Secretariaat van Provinciale Commissie geeft voldoening Westermann Mj^derSteen 58 'De provincie Utrecht is een boeiend en veel zijdig arbeidsveld voor onze Commissie. De verscheidenheid is groot: historische binnen steden, de Utrechtse Heuvelrug met het her haaldelijk bedreigde bezit van in bouwtech nisch en landschappelijk opzicht niet zelden verwaarloosde grote en kleine landhuizen, het poldergebied, zoals de Lopikerwaard en uiteraard de Vechtstreek. Van tijd tot tijd gaan we als Provinciale Heemschutcommis sie op pad. Het gaat dan om al dan niet aangekondigde bezoeken. Signaleren we dat er ergens iets mis is, dat maatregelen tot behoud wenselijk zijn, dan bellen we B W van de betrokken gemeente op voor nadere inlichtingen. Het aantrekkelijke van het werk vind ik dat onze Commissie een team is van deskundige en slagvaardige, maar vooral en thousiaste mensen.' Dit zegt mevrouw drs. L. J. Westermann- van der Steen, die sinds zes jaar optreedt als secretaris van genoemde Commissie en dat een bevredigende, hoewel tijdrovende zaak acht. 'Ik ben geen deskundige, niet technisch ge schoold op het terrein van de monumenten zorg, maar ik organiseer graag. Het regelend optreden en de correspondentie zijn dan mijn inbreng. Onze Commissie telt twaalf leden, drie van hen zijn vrouwen.' - 'Is monumentenbescherming nog steeds een overwegend mannelijke aangelegen heid?' - 'Laat ik voorop stellen dat vrouwen in dit veld niet worden geweerd. Misschien is het zo, dat vrouwen die bijvoorbeeld kunstge schiedenis hebben gestudeerd, eerder entree hebben. Primair moet je natuurlijk daadwer kelijke belangstelling hebben, je op dit spe cifieke cultuurgebied dienstbaar willen ma ken, het als zinvolle vrijetijdsbesteding wil len aanvaarden'. BELANGSTELLINGSSFEER 'Voordat ik mij meldde voor het lidmaat schap van de Provinciale Commissie Utrecht had ik slechts wat algemene kennis van mo numentenbescherming. Het monument doet mij in esthetische zin wat. Ik heb familie in Doorn en omdat ik, toen ik in Utrecht woon de, vaak de route Utrecht-Doorn via Bunnik, Zeist en Driebergen reed, heb ik de aftake ling van de 'Stichtse Lustwarande' de laatste twintig jaar van nabij kunnen volgen. Huizen die niet werden afgebroken, kregen soms monsterachtige aanbouwsels. Behalve voor Heemschut interesseerde ik mij o.a. voor het Utrechtse Monumentenfonds waarvan ik een aantal jaren deel uitmaakte in de werkgroep publiciteit. Vanzelfsprekend werd ik in de loop van de Montfoort: behoud van het karakter betekent ook de herinnering aan de sterk agrarische functie, die dit stadje ooit had, levend houden. Foto: Chris Pennarts, Montfoort. jaren ook lid van al lerlei andere verenigingen die met historie of restauratie te maken heb ben. Sedert drie jaren vertegenwoordig ik Heemschut in de Stichtse Culturele Raad (sectie Bescherming Cultuurbezit), een or gaan van de Provincie Utrecht. Mijn relatie tot Heemschut dateert van het tijdstip dat ik van een bevriende relatie een abonnement op het maandblad Heemschut ten geschenke kreeg. Enkele jaren daarna las ik dat er vaca tures waren in een aantal Provinciale Com missies, o.a. Utrecht. Zo is het gegaan. In mijn tijd heeft deze Commissie zich ver nieuwd, er ontstond een bijzonder actief be stuur.' WERKZAAMHEDEN Mevrouw Westermann-van der Steen, die is verbonden aan het Laboratorium voor Zoölo gische Oecologie en Taxonomie in de Sticht se hoofdstad, duidt dan in grote lijnen een deel van de werkzaamheden van de Commis sie aan. Ze stelt vast dat de Commissie in de persoon van haar voorzitter, dr. E. B. J. Postma (ex-voorzitter van het College van Bestuur van de Stichting 'Nijenrode', Insti tuut voor Bedrijfskunde te Breukelen) een bekwaam voorzitter heeft. En dat de Com missie - zonder ook maar de andere leden iets te kort te doen - bijzonder gelukkig is met de kwaliteiten van de heer F. A. Groen, eertijds verbonden aan de Provinciale Plano logische Dienst van Utrecht en technisch ad viseur J. D. Heijbroek. De Commissie neemt haar externe taak hoogst serieus. Dat geldt de oriënterende en daardoor meestal leerzame bezoeken. Soms wordt het gezel schap rondgeleid door een ambtenaar, wiens werk gelieerd is met de monumentenzorg, maar het komt ook voor, dat men op eigen initiatief opereert. Contact met lokale oud-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1982 | | pagina 18