Bemoedigende signalen aan het Spaame 148 VERLEDEN EN TOEKOMST VAN JUBILEREND BUREAU Nu er na ruim 15 jaar weer een aflevering van het blad Heemschut verschijnt, die gewijd is aan de Haarlemse Monumentenzorg is dit een reden te meer oude nummers ter hand te nemen en de tekst van tóén met de situatie van nu te vergelijken. Opmerkelijk is, dat een belangrijk deel van het geschrevene nog altijd actueel is, zoals het gesignaleerde tekort aan rijksmiddelen om de 'productiestroom in krachtige stro ming te houden'. Wel is het gelukt Monumentenzorg Haarlem in haar ideale eindvorm te krijgen, n.1. door uitbreiding van de oorspronkelijke samen stelling - te weten ontwerpafdeling, onder- houdsafdeling, bouwkundig beheer en bege leiding particuliere restauraties - met een volwaardige administratie en een kunsthisto rische afdeling. Deze laatste met de secties bouwhistorie en archeologie, die beiden be mand zijn door medewerkers met universi taire specialisatie. Wat echter niet meer mogelijk is, - gelukkig - is de oogst van de afgelopen 25 jaar ge- meentelijke Monumentenzorg in één num mer van Heemschut bijeen te brengen. Daarvoor wordt de lezerskring ondermeer verwezen naar de rubriek in het Jaarboek van de Vereniging Haerlem en het binnenkort te verschijnen Gedenkboek over 25 jaar ge meentelijke Monumentenzorg met de titel 'Sterck en wel doortimmert', uitgave Vries te Haarlem. Hieronder zal in kort bestek iets over de Haarlemse werkwijze worden ver meld, alsmede over actuele onderwerpen als decentralisatie en Haarlemse beschermde stads- en dorpsgezichten. ORGANISATIE EN TAAK Zoals dit bij alle gemeentelijke bureau's Mo numentenzorg het geval is, heeft ook bij het in 1956 opgerichte bureau in Haarlem de dienstverlening aan particuliere monumen- tenbezitters sterk voorop gestaan. Hierbij is het in Haarlem niet gebleven. Zoals in het in dit nummer' opgenomen interview met de heer Corneille Ij. Janssen is aangegeven, ontwikkelde de gemeentelijke Monumenten- zorg zich voorspoedig (20 vaste krachten). Binnen de gemeentelijke organisatie is Mo numentenzorg als een hoofdafdeling bij het Bedrijf Openbare Werken ondergebracht, evenals afdelingen als Stadsontwikkeling, Weg- en waterbouw, Grondbedrijf, Planolo gie, Bouwkunde e.d. Monumentenzorg Haarlem heeft het taken pakket bij de volgende afdelingen onderge bracht: - ontwerpafdeling. Deze fungeert als archi tectenbureau voor gemeentelijke en (in be perkte mate) particuliere restauraties van de meest uiteenlopende aard en omvang; enkele voorbeelden uit de laatste jaren zijn, partiële restauraties en wijzigingen aan het stadhuis, restauratie van de Janskerk en de uitbreiding van het Gemeentearchief daarin, diverse res tauraties van torens, verbouwing van het v.m. Magdalenaklooster tot Archeologisch centrum en diverse restauraties en renovaties van woningen (Proveniershof, Luthers hofje, particuliere en gemeentelijke panden). In voorbereiding zijn o.m. restauratie van voorgevel en kap van het stadhuis (gedeel te van het v.m. Grafelijk slot en Lieven de Keyvleugel) en de Amsterdamse Poort. De uitvoering zal medio 1983 aanvangen. - administratie. Naast de al eerder genoem de dienstverlening aan particulieren, o.m. het aanvragen van vergunningen ex artikel 14 van de Monumentenwet en de subsidies, verricht deze afdeling alle werkzaamheden van administratieve en financiële aard. Zij geeft daarnaast voorlichting over subsidies, procedures en de mogelijkheden tot herstel. Tevens houdt zij toezicht op de uitvoering van restauraties en verzorgt zij de uitkering van (gemeentelijke) subsidies. - kunsthistorische afdeling. Binnen deze af deling zijn twee sectoren te onderscheiden, te weten bouwhistorisch onderzoek en arche ologie. Naast het voor .deze afdeling voor de hand liggende werk verzorgt zij o.m. publi caties zoals Monumentenbulletins en the mauitgaven (recent over de Haarlemse hof jes), tentoonstellingen en voordrachten. - onderhoud en bouwkundig beheer. Een dergelijke afdeling is in de gemeentelijke Monumentenzorg vrij ongebruikelijk. In Haarlem is een hof jesstad. Toegangspoortje van het Frans Loenenhof je, Witte Herenstraat 24. (foto Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg - Jos Fielmich). «SS

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 10