Algemeen tfieuu>s Heemschut Limburg Deze brief was echter destijds aanleiding voor vele actiegroepen, ook Heemschut, om te protesteren. Met het resultaat, dat de toen malige minister van CRM de afbraakvergun ning introk en dat nu, ruim tien jaar later, het gebouw gerestaureerd kon worden opgele verd ten behoeve van de huisvesting van het Gemeente Archief en de Gemeentelijke So ciale Dienst. Jammer, dat wethouder Assel- bergs, die tijdens de bovengenoemde plech tigheid een toelichting gaf op de gebeurtenis in zijn toespraak geen melding maakte van de bemoeienissen van Heemschut en de oud heidkundige vereniging Flehite, die destijds samen een verzoekschrift aan de minister richtten. Het septembernummer van het maandblad Flehite, waarin een uitvoerige behandeling van bouwgeschiedenis en restauratie is opge nomen, is te bestellen bij de redactie: tel. 033-36627. Het Groninger Molenboek, is een uitgave van Wolters Noordhoff/Bouma's boekhuis te i Groningen, is in hoofdzaak het werk van één man, B. van Veen Czn - een figuur die men niet kan losdenken van alles wat molen is in Groningerland, groot kenner van de genealo gie van Groninger molenaarsgeslachten. De tekst van de uitgave van 1958 werd aange past en uitgebreid met bijdragen van ir. J. C. Hoornenborg, dr. F. E. Nijdam en H. C. Weerheym. Een typologie van molens gaat in de meeste molenboeken als eerste hoofd stuk voorop - in Molens in Noord-Holland zorgt A. J. de Koning, technisch adviseur van De Hollandsche molen daarvoor, in het Groninger boek wordt deze materie behan deld onder de titel 'De opkomst van de wind- molen in het Groningerland sedert de Mid deleeuwen'. Uitvoerig wordt de zelfzwich- ting behandeld die in 1891 in Groningen haar intrede deed. Molens in Noord-Holland, uitg. Meijer Pers/Ideeboek Amsterdam, 264 pagina's, ISBN 90 6201 330 9; 142,50 Groninger Molens, uitg. Wolters Noord hoff/Bouma's Boekhuis, Groningen; 270 bladzijden, ISBN 90 6243 020 1; 45,- J. Th. B. 162 Onder auspiciën van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het Centraal Laborato rium van Voorwerpen van Kunst en Weten schap vindt op 3, 4 en 5 november a.s. een symposium plaats over Verduurzaming van Hout in Monumenten. De aantasting van hout door levende organismen is een groot probleem voor de monumentenzorgers. De bedoeling is om met een beperkt aantal ex perts een complex van vragen die zich voor doen bij de bestrijding van houtaantasting te bestuderen ter voorbereiding van een studie dag voor personen en instellingen werkzaam bij de monumentenzorg. Uiteraard zal in 'Heemschut' aan dit onder werp nadere aandacht worden besteed. Inlichtingen inzake genoemd symposium kunnen worden verkregen bij de afd. Voor lichting van de Rijksdienst te Zeist, tel. 03404 - 28122, toestel 432. Landelijk Steunpunt Kerkbeheer is de naam van het informatie bulletin van de Ver eniging van beheerders van monumentale kerkgebouwen in Nederland. In de eerste uitgave worden o.m. de volgende gegevens vermeld. Onder de tot dusver 60 leden bevinden zich niet-kerkelijke en kerkelijke (van verschil lende geloofsrichting), waarmede de open heid en toegankelijkheid van de vereniging wordt onderstreept. Het landelijk verband van de Gereformeerde Kerken liet weten, dat 'Gereformeerde kerk gebouwen uit deze eeuw dateren en dan ook geen monument zijn in de strikte zin'. (Ui teraard kunnen deze gebouwen wél het be houden waard zijn, aldus de redactie van LSK). De R.K. kerkprovincie berichtte, dat de bis dommen geen behoefte hadden aan oprich ting van een vereniging en dat instandhou ding van een kerkgebouw niet de primaire taak is van een kerkbestuur. Uiteraard zijn alle beheerders, die uit Gere formeerde en R.K.-kring, willen toetreden, welkom. De Vereniging van Kerkvoogden in de Ned. Hervormde Kerk waardeert de vrije be stuursverkiezing, die in de statuten van de Vereniging is vastgelegd en suggereert een vorm van overleg over een deel van de be stuurssamenstelling, omdat vele beheerders van kerken uit de Hervormde Kring komen. Tot een van de eerste activiteiten van de vereniging behoort het opzetten van een da tabank, waarvoor aan de aangesloten kerkbe- heerders vragenlijsten zijn toegezonden voor het verkrijgen van gegevens b.v. bereikbaar heid, aanwezige muziekinstrumenten (orgel en piano), algemene en bijzondere facilitei ten zoals voor films (projectoren), toneel (verlichting), lezingen, tentoonstellingen, concerten, plattegrond, prijzen enz. Zaterdag 30 oktober a.s. houdt de Vereni ging haar jaarvergadering in de Sint Maar tenskerk, te Zaltbommel. Prof. Dr. P. Ver burg, hoogleraar bedrijfseconomie te Am sterdam, zal spreken over financiële en orga nisatorische beheersproblemen. Na de lunch is er gelegenheid de kerk, het Maarten van Rossummuseum en het onlangs gerestaureer de stadhuis te bezichtigen. Opgaven bij het secretariaat: Kruitgracht 9, 9711 VL Gro ningen, tel. 050-130847. Roermond: De Provinciale Ledenexcursie in Lim burg zal nu definitief doorgang vinden op zaterdag 27 november 1982. Onder deskundige leiding worden twee interessante dalen in de omgeving van Roermond bezocht, het Swalmdal en het Roerdal, waarin zich markante land schappelijke situaties en cultuurhisto risch waardevolle monumenten be vinden. 10.00-10.30 uur: verzamelen bij bus halte nabij N.S.-stati on te Roermond. 10.30-12.30 uur: tocht door het Swalm dal en mogelijk be zoek aan het kasteel Hillenrath 12.30-14.00 uur: Limburgse koffietafel in 'De Boei' te Asselt; 14.00-17.00 uur: tocht door het fraaie Roerdal waarbij ook de problemen van Rijksweg 73 worden toegelicht; tevens be zoek aan de Basiliek te St. Odiliënberg. Het maximum aantal deelnemers is ca. 50. Een routebeschrijving zal worden uitge reikt. De kosten bedragen 30,- p.p. (incl. bus en lunch). Aanmelding d.m.v. overmaking van het verschuldigde bedrag op girorekening 124326 t.n.v. Bond Heemschut, Am sterdam onder vermelding van ledenex cursie Limburg, vóór 15 november a.s.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 24