Vrijwilligers gevraagd 70 NOG ZESDUIZEND! Het zou een misverstand zijn te veronderstel len dat Leiden met het krachtig streven naar woonbestemming in monumenten de wo ningnood aanzienlijk zou hebben terugge drongen. Goekoop: 'Er zijn 6.000 woningzoekenden. De studenten tellen we niet mee. Er zijn er 16.000, we beschouwen ze als tijdelijk be trokkenen. Dat wil dus niet zeggen, dat ze niet in een monumentje zouden kunnen wo nen. Dat geldt ook voor de werkende jonge ren, in dit verband is ons beleid beslist niet met twee maten meten. De hele ontwikke ling wijst erop, dat er geen sprake meer is van een zekere ontvolking van de binnen stad, integendeel. Leiden is één van de wei nige steden in Nederland waar de binnen stadsbevolking al enige jaren toeneemt. De burgemeester brengt dan ook nog het kostba re grachtenherstel en grachtenonderhoud - Leiden heeft veel water - ter sprake en wil ook nog kwijt, dat niet alle monumenten voor woonbestemming in aanmerking ko men, maar dat zeker ook bedrijfsbestemming - cultureel en industrieel - in het geding is. En bijkomende bedroefenis: hoewel het ge dragspatroon van Leidenaren geen grote zor gen baart, zijn er minderheidsgroepen die zich niet ontzien het bekladden van monu menten tot een verwerpelijke 'sport' te ma ken. Al is Leiden zeven-en-een-halve maal zo - klein als Amsterdam, die verwording wordt ook hier waargenomen. Leiden in vo gelvlucht van het heden. Aan de vooravond van een belangrijke ge beurtenis. PIETERSKERK-HERBOREN GLORIE Cees Goekoop recht zijn rug als hij gaat spreken over de Pieterskerk, over het vrijwel voltooide herstel van dit magnifieke middel eeuwse monument, waaraan elf miljoen gul den is besteed. Prinses Margriet zal het ver nieuwde sierstuk van historisch Leiden op 25 mei officieel openen. Er is in samenwer king met de vroegere eigenaresse van het gebouw - de hervormde gemeente - in 1974 een Stichting in het leven geroepen: 'Stich ting Pieterskerk Leiden'! Sinds dat jaar is men doende gev/eest met de redding. Er werd ook een Stichting Vrienden van de Pie terskerk opgericht, er is aan fondswerving gedaan en ook het Leids Universiteitsfonds verleende daadwerkelijke medewerking. Aan de gothische architectuur is alle eer be wezen - architectenburo Van der Sterre- Peetoom - maar belangrijk is dat het majes tueuze gebouw een geheel eigentijdse functie heeft gekregen. Met als unicum, dat er vele universitaire examens worden gehouden. Tot de nieuwe gebruiksmogelijkheden behoren verder onder meer: concert, theater, bio scoop, exposities, veilingen, beurzen, dans, congressen enzovoort. Bij dit alles wordt ook ruimte geboden aan de eredienst. Deze kerk, waarop eertijds de Pilgrimfathers uit keken en die in de twaalfde eeuw als kapel is ontstaan, heeft derhalve een even indruk wekkende als praktische wedergeboorte on dergaan Hét monument in de sociale context. Leiden doet daar alles aan! Waarnemer De Pieterskerk vóór restauratie met gepleisterde wanden en nog geheel in gebruik als kerk. Een van de belangrijkste doelstellingen bij de restauratie van de kerk is geweest om de mogelijkheden voor het gebruik optimaal te benutten. Daartoe was het noodzakelijk het gehele 19e eeuwse bankenblok uit het middenschip te verwijderen. De ruimtewerking van de kerk is thans heel uniek. De banken zijn gebruikt om in het koor een apart intiem kerkje binnen de kerk te creëren met ruim 300 zitplaatsen. Dat was overigens een voorwaarde opgelegd door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Een ander punt van lange discussie is geweest de vraag, of de wanden van het schip en de transepten al dan niet opnieuw bepleisterd moesten worden. Uit kostenoverwegingen is er uiteindelijk van afgezien. De rode baksteen geeft de kerk nu een warme gloed. De Pieterskerk nu: examenzaal voor de universiteit; het koor is 'kerk' geworden. t.b.v. voorkomende Heemschut werkzaamheden zowel in Amsterdam als in de provincies. Voor informatie: tel. 020-225292

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 16