Nieuws uit de provincies Drente Overijssel Noord-Holland Utrecht 161 Emmer-Compascuum. 't Aole Compas is de naam van het Veenmuseum waar sinds enige maanden een tentoonstelling is te zien van de ontstaansgeschiedenis van deze, des tijds zeer armoedige, streek van Nederland. Van de samenhang tussen de activiteiten ter bescherming van de laatste resten hoogveen in Nederland en het veenmuseumdorp wordt een goed beeld gegeven. Deventer Na vele eeuwen intensief gebruik en bijna vier jaar restaureren, verbouwen, herindelen en herinrichten is het Deventer Stadhuiscomplex van 18 juni 1982 af weer het officiële bestuurlijke stadscentrum. Daarmee is dan de Deventer monumenten lijst van zo'n 500 herstelde panden belang rijk uitgebreid. Het stadhuiscomplex is ontstaan door samen voeging van in hoofdzaak,3 panden. Dat zijn het oorspronkelijke Raadhuis, het Wanthuis en het Landshuis. Het eerst- en laatstge- Het dit jaar weer ingebruik genomen stadhuiscomplex te Deventer: het Landshuis en het Raadhuis aan het Grote Kerkhof, foto: Gemeente Deventer, bureau Voorlichting, E. v.d. Worp noemde staan aan het Grote Kerkhof, het tweede aansluitend aan de Polstraat. Het Landshuis en vooral het Wanthuis zijn in de kern nog middeleeuws. Hun gevels stammen echter uit de 17e eeuw: de hoge uitbundige voorgevel van het Landshuis dateert van 1632, de lange statige zijgevel van het Want huis bestaat sinds 1662 en is ontworpen door de befaamde Amsterdamse architect Philip Vingboons. De gemeenschappelijke zandstenen voorge vel van Raadhuis en Wanthuis werd in 1694 voltooid naar ontwerp van Jacob Roman. Voor de restauratie van deze zandstenen voorgevel moest na veel discussie (wegens gevreesd gevaar voor de gezondheid) een ontheffing van het zandsteenbesluit worden verleend door de Minister van Sociale Za ken. Bij de restauratie werden oude en nieu we elementen samengevoegd onder architec tuur van de stadsarchitect H. F. A. Radema kers. Over de restauratie en het historisch onderzoek verscheen het door Kluwer uitge geven boek 'In en om het Deventer Stad huis', in beperkte oplage verkrijgbaar a 45,-. Rondleidingen zijn op aanvraag mo gelijk: tel. 05700-93333. Amsterdam De eerste tentoonstelling na de heropening van de expositiezalen van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in het Rijksmuseum (ingang Hobbemastraat 19) is: De Familie De Vos (Amsterdam) kan toor, kerk en kunst (tekeningen en documen ten, 17de - 19de eeuw) te bezichtigen op zaterdag 30 oktober en 6> november van 10.00 - 17.00 uur en op zondag 31 oktober en 7 november van 14.00 - 17.00 uur. Haarlem. De 'Vriendenkring van de Grote of St. Bavo-Kerk' werd opgericht door een aantal enthousiaste personen die rondleidin gen verzorgden in de kerk. Zij beogen o.m. belangstelling te wekken voor dit middel eeuwse bouwwerk, waarvan de restauratie hopelijk in 1985 zal worden voltooid. Met de donaties die de Vriendenkring ont vangt worden, in overleg met de kerkvoog dij, voorzieningen getroffen, die niet in aan merking komen voor subsidie door de over heid. Zo werden het koperen koorhek, luch ters en de lezenaar gereinigd evenals de ko peren kronen, die ook werden geëlectrifi- ceerd. Naast rondleidingen en culturele manifesta ties is de grootste activiteit de jaarlijkse Bavodag. Wie belangstelling heeft voor dit uitstekende initiatief wende zich tot het secretariaat: Zee landlaan 72, 2101 TP Heemstede. Zaandam: De Vereniging tot Behoud van Monumenten van Bedrijf en Techniek Zaan streek is gestart met twee projecten in het kader van haar doelstellingen, o.a. het ma ken van een inventarisatie en een documen tatiesysteem. Het eerste grotere project is het vastleggen door middel van foto's en we tenswaardigheden van de Papierfabrieken van Van Gelder te Wormer vóórdat deze medio 1982 ontruimd en gesloopt zijn (om plaats te maken voor Woningbouw). Wellicht kan wel een bestemming worden gevonden voor het industriële monument de Van Gelder-Watertoren. Een ander project is het vastleggen in woord en beeld van de geschiedenis van de Hem- brug die vanwege de Hemspoortunnel zal moeten verdwijnen. Getracht zal worden voorstellen te doen voor behoud en herge bruik (b.v. over de Voor-Zaan) van dit uit het begin van deze eeuw daterende monu ment van technisch kunnen. Belangstellen den kunnen zich melden bij het Secretariaat: Heinsiusstraat 86, 1504 ET Zaandam. Amersfoort Wat waarschijnlijk nooit eerder werd vertoond gebeurde onlangs bij de open stelling van het voormalige Observanten klooster: een tientallen malen vergrote brief van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg van 1970, waarin een sloopvergunning voor bovengenoemd complex aan de Gemeente Amersfoort werd afgegeven, werd verbrand! Hiertoe kreeg mr. Pieter van Vollenhove als plaatsvervanger van prins Claus, een fakkel aangereikt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 23