151 Bij raadsbesluit van 12 mei 1971 werd beslo ten dit inmiddels sterk vervallen complex te restaureren, waarbij een periode van ruim dertien jaar wikken en wegen werd afgeslo ten.. De in dit complex gehuisveste sociale instelling,die daarin vanaf 1617 gevestigd was, was al op 1 januari 1958 opgeheven. Nog in datzelfde jaar moest de zijgevel aan de Gortestraat van zware stutten worden voorzien, waardoor dit straatje achttien jaar lang aan het openbaar gebruik onttrokken zou worden. Ramen en deuren werden dicht getimmerd. Ondanks deze maatregel wisten onverlaten zich toegang te verschaffen. Zij lieten geen tegel heel, een schouwbetimme- ring werd gesloopt en verkwanseld. Weer en wind konden hun vernietigende spel met ver dubbelde energie voortzetten. Omstreeks 1960 overwogen Burgemeester en Wethouders een, naar hun mening, min der belangrijk gedeelte maar met de grond gelijk te maken. Dit vond echter geen door gang, door toedoen van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het stadsbestuur gaf vervolgens in 1963 de opdracht voor het ma ken van een restauratieplan, maar door onze kerheid over de toekomstige exploitatie ver dwenen de restauratieplannen weer in de la dekast. Pas aan het eind van de jaren zestig diende zich een gegadigde aan met zodanige plannen voor het hergebruik van dit monu ment, dat besloten werd met de restauratie aan te vangen. Er werd toegestaan iets meer dan één miljoen aan het gebouw te vertim meren. Tot twee keer toe moest echter extra geld worden aangevraagd. Uiteindelijk be droegen de totale restauratiekosten 3.180.500,-. De restauratie richtte zich in hoofdzaak op het herstel van de slechte bouwkundige toestand en het aanpassen aan de nieuwe bestemming. De meeste verdiepingsbalken moesten wor den versterkt, van drie binnenplaatsgevels was vervanging noodzakelijk. Het begane- grond-gedeelte van de voorgevel kwam na verwijdering van de pleisterlaag te voor schijn als een rafelig stuk metselwerk; de buitenkant is toen tot een diepte van een halve steen opnieuw opgemetseld. De vloer van de kelder werd een halve meter verlaagd ten gunste van de gebruikswaarde. Geheel nieuw, maar in aangepaste stijl, werd het gedeelte dat in de Gortestraat het complex afsluit. Hierin zijn de keuken, de toiletten en enkele andere dienstruimten ondergebracht. Met de restauratie wijzigde tevens de be stemming van dit complex. Goederen ter be lening brengen is er niet meer bij. Wel kan men er nog zijn geld kwijt in het restaurant en de boekwinkel op de begane grond. De overige ruimten zijn in gebruik bij een uitge versmaatschappij. Op 17 augustus 1976 had, na een periode van vijf jaar restaureren, de feestelijke inge bruikneming plaats. VOORMALIGE ST.-JANSKERK, JANS STRAAT 38-40 Deze voormalige kloosterkerk behoorde oor spronkelijk tot een uitgebreid kloostercom plex; de Commanderij van St.-Jan. De £.vj Voormalige St. Janskerk, westgevel, vóór de restauratie, ca. 1975. bouwtijd wordt gesteld in het midden van de 14de eeuw. Na de hervorming werden de meeste kloosters in Haarlem geconfiskeerd en verkocht. Het St.-Jansklooster mocht ech ter worden voortgezet, waarbij met het toen malige stadsbestuur werd overeengekomen dat na overlijden van de laatste kloosterling de bezittingen aan de stad zouden vervallen. Tot 1625 bleef aldus de Commanderij be staan, waarna de kerk voor de protestantse eredienst werd ingericht en in gebruik genomen. In 1930 dreigde de kerk gesloopt te worden. De Diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente had de kerk aangekocht met de bedoeling op deze plaats bejaardenwoningen te bouwen. Het toenmalige college van Bur gemeester en Wethouders zag de historische Voormalige St. Janskerk, zuid-westgevel, na de restauratie, april 1981. In de aanbouw is thans de archiefbibliotheek ondergebracht. Voormalige St. Janskerk, westgevel, na de restauratie, mei 1979. Het bestaande metselwerk werd zorgvuldig hersteld, waarbij ook het grote gotische venster weer zijn oorspronkelijke vorm kreeg. betekenis van het gebouw in en wist de ge meenteraad eveneens daarvan te overtuigen. Omdat het stadsarchief in het stadhuis zeer krap gehuisvest was zag men in deze voor malige kloosterkerk een kans het archief een ruimere behuizing te geven; opnieuw werd de stad, ditmaal door koop, eigenaar van het kerkgebouw. Na noodzakelijke herstelwerkzaamheden en het aanbrengen van een brand- en inbraak- vrije kluis voor archiefstukken in het ooste lijk deel van het schip van de kerk werd op 28 december 1936 het nieuwe gemeentear chief plechtig geopend. Hiermee was echter het voortbestaan van het Voormalige St. Janskerk, interieur zijbeuk, na de restauratie, mei 1981. Deze ruimte heeft met zijn huidige bestemming, onder meer weer tentoonstellingen, zijn karakter goeddeels behouden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 13