76 sen in het laatste kwart van de zeventiende eeuw, staat centraal op de tentoonstelling. Nadat de bezwaren tegen het oude vesting stelsel zijn uitgelegd met de voorstellen van Hendrik Ruse, wordt uitvoerig ingegaan op het Nieuw Nederlandse vestingstelsel van Coehoorn. Bij zijn portret door Caspar Net- scher is het leven van de naamgever van de huidige activiteiten op vestingbouwkundig gebied beknopt behandeld: zijn vesting bouwkundige en krijgskundige activiteiten, de gepubliceerde verhandelingen en de ini tiatieven voor het Corps Ingenieurs in het staatse leger. Het is zonder meer verrassend dat er in de tentoonstelling en bundel uitgebreide en zorgvuldige aandacht besteed wordt aan de ontwikkelingen in de achttiende en vooral de negentiende eeuw. Die komen er nogal eens bekaaid af. Technische ontwikkelingen in de wapenproductie dwongen herhaaldelijk tot totale herzieningen van de verdedigingsstra tegie. In de negentiende eeuw verloren de meeste vestingsteden hun strategische bete kenis en moest de landsverdediging georga niseerd worden in linies en stellingen. De jongste linies van bunkers van Nederlandse en Duitse makelij in onze eeuw besluiten het chronologische overzicht. Een diaprogram ma over de ligging en vorm van vestingen van de zeventiende tot de twintigste eeuw en een videoshow van enkele nog bestaande verdedigingswerken ondersteunen het over zicht. Op de presentatie van de historische ontwik keling van de vesting volgt nog een zevental thematische aspecten. De invloed van de Ne derlandse vestingbouw over de hele wereld wordt vooral geïllustreerd met de koloniale vestigingen en de activiteiten van Nederland se vestingbouwmeesters in Skandinavië. De bewapening, munitie, explosieven en projec- Aan de vesting van Bergen op Zoom herinneren nog slechts kleine resten. In 1869 werd met de ontmanteling begonnen. Er werden buiten de aanzienlijke terreinen die voor militair gebruik gereserveerd bleven, parken, boulevards en schilwijken aangelegd en ingericht. De structuur was aangereikt door de oude situatie. Foto: KLM Aerocarto tielen krijgen eveneens afzonderlijk aan dacht, omdat de verbetering van de wapens voortdurend dwong tot aanpassing van de strategie en daarmee van de vestingen, forten en verdediginglinies. Hoe deze fortificaties tot stand kwamen wordt getoond in een vitri ne met gereedschap en andere middelen die bij het ontwerp en de aanleg gebruikt wer den. De representatieve functie van de ves tingarchitectuur, o.a. de stoere en fraai uit gevoerde stadspoorten, zijn als formeel machts- en krachtsvertoon eveneens uit de geschiedenis gelicht. Tenslotte wordt er aan dacht besteed aan de ontmanteling in de ne gentiende eeuw en de restauratie en het be houd van vestingen als (natuur)monument. Lag het aanvankelijk in de bedoeling om het jubileum luister bij te zetten met een gebeu ren - en toen werd ook al gedacht aan een tentoonstelling met catalogus/gedenkboek - rond de persoon en de werken van Menno van Coehoorn, gaandeweg bleek het zinniger om de vestingbouw zo breed mogelijk te presenteren. Het in 1941 verschenen Heem schut-boekje De oude vestingwerken van Ne derland door W. H. Schukking was een eer ste beknopte overzicht, dat pas in 1977 met Verschanste Schoonheid, een verrassende ontdekkingstocht langs historische verdedi gingswerken in Nederland door Noortje de Roy van Zuydewijn nader werd uitgewerkt. Het waren beide initiatieven van de Stichting Menno van Coehoorn. De vele studies, arti kelen en tentoonstellingen die intussen op verschillende aspecten van de vestingbouw ingingen of die de hele geschiedenis van één vesting beschreven, lijken vaak nauwelijks de interesse te hebben van hen die de histori sche stedebouw bestuderen, laat staan dat zij als vanzelfsprekend invloed hebben bij het uitstippelen van een ruimtelijk beleid. Dank zij vijftig jaar binnen de Stichting Menno van Coehoorn verzamelde kennis is het mo gelijk dat er zo'n. breed overzicht over een toch niet erg gemakkelijk toegankelijk te ma ken onderwerp kan worden gegeven. De ten toonstelling 'Vesting' zal tot 15 augustus in het Rijksmuseum te bezoeken zijn.- Het jubi leumboek is uitgegeven door de Walburg Pers te Zutphen. Op particulier initiatief, maar met medewerking uit de Menno van Coehoorn-gelederen zullen in juni twee fac simile-herdrukken verschijnen en wel die van de Nieuwe Vestingbouw op een natte of lage horisont van Menno van Coehoorn, die oorspronkelijk in 1685 te Leeuwarden is uit gegeven en van het Gedenkschrift der uitge voerde daaden van den grooten Menno Ba ron van Coehoorn door Nicolaas Ypeij, uit gegeven in Franeker in 1772. De eerste krijgt een inleiding over Coehoorn als vestingbouwkundige en krijgskundige en het andere werkje krijgt een toelichting mee over het vestingbouwkundig onderwijs aan de hogeschool van Franeker, van Adriaan Metius tot Nicolaas Ypeij. Het zullen geza menlijke uitgaven worden van Buijten Schipperheijn, Amsterdam, Repro Holland, Alphen aan den Rijn en T. Wever b.v., Fra neker worden. Bij de vele andere jubileumactiviteiten om de geschiedenis van de vestingbouw bekend te maken - de PTT gaat zelfs postzegels uitgeven - is het vooral te hopen dat het zal resulteren in een brede interesse voor de mi litaire stedebouw die zo structuurbepalend voor onze steden is geweest.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 22