Behoud Canisius- coflege-Nijmegen 65 Jaargang 59, no. 4 - april/mei 1982 Heemschut verschijnt lOx per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: Leiden, grootste beschermde stadsgezicht Vier eeuwen werking bouw in beeld Twintig jaar monumentenwet Voorlopig standpunt stadssecretaris over monumentenbeleid Foto omslag: Leiden in herstel: de laatste hand wordt gelegd aan de restauratie van het accijnshuisje bij de Hooglandse Kerk. Redactie: J. Th. Balk, eindredacteur Drs.J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. Redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland). Drs. W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Vormgeving Druk Bosch Keuning nv, Baarn In maart 1979 werd in Nijmegen een 'Initia tiefgroep Behoud Canisiuscomplex' opge richt die tot doel had behoud en herbestem ming van Nicolaas Molenaars monumentale internaatsgebouw, dat door het wegvallen van de schoolfunctie dreigde te verdwijnen (zie Heemschut 1979, pag. 14-15). Men tekende bezwaar aan tegen het bestem mingsplan voor Nijmegen-Oost, de wijk waarin het gebouw ligt, omdat de op het complex gelegde globale woonbestemming het gevaar voor verdwijning vergrootte. De gemeenteraad kwam hieraan slechts ten dele tegemoet door 'maximale voorwaarden' te scheppen voor behoud van alleen het frontgedeelte van het gebouw aan de Berg en Dalseweg te Nijmegen. Dit onderdeel alleen is door de grote monumentale binnenruimte moeilijk te herbestemmen. Het bezwaar dat de groep hiertegen maakte, is nu in behande ling bij de Raad van State. Intussen is het achterterrein van het complex op de lijst van Archeologische Monumenten geplaatst wegens de aanwezigheid van be langrijke Romeinse resten. Hiertegen maak ten de eigenares en de gemeente Nijmegen bezwaar. Het gebied blijft echter geplaatst. Bij een eventuele bebouwing na opgraving zal echter slechts een klein gedeelte van de aanwezige sportvelden groen blijven. De Initiatief-groep heeft de Monumenten- raad verzocht het hoofdgebouw van het com plex te willlen plaatsen op de Monumenten lijst en ondersteunde hiermee een ouder, par ticulier verzoek. Een beslissing zal dit voorjaar genomen wor den, na weging van onder meer de belangen van eigenares en gemeente. De uitgave van de brochure "t Hok moet blijven' leverde adhesiebetuigingen op uit het gehele land. Dit ondersteunde de groep in het zoeken naar bestemmingen voor het hoofdgebouw. Om aan te tonen dat een zinvol hergebruik van dergelijke grote, negentiende-eeuwse complexen mogelijk is, wordt momenteel door de architecten ir. J. ter Horst en ir. R. Smorenburg eën plan ontwikkeld waarin het gebouw wooneenheden en sociaal-culturele bestemmingen zal krijgen, een project dat vergelijkbaar is met hun plan voor het v.m. Seminarie te Driebergen-Rijsenburg. Het adres van de groep: Initiatiefgroep Canisius complex, Wijkwinkel Nijmegen-Oost, Daal- seweg 259, 6521 GK NIJMEGEN. Rechter gedeelte voorgevel van het Canisius College te Nijmegen, met de congregatiekapel. Foto: A. van Leeuwen, Nijmegen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 9