Lezers «Spréken rroT! IC LAUDY Boeken Restauratie kasteel Vaalsbroek te Vaals. Architektengroep Mertens b.v. Hoensbroek 63 Onze voorzitter ontving ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van Heemschut onder staande brief met voorstellen c.q. suggesties, die van zodanig belang zijn, dat opneming in ons tijdschrift tot een zinvolle discussie zou kunnen leiden. Het bestuur zou het dan ook bijzonder op prijs stellen reacties op deze publicatie te mogen ontvangen. JONGEREN ACTIVEREN 'Reeds enkele tientallen jaren volg ik de ver richtingen van Heemschut met veel belang stelling. Enkele jaren was ik correspondent, doch moest dat opgeven toen ik in 1975 naar Ghana vertrok als building organiser voor verschillende zendings-organisaties Vooral tijdens ons wonen in Geertruidenberg (1960-'74) lukte het me tientallen voor Heemschut te interesseren. Al enige jaren loop ik rond met bepaalde plannen betreffende de Heemschut-organisa tie, die zich per definitie richt op het welzijn van ons gehele volk doch - naar mijn smaak - nog steeds te elitair van karakter en leden bestand is, waardoor het draagvlak smal en de response dienovereenkomstig. Mag ik u mijn plan in korte trekken ontvou wen? Een plan, gericht op inschakeling van de rijpere jeugd, de toekomstige 'seniors' van Heemschut. Start een jeugdbestuur, met jeugdeditie van het tijdschrift, met opdrachten voor die groep (een fotowedstrijd: ieder stuurt twee eigengemaakte foto's 'hoe het wèl is c.q. moet en hoe niet' zou een eerste aktiviteit kunnen zijn), presentatie in b.v. 'van gewest tot gewest', jeugdcorrespondenten (op wier opmerkingen snel gereageerd moet worden (zulks in tegenstelling tot wat ik als corre spondent ondervond: geen enkele reaktie)), het geheel in gang gezet en ondersteund door een het land doortrekkende Heemschut-me dewerker, letterlijk van school naar school met in zijn bagage-ruimte veel dia's, werk- cahiers, maquettes, oud gereedschap, om maar iets te noemen. Het geheel eventueel in samenwerking met gelijkgerichte organisa ties. Een subsidie van een ton 's jaars door b.v. CRM of Prins Bernhard Fonds zou fi nanciële ruimte kunnen scheppen om een plan als dit te verwezenlijken. Resultaten die verwacht kunnen worden: groeiend begrip bij de jeugd voor 't schone c.q. oude dat ons maar al te makkelijk door de vingers glipt, belangstelling wekken voor 'oude' ambachten bij beroepskeuze, iets an ders bieden dan de disco, minder weggewor pen patat-zakjes en nieuwe mogelijkheden wanneer déze groep het beleid in ons land gaat bepalen, op welke plaats men later ook terecht gaat komen. Ik leg - geheel ongevraagd - dit plan ter overweging aan u voor, als mijn bijdrage aan de zeventigjarige.' Huizen. J. F. Roth De St. Urbanus van Nes a/d Amstel De St. Urbanuskerk te Nes aan de Amstel - geboorteplaats van Aagje Deken - zakt an derhalve centimeter per jaar. Op een rijks subsidie voor de noodzakelijke restauratie behoeft men niet te rekenen. Maar de Nes- sers onder aanvoering van de heer A. M. Redegeld laten het er niet bij zitten en zijn een actie begonnen om de kerk, gebouwd door architect Joseph Th. J. Cuypers in 1890-1891, te redden. Bij de viering van het 350-jarig bestaan van de parochie werd aan de bisschop van Haarlem, mgr. drs. Th. H. J. Zwartkruis, het eerste exemplaar overhandigd van een boekje gewijd aan de kerk, die zulk een bijzondere plaats inneemt in het landschap aan de Amstel. 'Dit culturele erfgoed mag onder geen be ding verloren gaan. Het zou zijn of een stuk uit de ziel van Amstelland zou worden weg gescheurd!' aldus Tini Visser aan het slot van het boekje, dat rijk geïllustreerd, voor 9,90 wordt verkocht. (A. M. Redegeld, Kerklaan 9, Nes a/d Amstel) J.Th.B. De Broederenkerk, in de geschiedenis van Deventer. Deze publicatie, aldus de auteur, C. M. Ho- genstijn, is gebaseerd op uitgebreid onder zoek in archieven enz. en voorziet in een leemte omdat tot dusverre een samenhangen de studie over de geschiedenis van deze kerk ontbrak. Om het geschiedverhaal van ge bouw- en geloofsgemeenschappen reliëf te geven, is geprobeerd dit verhaal te plaatsen tegen de achtergrond van de ontwikkeling van de stad Deventer. Zo komt de geschiede nis van de stad tot leven via de gebruikers van één van haar markante kerken. De Lebu- inus- of Broederenkerk vindt haar oorsprong in de Middeleeuwen toen de minderbroe ders-franciscanen, officieel Ordo Fratorum Minorum, hun werk ook in de steden gingen verrichten. Uitvoerig komen de 16e, 17e en 18e eeuwse ontwikkelingen aan de orde waarna de katholieke periode, na de Franse tijd, in de 19e eeuw wordt beschreven. Ten slotte treft men een korte bespreking van de bouwgeschiedenis aan na de restauratie in het midden van de 19e eeuw en in de tachti ger jaren van deze eeuw. ISBN 90 705 750 19. Praamstra, Deventer 29,50. Industriële Archeologie, een terreinverken ning De groeiende belangstelling voor dit onder werp heeft de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis (N.J.B.G.) ertoe doen besluiten om de artikelen-reeks eerder uitgegeven in de z.g. 'Janus-reeks' in een stijlvollere herdruk te publiceren. Uit gangspunt hiervan was het congres 1975, waar vier sprekers, Th. van Tijn, J. M. Bos, W. de Natris en H. Muntjewerff inleidingen hielden die werden omgewerkt tot bovenge noemde artikelen. Hieraan werden toege voegd een samenvattend artikel van Klaas de Boer en resultaten van het veldwerk van de afdelingen Breda, Tilburg en Rotterdam van de N. J. B. G. Voor geïnteresseerden is dit onderwerp een handig boekje met enige te keningen van plattegronden en foto's, alsme de adressen van instellingen enz. ISBN 90 6394 009 2- Uitgeverij De Manda rijn, Gorinchem 19,50 P.A.H.-B. B.V. BOUW- EN AANNEMINGSMAATSCHAPPIJ LEYENBROEKERWEG 2 SITTARD TEL. 04490-16933*, TELEX 36005.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 23