eemschuf akfie 1 Amsterdam Assen Gouda Delft 80 V /f *vfi'~' a4*ff V\^*V Van de actie 'Redt de Restauratie' die on der meer beoogde de wachtkamers van het C.S. Amsterdam voor het publiek toeganke lijk te houden, valt positief nieuws te ver melden. De Nederlandse Spoorwegen heeft namelijk de toezegging gedaan dat de zaal waar nu de restauratie is in de toekomst als koffieruimte annex restauratie gebruikt zal worden, ter wijl het z.g. jachtzaaltje als bar ingericht zal worden. Uit het verloop van de actie is duidelijk ge bleken dat velen in de samenleving deze ar chitectuur van Cuypers waardevol achten. De bedoeling van deze architectuur het Cen traal Station een symbool van nationale trots te doen zijn is, zo zou de conclusie mogen luiden, wel geslaagd. De vorm die hij gebruikte voor het C.S. is op de renaissance geïnspireerd daar de 17de eeuw en de bouwkunst uit die periode als glorietijd uit het nationale verleden werd be schouwd. En uit de reactie blijkt wel dat deze vormgeving ook nog onze generatie aanspreekt. In de laatste maanden voor de positieve be slissing ontplooide de Bond Heemschut nog verschillende activiteiten. Zo verzochten we de gemeenteraad van Amsterdam om met de N.S. in contact te treden omdat, zo meenden wij, de beleving van station en stationsplein De sfeervolle restauratie van het C.S. te Amsterdam; het buffet met de blauwe vazen is nog als vanouds. Achter de deur met 'eetkamer' komt nu een bar. ook de gemeente Amsterdam regardeert. Verder ondersteunden wij het streven van het actievoerende Comité door het belang van deze zalen eveneens bij de Minister van Ver keer en Waterstaat mr. H. J. Zeevalking naar voren te brengen. De minister nodigde het comité, zijn adviseurs, de Bond Heem schut en de N.S. voor een gesprek uit, waar bij de minister zich positief opstelde ten aan zien van het oplossen van de probleempun ten die nog waren gebleven. Wij vroegen daarbij zijn aandacht voor de stationsproble- matiek in algemene zin. Bij deze gelegen heid werden tenslotte de meer dan 10.000 handtekeningen aangeboden die deze actie voor het behoud van de Restauratie hebben opgebracht. Hierbij danken wij de Heemschutleden, die hun steentje hebben bijgedragen, voor hun reactie. Heemschut maakte bij B. en W. bezwaar tegen het gemeentelijk voornemen een bouwvergunning te verlenen voor een grote uitbreiding van huize 'Boschlust', die het fraaie stadsbeeld ter plaatse onaanvaardbaar zal aantasten. De thans voorgenomen aan bouw zal - in tegenstelling tot de bescheiden aanbouw van rond 1970 - het karakter van het pand radicaal wijzigen. 'Boschlust' bepaalt mede de bijzondere aan trekkelijkheid van de Beilerstraat en behoort tot de categorie van landhuizen waaraan As sen eertijds de kwalificatie te danken had: 'stad der paleisjes'. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland deelde ons mede, medewerking te zullen verlenen aan het bouwplan van de A.B.N. voor een kantoor en woningen aan de Ble- kerssingel 24 en 25. Vijf jaar is actie gevoerd voor het behoud van het beeldbepalende pand nr. 24 in het ter plaatse beschermde stadsgezicht. Een troost is, dat het plan waarvan thans sprake is, in de loop der tijd verbeterd is. Wij verzochten de eigenaresse, de Delftsche Katholieke Stichting voor Bejaardenzorg en Huisvesting voor Alleenstaanden, om de panden Nieuwe Langendijk 22, 26 en 28 - ondanks een inmiddels verleende sloopver gunning - te willen behouden. Hoewel de voorgevels dit niet doen vermoe den, bleek bij recent bouwhistorisch onder zoek dat het een complex van bijzondere waarde betreft, gedeeltelijk nog daterend van vóór de stadsbrand van 1536. Zo bevindt zich in het voorhuis van nr. 22 nog de volle dige, gave houtconstructie van moer- en kin- Interieurs met belangrijke historische details van panden Nieuwe Langendijk 22, 26 en 28 te Delft. Foto: S. W. C. Kooi, Delft.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 26