NIEUW W9 In de reeks Museumboeken van Bosch Keuning V Nieuwe Kerkstoren, opmetingstekening, Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg. 155 waarmee de houten torenspits aan de onder liggende constructie behoorde vast te zitten bleken zo ernstig aangetast te zijn dat het een wonder mag heten dat deze spits er niet afge waaid is. De loodbekjeding van het houten bovengedeelte van de toren werd vanaf het bellenplat - de opengewerkte verdieping waar de twee bellen hangen, die op het hele en halve uur slaan, nagezien, opnieuw vast gezet en waar nodig vervangen. Daar de loodbekleding voor een deel uit oud gegoten lood bestond en voor een deel uit modern gewalst lood werden de reparaties uitgevoerd in overeenkomstige loodsoorten om zo min mogelijk kleurverschil tijdens de verwering te krijgen. Verspreid over de toren zijn diverse herstel lingen van metsel- en voegwerk uitgevoerd. Het metselwerk boven de balustrade was dusdanig slecht dat de buitenschil geheel is gesloopt en opnieuw opgemetseld. Voor dit metselwerk van een formaat baksteen dat niet meer in de handel is, werden speciale handvormstenen gebakken. De reparaties aan het natuursteen zijn zoveel mogelijk be perkt. Enerzijds om financiële redenen, an derzijds omdat zandsteenbewerking zonder vergunning verboden is. De zwaar bescha digde waterlijsten werden daarom dan ook niet mooi geprofileerd weer aangebracht. Wel werden de bovenkanten behandeld zo dat zij hun functie van waterlijst weer kon den uitoefenen. Ook de overige zandsteen onderdelen werden met speciale reparatie mortel hersteld. i/, 'a! V,V Nieuwe Kerkstoren, na de consolidatie, april 1980. Het opknappen van deze toren rond 1980 heeft zich hoofdzakelijk beperkt tot constructief herstel waardoor het 'oude' aspect bewaard bleef. Voor dit artikel werden de gegevens ont leend aan de betrokken jaarverslagen van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, zo als gepubliceerd in de Jaarboeken van de Vereniging Haerlem, en de Monumentenbuf- letins nr. 1 en nr. 2, uitgegeven door het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg. samenstellers: drs. J. Bart Uittenhout drs. Loes J. H. Vroom medewerkers Kunsthistorische afdeling Gemeentelijk Bureau Alle zestig Noordhollandse collecties - de veertig Amsterdamse musea zijn in het aparte deel Museumboek voor Amsterdam on dergebracht - worden in dit boek besproken. Naast tekst, waarin ondermeer de geschiedenis van bedijking en droogmakerijen, de ontwikkeling van landbouw en veeteelt en de rijke steedse cultu ren aan bod komen, bevat deze uitgave negentig illustraties. Inhoud - Museum der musea - Het land en zijn eerste bewoners - Kastelen, vestingen en oorlogstuig - Van een oud gewest - Geschiedenis van dorp, stad en streek - Huis en haard - Schepen, molens en stoom - Beroep en bedrijf - Kunst en geloof - Natuur en milieu 128 pagina's, paperback, 15,- Eerder verschenen Museumboeken voor Amsterdam, 15,75 Drenthe, 10,50 Friesland, 14,50 Gelderland, 13,50 Groningen, 10, Utrecht, 14,50 Zeeland, 10,50 Zuid-Holland, 14,— verkrijgbaar in de boekhandel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 17