i fX'-fë* 'i Vi -*-1. '$v. I 154 1 y'h tot ruim 2,6 miljoen, in hoofdzaak als gevolg van prijs- en loonstijgingen. Bij een inspec tie van de toren in 1979 kwam aan het licht dat verschillende pinakels ernstige scheur vorming vertoonden. Deze situatie werd steeds ernstiger, zodat omwille van de vei ligheid van passanten en omwonenden in de cember 1979 werd besloten de pinakels te demonteren. Naar de oorzaak van de scheur vorming wordt een onderzoek ingesteld; zo dra een goede oplossing is gevonden zullen deze speelse onderdelen van de Bakenesser- toren weer worden teruggebracht. NIEUWE KERKSTOREN, NIEUWE KERKSPLEIN 36 Werd de toren van de Bakenesserkerk in de jaren 1969-1972 nog drastisch aangepakt en werd gewerkt aan een historisch verantwoor de completering van de architectuur, de to ren van de Nieuwe Kerk onderging in de periode 1978-1980 eigenlijk niet meer dan een grondige opknapbeurt. De Nieuwe Kerkstoren werd 'geconsolideerd': dat wil Nieuwe Kerkstoren, zuidzijde. Natuurstenen vaas op de balustrade, na de consolidatie, februari 1980. zeggen dat er geen totale restauratie plaats vond, maar dat wel het noodzakelijke her stelwerk werd uitgevoerd en de constructieve toestand van het bouwwerk weer in zodanige staat werd gebracht dat voor langere tijd groot onderhoud achterwege kan blijven. Een door velen gewaardeerd voordeel van de zuinige beurs waaruit een en ander betaald moest worden is dat de toren er nu toch weer een beetje 'oud' bijstaat en de herstellingen geen blinkend nieuwe toren hebben opgele verd. Zuinig is evenwel een relatief begrip, daar er toch nog altijd zo'n 1,5 miljoen mee was gemoeid. Vooral de constructie en de loden bedekking van de spits hadden te lijden gehad van de tand des tijds. Van het eikehouten geraamte waren verscheidene onderdelen door vocht aangetast. Deze delen werden vervangen. Alle ijzeren onderdelen, zoals ankers, op hanging klokken, torenkruis, enz. werden nagezien, zonodig gedemonteerd en/of ver vangen en opnieuw geschilderd. De ankers, Bakenessertoren, 1972, na de restauratie. Foto Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, Jos Fieimicb. lustrade - die waren gereduceerd tot eige naardige gedrochten - herkregen eveneens hun oude vorm, met toevoeging van de ver dwenen luchtbogen. Deze luchtbogen zijn vermoedelijk al lang geleden verwijderd, want er is geen enkele oude afbeelding waar op zij zichtbaar zijn. Ook de balustrade werd weer gecompleteerd met de daarop eertijds aanwezige kam en tussenpinakels. De gehele zandstenen lantaarn en de met lood beklede houten opbouw zijn geschilderd; sporen van lijnolie zijn daartoe aanleiding geweest. De werkzaamheden aan de toren duurden tot juli 1972, de kosten zijn tenslotte opgelopen Bakenessertoren, waterspuwer in oude toestand, ca. 1965. Foto Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg. Pt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 16