ïeuws uit de rovirjcies Friesland Overijssel Utrecht BERICHTEN VOOR DE RU BRIEK 'NIEUWS UIT DE PROVINCIES' IN TE ZEN DEN VÓÓR DE 15e VAN DE MAAND! ZO MOGELIJK MET FOTO. mi 83 marien sediment er ook sindsdien overheen mag zijn gegaan. Er zijn genoeg terpen on derzocht om te kunnen stellen dat zij niet omgracht zijn geweest op de manier van de latere kasteelbergjes (die gewoonlijk zijn op gehoogd met de vulling uit de gracht). Het zelfde geldt voor de palissaden en hagen. Voor de mening dat de Friezen altijd in on derlinge strijd hebben verkeerd ontbreken ook alle bewijzen, dus ook voor die forten theorie. Integendeel: er is heel wat gevonden dat er op wijst dat zij vreedzame (vee)boeren waren. De enige forten die de Vikingen bij hun bezoeken aan vroeg-middeleeuws Friesland (tussen Weser en Zwin) hebben kunnen zien, zijn de ringwallen langs de Zeeuws-Vlaamse kust die tijdens de regering van Lodewijk de Vrome waren aangelegd; het recent opgegra ven Souburg bij Vlissingen is daar een voor beeld van. Deze forten waren echter bedoeld voor een collectieve kustverdediging, zeker niet als steunpunten in een onderlinge strijd. Maar deze forten hebben qua constructie (ringwal len) weer niets met de kasteelbergjes te ma ken. Zelfs van deze forten is het nog moeilijk om te bewijzen of zij model hebben gestaan voor de 10de eeuwse Viking-forten in Dene marken zoals Trelleborg, Aggersborg of Fyr- kat, maar helemaal onaannemelijk is het niet. Maar voor de stelling dat de Vikingen de 'uitvinders' van de kasteelbergjes zouden zijn geweest en deze naar fries terpen-model het eerst in Denemarken zouden hebben ge bouwd en vervolgens in hun Normandische kolonie zouden hebben ingevoerd ontbreekt werkelijk ieder zinnig argument. Dat geen der door Stiesdal in Denemarken onderzoch te kasteelbergjes (in de rest van Scandinavië komen zij niet voor) ouder dan de 13de eeuw is - geruime tijd na de Vikingperiode - is voor Maréchal al weer geen bezwaar: een kasteelbergje uit de Vikingperiode kan in Denemarken altijd nog gevonden worden, dus zal het er ook wel geweest zijn. Ik wens u bij een volgende gelegenheid dat u aandacht aan archeologische monumenten wilt besteden - en ik hoop van harte dat u dat zult doen en dat ik u er niet van afgeschrikt heb! - bepaald een gelukkiger greep toe. H. H. van Regteren Alteha LITERATUUR H. Hinz, Motte und Donjon. Zur Frühgeschichte der mittelalterli- che Adelsburg. Rheinland Verlag, Keulen, 1981 (Beiheft nr. 1, Zeitschrift für Archéologie des Mittelalters). J. C. Besteman, Mottes in the Netherlands: a provisional survey and Inventory. In: T. J. Hoekstra, H. L. Janssen en I. W. L. Moerman (red.)» Liber Castetlorum, 40 variaties op het thema kasteel. De Walburg pers, Zutphen, 1981. Leeuwarden: op de ontwerplijst van be schermde monumenten werd geplaatst een 19de eeuws gietijzeren hek bij het Burger weeshuis. Hek van Weeshuis te Leeuwarden. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist jaarlijkse ledenbijeenkomst hield, kijkt met voldoening terug op de herdenking van het 75-jarig bestaan ter gelegenheid waarvan ve le bijzondere manifestaties plaats vonden. Het terreinbezit is wederom aanzienlijk toe genomen met ruim 5.000 tot 42.000 HA. Vermeldenswaard is dat het landgoed Hack- fort eigendom van de familie van Westerholt Recente aankoop door 'Natuurmonumenten' van het landgoed Hackfort bij Vorden (Gld.) Foto: Evert Boeve, Ankeveen In de Hervormde kerk van Enschede bevindt zich een door de firma van Dam in 1892 gebouwd orgel. In Dedemsvaart ligt een kalkovencomplex uit 1820. Met beide objec ten werd de ontwerplijst van beschermde monumenten aangevuld. Thans beschermd kalkovencomplex te Dedemsvaart. Foto: Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist Utrecht: De Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten die hier in maart jl. haar door vererving in bezit werd verkregen. Een bijzondere aanwinst voornamelijk bestaande uit landbouwgronden afgewisseld met bos en heide waar men naast tientallen Saksische boerderijen ook het thans nog bewoonde kas teel aantreft. Op Schouwen in Zeeland kon het landgoed Slot Haamstede worden aangekocht o.a. met hulp van het Prins Bernhard Fonds. Tot het landgoed behoren de fraaie Zepeduinen en het kasteel met bos. Tijdens de vergadering werd opnieuw de uitzonderlijke waarde van het Oostvaardersplassengebied onder streept, waarbij gepleit werd de plannen voor het tracé van de Flevolijn die een bedreiging vormt voor de kolonievogels in een natuur gebied van zo grote schaal, alsnog aan te passen! Het vasthouden aan verschillende standpunten zou veroorzaakt worden door de angst van verschillende instanties om hun gezicht te verliezen, aldus een der sprekers. Utrecht: Op de d.d. 11 maart jl. door de Nationale Contactcommissie voor de Monu mentenbescherming (N.C.M.) georganiseer de studiedag droeg de heer H. J. L. Von- hoff het voorzitterschap van deze commissie over aan de heer J. C. J. Lammers, Land drost van het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpolders.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 31