Zij waren er in 1927 trekbaarheid van onderhoudskosten met be trekking tot monumenten een onmisbaar in strument vormt voor een juiste behartiging van de monumentenzorg. RIJKSDIENST VOOR DE MONUMEN TENZORG EN DE MONUMENTEN- RAAD De taak van deze Rijksdienst zal bij de de centralisatie wijzigingen ondergaan: ener zijds krimpt deze daardoor in, anderzijds breidt deze zich toch uit door de werkzaam heden van advisering van de lagere over heidsorganen en door de functie van 'data bank'. Ook wanneer per saldo een inkrimping zal moeten plaatshebben, is het zaak deze te temporiseren en in de tijd te doen achterblij ven bij de realisering van de decentralisatie, zulks teneinde de overgang van taken op soepele wijze te laten verlopen. Wij zijn van mening dat de Monumentenraad zijn bestaande functies onverkort dient te be houden. PARTICULIER INITIATIEF Onvoldoende is tot uiting gekomen in de Voorlopige standpuntbepaling dat de parti culiere organisaties zich niet uitsluitend heb ben beziggehouden en bezighouden met voorlichting en educatie, maar dat zij ook steeds werkzaam zijn geweest en nog zijn als ideële en objectgerichte organisaties, die ta ken vervullen die de overheid heeft veron achtzaamd of niet kon uitoefenen. Het parti culier initiatief is zonder meer onmisbaar en het dient derhalve een vaste plaats in organi satie en structuur van de monumentenzorg te verkrijgen. Het zou aanbeveling verdienen te komen tot oprichting van een Nationale Maatschappij c.q. een Monumenten Borg Maatschappij, vooral daar waar gezamenlijke initiatieven van particulieren en overheid worden ont plooid. BESCHERMINGSBELEID De beperktheid van de financiële middelen mag niet tot gevolg hebben dat de op zichzelf wenselijke bescherming van objecten een be perking wordt opgelegd. Financiële midde len en beschermingswaardigheid zijn twee verschillende zaken. Wij kunnen instemmen met een verdeling van de beschermde monumenten in enerzijds een A-lijst voor het Rijk en anderzijds B- lijsten voor de lagere overheidsorganen, pro vincie resp. gemeente. Een C-lijst wordt door ons afgewezen. WERKGROEPEN Wij achten het scheppen van de vier voorge stelde werkgroepen een goede gedachte, om dat langs die weg beleidsvoornemens en aan bevelingen kunnen worden uitgewerkt. De Bond Heemschut zou het op prijs stellen te worden uitgenodigd om in de vervulling van deze taken een werkzaam aandeel te leveren. 78 Op de groepsfoto van de aanwezigen tijdens de algemene vergadering van de Bond Heemschut op 10 juni 1927 in Wassenaar blijkt ruim de helft herkend te zijn door onze lezers, ofschoon drie vraagtekens enig voor behoud aanduiden 1. Jan Strijbos auteur Flora en Fauna 5. Talsma '10. Mr. P. van Tienhoven, oprichter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten 14. Henri Polak, bestuurslid van Heem schut, oprichter Algemene Nederlandse Dia mantbewerkers Bond 16. J. van Hoey Smith 18. Dr. Mr. J. W. Verburgt, adj.-archivaris te Leiden, oprichter en voorzitter 'Nifter- lake' 19. A. A. Kok, architect in Amsterdam 20. Jkvr. M. L. (Zus) van Panhuys 21. Croockewit (of Bosboom?) 22. en 23. Hr en Mw Blum-de Niet 24. Mevrouw E. Schippers-de Niet 25. Prof. Dr. L. Knappert, voorzitter van Heemschut 26. Mr. J. Patijn, burgemeester van Den Haag. 17. Jhr. Bertram Ph. S. A. Storm van 's- Gravesande, burgemeester van Wassenaar 28. J. R. Koning, hoofd beplantingen dienst PW Amsterdam 29. J. A. F. Thieme De redactie is zeer erkentelijk voor de ont vangen informatie van: de heer A. Bicker Caarten, de heer F. Th. Dijckmeester. Mr. van Empel, de heer en mevrouw H. Gorter, de heer R. W. van Hoey Smith, de heer Corn. F. Janssen, mevrouw N. L. de Lange, mevrouw van Riemsdijk van Limburg Sti- rum, Mr. Drs. C. J. F. Thieme, mevrouw C. Wierenga van der Valk, H. A. J. Wolters en alle anderen die telefonisch reageerden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 24