Heemschutdag 1982 Zaterda9'.r 87 Werkgroep 5, verbetering van procedures, o.l.v. ir. W. J. B. Polman, secretaris van de Nederlandse Vereniging van Monumenten- zorgers, bracht de stelling in: 'Nagegaan dient te worden welke mogelijkheden er zijn voor maatregelen die op korte termijn kun nen leiden tot besparing van kosten van res tauratie. 'Van groot belang achtte deze werk groep, dat bestemmingsplannen tevens goe de beheersplannen zijn, op grond waarvan een goed samenspel tussen gemeenten en restaurerende instellingen tot stand dient te komen. In de daarop volgende algemene discussie kwamen vele, zeer uiteenlopende, feiten en meningen aan de orde. Onder meer het steeds grotere belang dat aan beheer, onder houd en renovatie van de waardevolle histo rische bebouwing wordt gehecht en de nood zaak goede koppelingen tot stand te brengen met de op gang gekomen stads- en dorpsver nieuwing. De dag werd besloten met enige toespraken, waaronder die van Staatssecretaris H. A. de Boer, die - hoe kan het anders - niet het verlossende woord bracht voor de verschil lende gesignaleerde problemen. Wel zei de ze blij te zijn met het - uit onbevooroordeel de hoek komende - E.l.B.-rapport, dat argu menten aanvoert die de monumentenzorg wat betreft het werkgelegenheidsaspect tot zo'n aantrekkelijke activiteit maken. Argu menten die hij kan gebruiken bij de te maken afspraken met de Ministeries van V.R.O. en Sociale Zaken. Voorts voerde de heer mr. C. T. De Bijll Nachenius, oud-voorzitter van de Vereni ging Hendrick de Keyser en bestuurslid van de N.C.M., het woord om de scheidende voorzitter de heer Vonhoff te bedanken voor wat deze voor de N.C.M. deed. Deze roem de vooral het doorzettingsvermogen en de inventiviteit van de scheidende voorzitter. Dit dankwoord bracht hij uit namens, zoals hij het formuleerde: 'Heemschutters, die in en buiten de vestingen van Menno van Coe- hoorn op de bres staan voor ons cultureel erfgoed. Wielrijders, Koninklijk, evenals de Oudheidkundigen, die overal te vinden zijn: in Herstelde steden, bij Behouden huizen, langs Ruimtelijk geordende gebieden waar ons volk gehuisvest is en waar de Molens sneller malen dan die van de goden op de Rijswijkse Olympus en niet minder fijn en waar in de Nederlandse kastelen zelfs de Keyser te voet gaat en nog vele anderen, zij danken hun voorzitter voor wat hij in deze eerste tien jaar van N.C.M. voor hen heeft gedaan en is geweest. De studiedag eindigde met het overdragen van het voorzitterschap van de N.C.M. aan de heer J. C. J. Lammers, Landdrost van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders. De nieuwe voorzitter die tenslotte het laatste woord kreeg, begon met te stellen, dat uit het simpele feit dat hij voorzitter van de N.C.M. geworden is, kan worden afge leid dat monumentenzorg niet elitair is. Wel meent de heer Lammers, dat het maatschap pelijk draagvlak daarvan nog sterk verbreed kan en dient te worden. j.b.-r. Dit jaar is in de provincie Noord-Brabant, die na 1969 opnieuw in aanmerking kwam voor een landelijke Heemschutdag, geko zen voor twee steden: Breda en Bergen op Zoom. Onlangs is de Nieuwe Herinventarisatie Beschermde Stads- en Dorpsgezichten verschenen. Naar aanleiding hiervan is een nieuw programma voor de aanwijzing van stads- en dorpsgezichten opgesteld. Breda werd reeds aangewezen in 1967; voor Bergen op Zoom geldt, dat een be sluit tot voorbereiding van de aanwijzings procedure is genomen. Tegen de achtergrond van het nieuwe be leid, monumenten te beschermen in het kader van de totale structuur van een ne derzetting willen de organisatoren van de Heemschutdag, een subcommissie van Heemschut's Provinciale Commissie Noord-Brabant, dan ook deze bezoeken aan Breda en Bergen op Zoom projec teren. PROGRAMMA 9.30 - 10.00 Ontvangst in de Grote Kerk te Breda, ingang Kerkplein (Zuidzijde van de kerk); gelegenheid tot bezichtiging van het interieur van de kerk 10.05 - Begroeting door de Voorzitter van de Bond Heemschut. Ontvangst door het gemeentebestuur. Korte inleiding op het programma. 10.30 - Rondwandeling door Breda, waarbij een bezoek gebracht wordt aan de Koninklijke Militaire Academie (het Kas teel van Breda). 12.30 - Aankomst in het Congres- en Ten toonstellingscentrum 'Het Turfschip', Chasséveld, Breda; verfrissing en ver strekking van een lunchpakket. 13.00 - Vertrek van de autobussen van het Chasséveld naar Bergen op Zoom, Haven. 15.15 - Rondwandeling door de stad (waarbij o.a. enige 'actiegevallen' bezich tigd zullen worden): Hofstraat, Vismarkt, Blauwehandstraat, Engelsestraat, Grote' Markt, Porterstraat, Lievevrouwestraat, Spui, Havenstraat, Haven (Bezoek aan 'De Linde' en de Lievense Poort). 17.30 - Vertrek van de bussen voor terug rit naar Breda (enkele bussen rijden langs het station te Bergen op Zoom). 18.30 - Aankomst Stationsplein en/of Chasséveld te Breda. Zij, die per auto ko men, kunnen parkeren, hetzij bij het stati on in Breda (aan de rechter zijde) of bij het congrescentrum 'Het Turfschip' Chassé veld, Breda. Deelnemers, die met de.N.S. reizen, kun nen arriveren op het station te Breda om: 09.11 09.41 uit de richting Middelburg 09.14 09.44 uit de richting Rotterdam 09.12 09.42 uit de richting 's-Hertogen- bosch 09.15 09.45 uit de richting Eindhoven De afstand NS-station Breda naar de Grote Kerk via Willemstraat, wandelpad door het Valkenberg Kasteelplein is in tien mi nuten te voet af te leggen. De terugreis kan worden aanvaard naar keuze vanaf het station Bergen op Zoom of Breda. Kosten: 30,- voor leden; 35,- voor introdu- cé(e)s (niet-gezinsleden) Opgave: kan geschieden door overmaking van het verschuldigde bedrag op postgirorekening 124326, onder vermelding van 'HEEM SCHUTDAG 1982', alsmede van naam en adres van eventuele introducé(e)s. 14.00 - Ontvangst in de Markiezenhof Sluitingsdatum: uiterlijk 10 augustus door het gemeentebestuur van Bergen op a.s. Deelnemersbewijzen worden in de Zoom; bezichtiging van het paleis. eerste week van september toegezonden. De inschrijving geschiedt in volgorde van 15.00 - 15.15 Thee binnenkomst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 9