a ui LIDTEKENS VAN HEUVELRUG - ks&Li, p.c.-wensenpaKket 59 heidkundige verenigingen is natuurlijk nut tig. Zo is de Commissie - na een alarmkreet - in Montfoort geweest, waar naar men meende het kasteel gevaar liep. De burge meester was zeer bereidwillig en besprak met ons het concept-bestemmingsplan. On zerzijds zijn er toen suggesties gekomen om bepaalde aspecten van het historisch karakter van dit plaatsje beter te behouden, waarin dit bestemmingsplan o.i. niet voldoende voor zag. Helaas gingen de Commissie Stadsver nieuwing en de Raad niet op onze suggesties in omdat, zo werd meegedeeld, 'deprocedu re inmiddels te ver gevorderd was om wijzi gingen op te nemen'! Verder werden bezoeken gebracht aan Bun schoten, Leusden, Wijk-bij-Duurstede en Rhenen. Wat Baarn betreft is via ons een positieve ontwikkeling op gang gekomen, waar we best een beetje trots op zijn. Door onze correspondent ter plaatse, de heer Kes- sels, werden wij er op geattendeerd hoe al lerlei gebouwen en wijken in deze 'jonge' gemeente gevaar liepen. Geen van deze pan den was oud genoeg om beschermd te wor den. Een aantal leden van de Commissie heeft er toen rondgekeken en contact gezocht met de bestuurderen van Baarn, waar men een zeer welwillend gehoor vond. Een en Utrechtse heuvelrug. 'Wij hebben veel waardering voor Water staat en Staatsbosbeheer die door het con strueren van wegvernauwingen en door groenvoorzieningen verdere aantasting van het landschappelijk beeld trachten tegen te gaan. In dit gebied hebben inzonderheid ver waarloosde, leegstaande landhuizen en min of meer historische villa's onze aandacht. De streek is een gewild belangstellingsveld voor projectontwikkelaars die zich vooral op de leegstand werpen. Met zorg vervult ons het landhuis 'Ma Retraite' te Zeist, gelegen aan de verkeersweg. Het was aanvankelijk in ge bruik als internaat voor moeilijk opvoedbare kinderen, er is brand geweest en later werd het door de brandweer als oefenterrein ge bruikt. De verkoop van de grond is, zoals bijna altijd, een kernzaak, met daarbij de strijd om de bouwvergunning. De buurtbe woners willen er geen kantoorgebouw. Het gevolg is dat dit landhuis staat te verpaupe ren! Aan dezelfde weg ligt het pand Lom- merlust, waarmee we ons veelvuldig hebben bemoeid. Daarvoor is wèl een oplossing ge komen, en een heel goede mijns inziens. Het werd in- en uitwendig gerestaureerd en ge schikt gemaakt voor kleine huishoudens.' KRAPPE GELDMARKT menten en voor oude sluizen, bruggen en bruggetjes. Dat laatste is vooral een 'hobby' van de voorzitter. 'We hebben - met succes - geijverd voor het behoud van een rustiek bruggetje in het ge bied van Westbroek. Dat betekende wel in tensieve benadering van waterschappen en het gemeentebestuur. Het bruggetje werd hersteld en niet vervangen door een betonnen oeververbinding. Ik zou willen, dat er een wettelijk voorschrift komt om dit soort mo numenten voor de toekomst veilig te stellen. Graag maak ik nog een opmerking over boerderijen wanneer die worden opgekocht door niet-agrariërs. Mensen die het streekei gene en de streekarchitectuur onvoldoende kennen. Wat zie je dan? De klassieke ramen worden er uitgehaald en vervangen door een groot raam, in bungalowstijl. Kozijnen en deuren worden geschilderd in kleuren die allerminst bij de boerderij passen. Zo zijn er nog meer voorbeelden te geven, zoals de boerderij-voortuintjes. Die kunnen in hoge mate tot de algemene blikvanger behoren, geëigend onderdeel van huis en erf. Maar wat zie je vaak? Bielzen met heidestruiken, tuinvloertjes van gewassen grindtegels. De flora van een boerentuin kan zo duidelijk bijdragen tot het levend verleden, maar men wil het dan zoeken in disharmoniërende con- 'Het Leeuwenhuis' in het waardevolle landelijk gebied van de Lopikerwaard. Foto: D. H. de Haan. ander resulteerde in een 'betekenis-onder zoek' en een fraai rapport. Soortgelijke on derzoeken (hierdoor geïnspireerd?) vinden nu plaats in Zeist en Driebergen. Toen het Heemschut-bestuur in Amsterdam de kwestie al dan niet handhaven van het instituut 'correspondent' aan de orde stelde, besloten wij de actieve correspondenten in ons bestuur op te nemen. Overigens hebben we nog een vacature voor iemand uit het Vechtplassen-gebied. De secretaris vertelt voorts dat wanneer er gens een positieve ontwikkeling wordt ge constateerd er vanwege de Commissie een lovende, bemoedigende brief wordt gezon den. Zoiets draagt bij tot de bestendiging van een goed klimaat. Mevrouw Westermann komt terug op de De secretaris roert zijdelings de geldschaar- ste aan. Daarover zou een hele beschouwing zijn te geven. Geldschaarste kan mensen weerhouden om snel tot afbraak over te gaan. Maar die kan ook leiden tot een gere serveerde houding wanneer het om herstel werkzaamheden gaat. Uitgesteld herstel krijgt dan voorts een langere ademOm van de hoge rente maar te zwijgen. Hoe men over kraakacties mag denken, de Commissie heeft in die zin waardering voor de Stichting Leefbaarheid Oude Stadswijken' (in ^jlUtrecht) omdat die destijds een groot pand fneeft gekraakt, maar bij het bewoonbaar ma- "ken volledig rekening heeft gehouden met het pand als monument. Overigens doet die ^Stichting méér goed werk. Van de wensen die bij deze Provinciale Commissie leven duiden we er een paar aan. Meer daadwerkelijke aandacht voor 19de eeuwse woonwijken, voor de jonge monu- 'Ma retraite' (Zeist) Dit gebouw is verschillende keren door brand verwoest trasten. Ik zou willen dat ieder gemeentebe stuur in agrarische gebieden een folder uit reikt aan nieuwkomers, vooral aan kopers van boerderijen en boerderijtjes (tweede huis) met het verzoek ernstig rekening te houden met het streekeigene, bereid te zijn tot aanpassing. In die folder diént dan ook te staan hoe zo'n boerderijvoortuin er bij voor keur dient uit te zien.' Terug naar Commissie-activiteiten onder handbereik. Zaterdag 17 april is er voor de provinciale leden een driekastelentocht door de Vecht streek, in de zomer een hofjeswandeling in Utrecht. Mevrouw Westermann: 'Heemschut moet gróter worden, we doen - door middel van excursies - aan klantenbinding, de mensen betrekken bij hun omgeving in de hoop dat zij familie en vrienden bewegen ook lid te worden van de Bond Heemschut.' Waarnemer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 19