Vlissingen Heusden 's-Hertogenbosch Oirschot Baarlo 81 dergebinten van rondom 1700. De grote zaal hierachter, met muurstijlen en korbelen van nog vroegere datum, heeft een overspanning van 7 meter! Ook het pand nr. 26 bevat nog de oorspron kelijke moer- en kindergebinten. Onder meer zijn waardevol in dit pand de 16de-eeuwse schilderingen in de gang en de schilderingen van rond 1800 in de tussenkamer. Deze en andere bijzondere détails brengen ons tot de overtuiging dat deze gebouwen, waarvan de waarde tot voor kort niet bekend was, niet mogen worden prijsgegeven. Inmiddels werd aan ons verzoek om behoud adhaesie betuigd door prof. dr. ir. C. L. Temminck Groll, verbonden aan de afdeling Bouwkunde van de T.H. te Delft, vakgroep historische wetenschappen. Deze acht de hy pothese dat deze groep gebouwen de inspira tie heeft gevormd voor het wereldberoemde schilderij 'het Straatje' van Vermeer in hoge mate waarschijnlijk. Daarmee zou deze plek er één worden, waarvan de importantie ver boven het regionaal belang uitkomt. In het vorige nummer van ons blad gaven wij de hoogst penibele situatie waarin het zg. van Dishoeckhuis zich bevindt weer. In het Kroonberoep dat Heemschut instelde tegen de onlangs verleende nieuwe sloopvergun ning werd onze mening onder meer aldus geformuleerd: 'De Bond Heemschut constateert dat er plan nen bestaan voor de verplaatsing, restauratie en herinrichting van het Van Dishoeckhuis; dat de gemeenteraad ten opzichte van de financiering van deze plannen een positieve opstelling aan de dag heeft gelegd; dat naar het oordeel van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, ondanks de slechte staat waarin dit bijzondere gebouw helaas is ko men te verkeren, toch getracht moet worden in ieder geval de hoofdstructuur van het mo nument en de belangrijke elementen daarvan zoals de gevels, de kap en de ingangspartij met hal en trap te herstellen; dat de Rijks commissie met een verplaatsing zou kunnen instemmen, indien dat voor het bereiken van dat doel noodzakelijk zou zijn; dat gelet op de ongunstige financiële perspectieven de Rijkscommissie evenwel een vereenvoudigd verplaatsings- en restauratieplan bepleit, waardoor de begroting van het ingediende plan, uitgaande van een volledige restauratie en sluitend op een bedrag van 15 miljoen, naar beneden zou kunnen worden gebracht; voorts dat de Rijkscommissie in haar over wegingen heeft betrokken dat het project zou kunnen worden ingepast in de subsidierege ling voor het herstel van woonhuizen met waarde als monument, aan welke regeling ook door de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening wordt deelge nomen. 'Wij concluderen dat ondanks de bereidheid van zowel het gemeentebestuur van Vlissin gen als het provinciaal bestuur van Zeeland en het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een niet onaanzienlij ke financiële bijdrage te leveren de Staatsse cretaris deze bereidheid niet aan de dag wenst te leggen; dat de Staatssecretaris ge meend heeft het advies van de Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg, waar wij ons achter scharen, naast zich neer te moeten leggen; dat tenslotte de Staatssecretaris een nagenoeg ongeconditioneerde sloopvergun ning voor een pand van uitzonderlijke cul tuur-historische waarde heeft verleend, het geen des te schrijnender is in een stad als Vlissingen waar door oorlogsgeweld reeds vele monumenten verloren zijn gegaan.' In vervolg op onze bij de gemeente inge brachte bezwaren tegen het bestem mingsplan 'Landelijk gebied', brachten wij bij de provincie naar voren ons belangrijkste bezwaar tegen dit, inmiddels door de ge meente vastgestelde, plan te handhaven. Dit betreft het feit, dat in het plan de bouw van torensilo's wordt toegestaan tot een hoogte van 30 m. Dit is zonder meer het geval voor het 'agrarisch gebied algemeen', terwijl in het 'agrarisch gebied met landschappelijke waarde' dergelijke hoge silo's kunnen wor den opgericht als B. en W. van hun wijzi gingsbevoegdheid gebruik maken. Zulke hoge torensilo's zullen, zeker in het agrarisch gebied met landschappelijke waar de, het landschap en het stadssilhouet van de vesting schaden en daarmede afbreuk doen aan de bescherming van de historisch-ruim- telijke kwaliteit van Heusden. In antwoord op ons verzoek de St. Pieters kerk te beschermen op grond van de Monu mentenwet, ontvingen wij een negatieve re actie van het Ministerie. De grootste waarde van dit monument was de imponerende ruimtewerking van het interieur. Daar de au thentieke inventaris na de buiten gebruikstel- ling is verwijderd, is het gebouw zeer in waarde gedaald. Wel is de stedebouwkundi- ge waarde van het gebouw door zijn markan te plaats in het stadsbeeld onmiskenbaar, re den waarom de staatssecretaris het de taak van de gemeentelijke overheid acht een ver antwoorde functie voor het gebouw te vin den. Daarom is het te betreuren dat het ge meentelijk monumentenbeleid in 's-Herto genbosch nog te weinig gestalte heeft gekre gen. Het vaststellen van een gemeentelijke monumentenverordening en het op grond daarvan opstellen van een gemeentelijke mo numentenlijst is voor een plaats als deze, die nog zoveel niet beschermde waardevolle be bouwing heeft, onontbeerlijk. Tegen het ontwerp-eerste herziening bestem mingsplan Uilenburg I maakte Heemschut enkele bezwaren. Uitgangspunt daarbij is, dat het middel eeuwse stratenpatroon op zich een monu ment is en dat onze generatie dit niet moed willig mag wijzigen. Onder meer blijft daar om door ons het handhaven van het beloop van de oude rooilijn van de Lepelstraat, waarin het bestaande bestemmingsplan al niet meer voorziet, gewenst. Genoemd uitgangspunt brengt ons ook tot de mening dat het de voorkeur verdient het oor spronkelijke pleinkarakter van het brede ge deelte van de Visstraat te benadrukken en terug te brengen. Op het stuk grond aan de zuidzijde van de Visstraat tussen Lepelstraat en Kruisstraat waar vroeger de vismarkt lag is nu echter een overdekt marktterrein ge dacht, waardoor geen rekening is gehouden met het pleinkarakter van deze plek. De provinciale commissie Noord-Brabant van onze Bond ging op werkbezoek in deze plaats en werd getroffen door de aandacht die er besteed wordt aan de vele monumen ten. Dat het vinden van een goede bestem ming voor de door de gemeente aangekochte voormalige Latijnse school in de School straat problemen zal opleveren en nog wel geruime tijd zal nemen, is te verwachten. Toch raadden we de gemeente aan thans reeds met de omvangrijke herstelwerkzaam heden te beginnen, zeker die welke nodig zijn om inwatering en gedeeltelijke instor ting te voorkomen. Dergelijk onderhoud zal de uiteindelijke restauratiekosten zeker druk ken, terwijl als vooraf hierover overleg wordt gepleegd met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg dit onderhoud kan worden begrepen in de te zijner tijd subsidiabel te stellen kosten. Ten aanzien van de voorgenomen herinrich ting van de Markt te Baarlo had Heemschut in Limburg contact met het gemeentebe stuur. Afgesproken werd, dat Heemschut zijn mening over de plannen in de vorm van een advies zou uitbrengen aan het gemeente bestuur, dat hieraan veel waarde hecht. Markt en Pastorie te Baarlo Foto: T. Wijnhoven, Baarlo

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 27