136 lijke gebouwen conform welstandseisen nooit werd gerealiseerd. Ook ontmoedigend was het kappen van waardevol bos op het landgoed Nijenrode (Breukelen), waarbij na- tuur- en cultuurhistorische, alsook land schappelijke waarden moesten wijken voor onderwijstechnische eisen. De commissie adviseerde bij de totstandkoming van menige (evenals Heemschut, zie o.a. 'Heemschut': juni 1981 blz. 111). Lichtpunten vormden de aanvang van de restauratie van het Rondeel, de voortgang van de stadhuisrestauratie, de start van de restauratie van de rechtbank en de gereedgekomen renovatie van het pand Doelensteijn. Een aardig artikel in het jaarverslag releveert 'BBiiÉijg nota, rapport en studie, die van belang zijn voor het werk van de stichting. Voorzitter is de heer T. Stork, tevens lid van Heemschut's Algemeen Bestuur. VERENIGING OUD-DORDRECHT 'Een zozeer gewenste grootscheepse aanpak van het monumentenbestand in Dordrecht zit er - uiteraard - ook dit jaar niet in. Het gevolg is dat een aanhoudend proces van verval van het monumentenbestand niet meer te stuiten is', aldus de aanvang van het jaarverslag van de Vereniging. De Vereni ging Stadsherstel wist gelukkig enkele pan den te rehabiliteren. Minder tevreden is het bestuur met enkele restauraties waarbij de onderstukken van voorgevels een detoneren de vormgeving kregen. Kostenaspecten kun nen hier geen argument zijn geweest, eerder ondeskundigheid met het detail en/of mani pulatie met vormgeving en materiaal. Ook eigentijdse nieuwbouw bleef in 1981 opval len; zowel naar. massa, maatvoering als vormgeving kan het grootste deel van in 1981 verwerkelijkte nieuwbouw de goedkeu ring van Oud-Dordrecht niet wegdragen. Vermeldenswaard is het slaan van de eerste paal van de nieuwbouw in de Spuihaven aan de Boogjes, van welk project Oud-Dordrecht altijd een fervent tegenstander is geweest Twee typische Dordtse gevels. Museumstraat, foto: Rijksdienst v/d Monumentenzorg, Zeist. het bestaan van de, in rondwandelingen ge toonde, 'Dordtse Gevels'. Deze gevel - een vrijwel op zich zelf staande, maar niettemin logische opvolging van de gotische bouwor de via de meer verbreide hollands-renaissan- ce trapgevel - dateert van na 1500 en werd veelvuldig in Dordrecht aangetroffen. Men kan ze ook - beperkt - vinden in Heusden en Woudrichem. Het bestaan van de gilden zou de verklaring zijn van het feit dat deze gevel stijl tot het begin van de 18e eeuw is nage volgd. Men gebruikte twee soorten baksteen (gele en rode Dordtse steen) waaraan spaar zaam natuursteen of mergelblokjes waren toegevoegd. Een lijst van Dordtsche gevels voltooit het hier summier aangetipte artikel. Interessant is ook een kort verslag van een onder plaatselijke partijbesturen gehouden enquête waarvan enige conclusies luiden: - een actievere rol van Oud-Dordrecht wordt door vrijwel alle partijen toegejuicht! Alle partijen geven te kennen dat opslag van oude materialen beter dient te geschieden; hun steun is derhalve te verwachten bij een nieuw beroep op de Gemeente; - aanwijzing tot beschermd stadsgezicht zit er kennelijk in. - een actief en effectief restauratiebeleid wordt - hopelijk met hulp van Oud-Dor- drecht leden in de Monumentencommissie - thans onderkend! VERENIGING VRIENDEN VAN WASSE NAAR In het jaarverslag 1981 schrijft oud-burge meester M. J. Geertsema, zich maar nauwe lijks te kunnen voorstellen bij de geboorte van de 15-jaar oude vereniging jn 1967 be trokken te zijn geweest. Zo ingeburgerd is dit instituut in Wassenaar! Opgericht uit be zorgdheid voor de verkeersproblematiek, bijvoorbeeld het ster-viaduct project met een viaduct hoogte tot 18 meter op het kruispunt Rijksstraatweg - Landscheidingsweg. Ge lukkig nooit gerealiseerd: Snelweg - snel wég! De toenemende verkeersoverlast leidde er - na intensief overleg met het gemeente bestuur uiteindelijk toe, dat een werkgroep van de Vrienden, Verkeers- en Milieucon tact, aan de slag ging en in 1980 een gefun deerde uitvoerige Verkeersnota aan het ge meentebestuur aanbood die begin 1981 door de hele raad werd aanvaard. Een belangrijke rol speelde de Vereniging in de actie tegen de grootscheepse verbouwing van de oude boerderij Meyendell (1968). Uiteindelijk vond slechts een bescheiden verbouwing plaats. Vanaf 1976 dateerde de ongerustheid over de plannen voor uitbrei ding van het raadhuis 'De Paauw' t.b.v. ge meentelijke diensten. Het bleek nodig dat de daartoe ingestelde werkgroep twee nota's produceerde (in 1977) om het gemeentebe stuur te overtuigen dat nieuwbouw elders (Joh. de Wittstraat) moest plaatsvinden. (In de werkgroep trad ook Heemschut als advi seur op). In 1980 nam de gemeenteraad een motie aan: Geen Bouw in de 'Paauw'! In maart 1982 werd de eerste paal voor het nieuwe Stadskantoor op de gemeentewerf aan de Joh. de Wittstraat geslagen. In het jaaroverzicht van 15 jaar 'Vrienden van Wassenaar' wordt voorts melding ge maakt van adviezen inzake het ontwerp- Structuurplan en de toenemende verkavelin gen van villaparken. Reacties werden ge vraagd en gegeven t.a.v. een hele reeks be stemmingsplannen. Het jaarverslag wordt besloten met een interessant overzicht van het Wassenaars bomenbestand. Tijdens de ledenvergadering in 1981 werd een film ver toond over de - bij velen nog zo bekende - gele Wassenaarse tram; een film die een rit laat zien van Leiden naar Den Haag. WERKGROEP BEHOUD LOPIKER- WAARD In de recente periode van het bestaan van de Werkgroep Behoud Lopikerwaard, is geble ken dat er in de Lopikerwaard een groot terrein braak ligt voor uiteenlopende werk zaamheden op het gebied van landschap, na tuur en monumenten. Dit jaaroverzicht heeft tot doel meer bekendheid te geven aan het werkterrein van de Werkgroep en de vele zaken te signaleren die wellicht voor de toe komst van het gebied van nut zullen zijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 18