II 160 8. De gedenksteen in de keersluis van de haven van Genemuiden In Overijssel bevinden zich nog ten minste acht waardevolle gedenkstenen in water- staatsobjecten. Twee daarvan zijn slecht leesbaar en dat toevalligerwijze in nog niet zo lang geleden gerestaureerde sluizen. Jam mer, dat men het opknappen van de gedenk stenen over het hoofd heeft gezien. Gedenk stenen hebben ook grote historische waarde. 9. Peilmerk te Zwolle, Thorbeckegracht 81 Als gevolg van doorbraken in de IJsseldijk boven en benedenstrooms van Deventer in de nacht van 3 op 4 maart 1784 voeren op 6 en 7 maart in Zwolle de boten door de stra ten. De hoogte van het peilmerk is N. A.P. 2,51 m. Het wordt tijd dat alle waterstands- peilmerken officieel worden geregistreerd en voor het nageslacht behouden. vxvn B'tyA#A?A.ïiP 10. De lichtwachterswoning in de Noord oostpolder. De woning staat op de resten van de zuidelij ke. leidam van het Zwolse diep. Leidam en woning zijn gebouwd door de maatschappij tot verbetering van het Zwolse diep; de dam van 1845-185.0, de woning in 1877. Bij de woning was ook een ongeveer één ha grote noodhaven, die de naam Kraggenburg ver kreeg en ongeveer 70 schepen kon bevatten. Gelukkig staat het gebouw op de monumen tenlijst. De foto's zijn van het bureau foto en film van de Provinciale Waterstaat in Overijssel uitgezonderd de foto van het peilmerk, die van het fotografisch bureau van de gemeen tesecretarie Zwolle is, en van de foto van de lichtwachterswoning, die van de Overijssel se welstandscommissie, Het Oversticht, is. Ir. D. M. van der Schrier (lid Provinciale Commissie Overijssel) (vervolg van pagina 147) KERKENPAD deze Heemschutstand, buiten de kerk, een handje mee. Het tafelkleed, zie foto, werd voor de gelegenheid eigenhandig gemaakt door de secretaris. - Het gemeentebestuur van Enkhuizen bood gastvrijheid aan Heemschut in het fraai ge restaureerde stadhuis. Ons zeer gewaardeer de lid en oud Heemschut-medewerkster me vrouw mr. H. Drabbe-Carstens hielp onder getekende met onverflauwde ijver zodat ten minste één zaterdag in de provincie-Noord- Holland, zo rijk aan monumenten, Heem schut van de partij was. - In de Ridderzaal van het Binnenhof stroomden behalve Kerkepadbezoekers ook toeristen langs de stand. Hier waren het voorzitter drs. E. Roelofsz, secretaris ir. D. van der Veen en technisch adviseur mr. N. H. L. Wennekers van de P.C. Zuid-Hol land die twee zaterdagen geassisteerd wer den door ons lid/vrijwilligster mevrouw Hoekstra-Klein en lid/vrijwilliger de heer J. ter Ellen. De verkoop en uitgifte was zó groot, dat de voor twee dagen bedoelde voorraad na één Kerkepad volledig op was. De omzet bedroeg ruim 2.000,-. - Mevrouw J. E. Zelders-Thomas, ons lid correspondent op Tholen, bood met haar man hulp aan voor Zeeland. Zij enthousias meerde Provinciaal Commissielid P.,A. Boot, die met zijn familie de andere zaterdag voor zijn rekening nam. Mocht de stand niet in de kerk dan maar in de toren! - Mevrouw H. van Noordwijk-van Zeyl uit Brabant noemden wij al. De Brabantse Com missie verrichtte een driedubbele taak: in Boxtel, in Woudrichem en in Weert (Lim burg) en dat steeds twéé zaterdagen. Voor zitter mr. H. Bergé en de heren ir. M. H. M. Nieuwenhuys, J. C. M. van der Eerden, Van Dinten en J. A. J. M. van Rosmalen, alsmede de leden/vrijwilligers Van Straaten, Bertens en de Jorig en de heren Halfers en Heiman bemanden de stands, technisch advi seur Ir. A. J. Gerritse maakte een fotorepor tage inzake Heemschut's activiteiten in Woudrichem. Aan hen allen danken wij vele nieuwe leden, die Heemschut rijker werd en de onschatbare waarde van de publiciteit voor ons werk! P.A.H.-B.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 22