Zuid-Holland Limburg M'/n «W' ii Graf beeldjes (USJABTIS) 600 v.Chr. voor haar bijdrage in de restauratie, maar de gemeente Amsterdam is nog steeds niet zo ver dat het geld kan worden aangevraagd. Nog steeds is niet duidelijk of er wordt ge restaureerd, laat staan wanneer. Op dit moment zijn er slechts enkele provi sorische voorzieningen getroffen, zoals een nood-dak op de stallen waar het erg lekte waardoor zeer slechte omstandigheden voor de paarden ontstonden. De hoognodige gasleiding in het gebouw ten behoeve van verwarming van de foyer kan niet worden aangelegd omdat noch de ex ploitant van de manege noch de ruitervereni- ging het geld hebben om de aanleg te bekos tigen. De conditie van het gebouw gaat nog steeds achteruit, met name door het vocht. Hoe het ook zij: de ruiters blijven vechten voor de restauratie van hun gebouw. Op be scheiden schaal viert de vereniging het 100- jarig bestaan. Later in het jaar zal een mani festatie worden gehouden voor het publiek. Om ook op die manier wederom de aandacht te vragen voor een uniek monument, een stijlvolle, functionerende manege in binnen de bebouwde kom van Amsterdam'. één-persoons woningen gecreëerd. Ook wordt begonnen met de restauratie van het pand Achterom 93, hoek Gortsteeg 6-8. In Opperdoes (Gemeente Noorder Koggen- land) werd een 19de eeuwse stolpboerderij aan het Zuiderpad 5 op de ontwerplijst van beschermde monumenten geplaatst. Amsterdam: 'Gezicht van de Oudheid' heet de nieuwe aanwinstententoonstelling, van de laatste 15 jaar, (uit Egypte, Nabije Oosten, Kreta, Cyprus, Griekenland, Etrurië en Ro meins Italië) in het Allard Pierson Museum, Oude Turfmarkt 127. Het museum als universitaire instelling is niet alleen voor vaklieden en studenten be doeld, doch vormt met zijn mooie opstelling van de collecties en in zijn huidige behuizing (een nieuwe en goede bestemming van het monumentale pand waarin tot 1976 De Ne- derlandsche Bank was gevestigd) een zeer aantrekkelijk museum voor een breed pu bliek. De tentoonstelling is geactualiseerd door medebehandeling van onderwerpen zo als aankoop van stukken, veilingbezoek, res: tauratie en onderzoek op echtheid enz. Tot 10 mei 1982. Haarlem: Op 14 januari 1981 heeft het Col lege van Kerkvoogden tijdens een bijzondere bijeenkomst in de Consistoriekamer van de Grote of St. Bavo, het startsein gegeven voor de restauratie-werkzaamheden aan deze kerk. Nu ruim een jaar later is een tentoon stelling ingericht in de Vleeshal aan de Grote Markt over de bouwgeschiedenis en de eer ste fase van de restauratie, als eerste exposi tie in een reeks van vier. Het onderzoek naar de bouwkundige con structie en bouwsporen richtte zich vooral op de kapvoet van de kap van het schip. Bij het ontpleisteren van het muurwerk van het schip zijn verschillende fragmenten van muurschilderingen aangetroffen. In de vier de aflevering van het .Monumenten bulle tin', verzorgd door Monumentenzorg Haar lem, zijn artikelen opgenomen over boven staande onderwerpen, overblijfselen en in richting van de kerk en het Bavozilver. Het bulletin dient tevens als catalogus bij de ten toonstelling die duurt tot en met 14 maart a.s. van 10-17 uur (zo. en ma. 13.00 - 17.00 uur). Hoorn: Stadsherstel Hoorn kan gelukkig nog een positief geluid laten horen. De Stichting gaf het bouwbedrijf Gebr. Peerde- man B.V. te Hoorn opdracht om het monu mentale gebouw Ramen 1 - 3 te restaureren. Hierin worden twaalf twee-persoons- en vijf Leiden. Hier werd onlangs door de wethou der van Volkshuisvesting een gedenksteen gemetseld in een van de vijf huisjes, die de Stichting 'Het kleine Leidse woonhuis' in de oude Haver- en Gortbuurt restaureerde. De restauratie oorspronkelijk alleen met finan ciële hulp van VRO, werd uiteindelijk ook door CRM gesubsidieerd. Gortestraat 30 t/m 38 te Leiden, eigendom van 'Het kleine Leidse woonhuis' De panden zijn karakteristiek voor de huis vesting van de Leidse werkende bevolking in vroeger dagen. Door zorgvuldige indelingen detaillering zijn de woningen ook inwendig zeer aantrekkelijk geworden. De Stichting, die zich ten doel stelt juist kleinere wonin gen voor het stadsbeeld en nageslacht te be houden, is nu bezig met de voorbereiding van een projekt van 15 kleine woningen in Pancras-West. De Stichting Het Limburgs Landschap be staat 50 jaar. Dit heuglijke feit leidde tot de 'instelling van een Jubileumfonds waarmee drie bijzondere doelen worden nagestreefd: Aankoop: 'populieren in het Dubbroek' Beheer: 'een paard voor de Hamert' Informatie: 'een centrum in de Van Tienho ven Molen', op het plateau van Margraten. Ook gaf de Stichting een nieuw handboek uit van haar eigendommen: natuurterreinen en landschappen, dat met mooie foto's en klei ne plattegronden een waardevolle gids kan zijn bij bezoek aan het Limburgse landschap. Meer informatie bij de Stichting: Begijnen gang 17, Postbus 696, 5900 AR VENLO, Tel. 077-40651.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 21