152 kerkgebouw nog niet verzekerd. Vanwege de grote stroom archiefstukken bleek de ar chiefruimte al spoedig te klein. Het verhogen met één verdieping van de kluis uit 1936 voldeed al spoedig niet meer. In 1966 werd het plan geopperd om het Rijksarchief Noord-Holland en het gemeentearchief sa men onder te brengen in een nieuw te stich ten archiefgebouw in het nieuwe stadsdeel Schalkwijk. Het voortbestaan van het kerk gebouw had dan problematisch kunnen gaan worden. Het kwam gelukkig niet zover. Uit eindelijk werd besloten de bestaande archief ruimte uit te breiden en tegelijkertijd de kerk een hoogst noodzakelijke restauratie te laten ondergaan. De werkzaamheden werden in twee fasen uitgevoerd; de eerste van 1976-1978 en de tweede van 1979-1980. Tijdens de eerste fa se werd het westelijk deel van de kerk geres taureerd en van een nieuwe depotruimte voorzien. Met de tweede fase werd het oos telijk gedeelte gerestaureerd, een tweede de- s potruimte aangebracht en alle kantoorruim ten verbeterd. Met deze restauratie bleef niet alleen de 14de-eeuwse kerk, met name het exterieur, voor het stadsbeeld behouden, maar werden tevens in de voormalige kerkruimte modern geoutilleerde archiefdepots aangebracht. Weliswaar is het schip van de kerk voor een groot gedeelte volgebouwd met kluizen, maar dit is op zodanige wijze gebeurd dat deze kluizen vrij in de ruimte staan. Het oostportaal en de overwelving van het schip zijn in het zicht gebleven en de zijbeuk is zodanig hersteld dat deze een uitstekende gelegenheid biedt voor onder andere ten toonstellingen. Op deze wijze werd een al leszins acceptabele nieuwe bestemming ge geven aan een kerkgebouw dat zowel in het interieur als in het exterieur nog volop het oorspronkelijke karakter heeft behouden. STADHUIS, VOORMALIGE KLOOSTER GANGEN, GROTE MARKT 2 Het huidige Haarlemse stadhuis bestaat in hoofdzaak uit twee belangrijke historische gebouwencomplexen: aan de marktzijde het grafelijk jachtslot, dat in oorsprong om streeks 1250 onder graaf Willem II gebouwd zou zijn (het gebouw in zijn huidige vorm dateert omstreeks 1350) en het daarachter gelegen complex, waarvan de kern wordt gevormd door het restant van het Predikhe- renklooster, dat eveneens omstreeks 1250 werd gesticht. Van dit kloostercomplex res teren nog enkele delen, zoals de librije, de sacristie met daarboven de schatkamer, het kapittelhuis, de kloostergangen met refter en kloosterhof. In 1955 gaf de gemeenteraad opdracht aan architect C. W. Royaards om voor het totale huidige stadhuiscomplex een algemeen res tauratieplan te ontwerpen. De uitvoering van dit plan, dat op sommige punten - zoals bij de kloostergangen - ingrijpende restauratie/- reconstructie op het oog had, zou in gedeel ten over een lange periode worden uitge voerd. Zo werd de librije in 1962 gerestau reerd en ingericht tot trouwzaal. Tijdens de- Stadhuis, zuidelijke kloostergang, 1955, foto Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg. Stadhuis, zuidelijke kloostergang, na de restauratie, mei 1980. Door de sloop van de 17de eeuwse scheidingsmuur werd de middeleeuwse tweebeukige kloostergang weer in ere hersteld. Deze multifunctionele ruimte heeft intussen zijn bruikbaarheid ruimschoots bewezen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 14