkelcentrum, de vernieling van het Stationsplein en van de omgeving van de Amsterdamse Poort. De ontluisterende komst van de parkeer garage aan de Raaks, ten koste van histo rische offers'. Jansen spreekt scherp van verwoestingen. Maar telkens zal hij voldaan dwalen in het gebied van de Bakenessergracht en natuurlijk ook elders. Wisselingen in de bestuurlijke top van het Haarlemse gemeentelijke apparaat, leid den er toe, dat Janssen - even principieel als emotioneel - gewijzigde beleidslijnen niet wenste te volgen. De voortrekker trok weg, naar Drenthe, waar hij duide lijk een verschil proefde tussen gemeente lijk en provinciaal niveau en werd gecon fronteerd met landelijke bouwkunst. In zijn tijd kwam de restauratie van het Kas teel Coevorden en die van Museumcom plex in Assen gereed. KUNSTZIN Zijn kunstzin reikt verder dan het monu ment op geestgrond dan wel op zand grond. Hij heeft een collectie heraldiek en zegels, bespeelt - thuis - een spinet en een antieke piano, barok, de oude mees ters. Hij rijdt graag paard. Corneille Janssen 'bakerde' de nu 25 jari ge, het Haarlemse gemeentelijke bureau dat volwassen is geworden. En hij houdt Haarlem in het oog, omdat hij deze stede van begenadigde bouwkunst in het hart heeft. Waarnemer - Voor het eerst heeft Heemschut zich dit jaar kunnen presenteren bij het bekende NCRV- initiatief, het Kerkepad. Centraal staan bij dit gebeuren een aantal kerken in bepaalde regio's in Nederland, elk jaar weer. andere. Kerken, die gewoonlijk behalve op zondag - en dat vaak óók al niet meer - niet open zijn voor publiek. Kerken, waarvoor Heemschut zich vaak bij zonder heeft ingezet om afbraak of verval te voorkomen. Kerken, waarvan voltooide restauraties veel al in 'Heemschut' worden beschreven. Kerken, die in de meeste'gevallen een cen trale plaats in een stad of dorp markeren en zonder welk silhouet een stads- of dorpsge zicht veel van zijn waarde zou verliezen. Kerken waar het goed toeven is, om te genie ten van kunst en architectuur. Dat hebben de vele duizenden 'Kerkepadbezoekers', elke zaterdag weer, van 5 juni tot en met 4 sep tember, kunnen constateren en beleven. De sfeer in en rondom de kerken en de vaak aanwezige andere monumenten in de omge ving is optimaal, vol warmte, licht en orgel muziek. De goede informatie en uitleg ter plaatse droegen daartoe bij. Velen van die duizenden bezoekers maakten dit jaar voor het eerst kennis met Heemschut! Behalve in de provincie Overijssel en in de provincie Gelderland (waar dit jaar geen Kerkepad-route was) is op bijna al die zater dagen elke week ergens een stand georgani seerd en bemand door onze Provinciale Commissies (P.C.'s). Een Heemschut-stand onder de toren van de St. Martinuskerk in Weert. Mevrouw H. van Noordwijk-van Zeyl (Commissie Noord-Brabant) (zie foto) die in juni de spits afbeet in Boxtel en zich óók inzette voor de provincie Limburg, waar zij in augustus twee weken Heemschut in Weert vertegenwoordigde, constateerde tevreden, dat voor vele Kerkepad-bezoekers, door de regelmaat waarmee ze onze stands aantrof fen, Heemschut een vertrouwd begrip begon te worden. Niet alleen voor deze geïnteresseerde bezoe kers, aan wie ontelbare folders, vouwbladen, tijdschriften, boeken, tassen en dassen enz. werden uitgereikt en verkocht, hebben de stands een belangrijke functie vervuld. Ook voor de Provinciale Commissies, menen wij, was deze vorm van bekendheid geven aan het publiek van ons bestaan en onze activitei ten, zeer zinvol. Het werkte aanstekelijk en daarom hopen wij volgend jaar opnieuw aan wezig te kunnen zijn met weer andere artike len en brochures, zo mogelijk nog beter ge organiseerd en in sommige provincies nog meer gemotiveerd. Van deze plaats willen wij allen, die mee werkten aan de stands hartelijk danken voor hun inspanningen. In het bijzonder willen we de activiteiten van de volgende leden ver melden: - Het echtpaar drs. J. K. Beetstra uit Dok- kum stond een zaterdag in de Martinikerk in Franeker en had zelfs geen tijd om te lunchen. - De heren ir. P. Reijenga, drs H. R. Cade- rius van Veen, drs. H. J. Mijjer, drs. J. P. J. van den Broek en mejuffrouw M. Buning bezetten de stand in de Martini in Gronin gen, waar de heer P. L. de Vrieze rondlei dingen verzorgde. - De heer drs. H. A. D. Paris en zijn doch ter, uit Emmen, namen één week voor hun rekening en de heer mr. H. Greebe, voorzit ter van de P. C. Drenthe, bemande de twee de week in het Kasteel van Coevorden de stand. - Van de Utrechtse Commissie waren voor zitter dr. E. B. J. Postma en secretaris me vrouw drs. L. J. Westermann-van der Steen, die op bijgaande foto zijn te zien, zeer actief. In twee zaterdagen, met een volle beman ning van de stand (ook mevrouw M. W. Heijenga-Klomp, mevrouw mr. A. E. van der Kroft-Petit en de heer mr. J. Ph. G. Kaa- jan) bereikten zij in Amerongen een gewel dig resultaat: bijna 40 nieuwe leden brachten zij aan terwijl ook de verkoop uitstekende resultaten opleverde! Het mooie weer hielp (vervolg op pagina 160) ^*"0/ 71 JUK illitl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 9